Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Siłaczki, pionierki i wszystkie inne, czyli kim są kobiety aktywne

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 01-03-2013

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
Gdyby chcieć z dziecięcą powagą odpowiedzieć na to pytanie, to według maluchów z Przedszkola nr 24 w Rzeszowie, kobieta aktywna, to kobieta przebojowa, fajna, a przede wszystkim taka, która dużo się rusza i jak zechce może zostać gwiazdą. Co na to Danuta Wałęsa, gość honorowy IV edycji konferencji „Kobieta aktywa”, organizowanej przez europosłankę, Elżbietę Łukacijewską? – Każda kobieta musi określić swoją aktywność sama – tłumaczyła była pierwsza dama RP. – Ja byłam kobietą, żoną, matką i długo wykonywałam te role, a teraz zależy mi na wspieraniu inicjatyw kobiet. Jednak najważniejsza jest wspólnota, a w relacjach damsko-męskich musi panować harmonia i wspólne szczęście. Sama jestem dzieckiem szczęścia i wszystko w życiu zawdzięczam szczęśliwym przypadkom – mówiła Danuta Wałęsa do ponad 700 kobiet zgromadzonych w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej. 

To była czwarta z rzędu okazja, by skonfrontować różne pomysły na kobiecą aktywność w ramach konferencji od 2010 roku organizowanych przez europosłankę, Elżbietę Łukacijewską. Dwa lata temu gościem honorowym w Rzeszowie była prezydentowa, Anna Komorowska, w roku ubiegłym, Jolanta Kwaśniewska, w tym roku do Rzeszowa przyjechała Danuta Wałęsa. Dla byłej pierwszej damy RP był to pierwszy pobyty w stolicy Podkarpacia, ale sam region zna całkiem dobrze, zwłaszcza okolice Przemyśla i Arłamowa, gdzie przyjeżdżała do internowanego Lecha Wałęsy. - Wszyscy mnie o ten Arłamów pytają, a ja chciałabym wymazać go z pamięci. Moja noga już nigdy tam nie postanie. Do dziś pamiętam tamte rewizje po drodze, całe noce spędzone w samochodzie i strach o męża – mówiła Danuta Wałęsa.
Reklama

Ale jak przyznała była pierwsza dama, niczego w swoim życiu nie żałuje i niczego nie chciałaby zmienić. - Szczęśliwy przypadek przywiódł mnie z małej wsi do Gdańska, tu przez przypadek poznałam Wałęsę. Marzyłam, by mieć rodzinę, dzieci i to marzenie się spełniło – opowiadała Danuta Wałęsa w rozmowie z Elżbietą Łukacijewską. – Jestem dzieckiem szczęścia. Przyjmuję to, co niesie mi życie każdego dnia i staram się być szczęśliwa.

Danuta Wałęsa przyznała, że sama nieustannie się dziwi popularności książki, „Marzenia i tajemnice”, jaką wydała w ubiegłym roku.. To zdziwienie jest tym większe, że książka nie powstała, by komuś dokuczyć, albo zarobić duże pieniądze, ale z potrzeby serca. - Dzieci bardzo mnie namawiały do jej napisania, a mąż jak to mężczyzna, na początku wspierał, a potem różnie bywało – żartowała Danuta Wałęsa.
 
W konferencji prowadzonej przez popularnego aktora, Cezarego Pazurę, kobiety aktywne wzięły udział w dwóch panelach dyskusyjnych: SIŁACZKI „Zmieniając siebie, zmieniam świat…”, gdzie bohaterkami były: Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania; Halina Lubera, prezes stowarzyszenie „Rzeszowski Klub Amazonka”; oraz Jolanta Janson z „Odysei Dziecięcej”. Zaś Cezary Pazura na scenie musiał się czuć prawie tak samo osamotniony, jak nieliczni mężczyźni na sali Filharmonii Podkarpackiej. Tym bardziej, że minister Kozłowska-Rajewicz szybko oceniła, że część panów spędza ten piątkowy wieczór tylko po to, by się polansować, inni, by w otoczeniu wielu kobiet poczuć się bardziej atrakcyjnymi, ale ci nieliczni, którzy właściwie wsłuchają się w potrzeby kobiet, być może już w najbliższych wyborach będą mieli największe szanse na wygraną. Wszystkie trzy panie mocno zaangażowane w prace na rzecz innych, zignorowały uwagi Cezarego Pazury, że wolontariat może mieć twarz młodej kobiety. – Raczej dobrego człowieka – ripostowała Jolanta Janson.
Reklama
 
W drugim panelu wieczoru, PIONIERKI „4 kilo zdrowego egoizmu poproszę!” na kanapach konferencyjnych usiadły: Iwona Guzowska, posłanka na Sejm RP, mistrzyni świata w boksie zawodowym i kickboxingu; Ewa Chodakowska, trenerka personalna, autorka popularnych programów treningowych, propagatorka zdrowego stylu życia; Monika Szela, dyrektor Teatru „Maska” w Rzeszowie oraz Zuzanna Górska, właścicielka Pracowni Twórczej Zuzi Górskiej, autorka bardzo popularnych torebek.
 
Zuzia Górska, nieco przewrotnie stwierdziła, że dziwi ją niekiedy nazywanie jej kobietą sukcesu, tym bardziej, że ten sukces w jej przypadku to „tylko”, a właściwie „aż”: szczęśliwa rodzina, fajny domu, fajny mąż i udane dzieci. Firma jest dodatkowym prezentem od losu, tym większym i miłym, że ta nie powstała tylko dla pieniędzy, ale narodziła się z pasji.
 
Ewa Chodakowska, sanoczanka, która od ponad roku jest najpopularniejszą trenerką osobistą w Polsce, autorką rewolucyjnych programów ćwiczeń, przyznała, że nie od razu znalazła swoje miejsce na ziemi. Studiowała na wielu kierunkach studiów i dopiero po latach dotarło do niej, że połączenie tego, co kocha najbardziej, czyli ruchu i kontaktu z ludźmi może stać się dla niej sposobem na życie. W sobotę (2 marca) pani Ewa w rzeszowskiej hali ROSiR-u od godz. 17 do godz. 21 poprowadzi specjalny trening dla wszystkich chętnych osób. W piątek było już 150 śmiałków.
 
Taka nieoczywista droga zawodowa charakterystyczna była także dla Moniki Szeli, od niedawna dyrektorki Teatru „Maska” w Rzeszowie. Monika, z wykształcenia germanistka, od 15 lat aktorka, od wielu lat stała współpracownica Rzeszowskiej Telewizji i Filharmonii Podkarpackiej, niespodziewanie wygrała konkurs na szefa teatru, z którym od dawna jest związana. – Nowe wyzwanie dodało mi skrzydeł. Czuję się w swoim żywiole, mam mnóstwo pomysłów, niespożytą energię i pierwsze sukcesy w dyrektorskim fotelu - mówiła Monika Szela. – Spokojnie poddaję się temu, co przynosi życie.
Reklama
 
Podobnie od wielu lat robi Iwona Guzowska, w równym stopniu popularna parlamentarzystka, co uczestniczka bokserskich walk. – Do dziś pamiętam czasy, jak pracowałam na kilku etatach, by utrzymać siebie i syna, w dzień miałam jeszcze dwa treningi, a nocami robiłam pranie, bo zwyczajnie nie było mnie stać na pralkę. Jak dawałam sobie radę? Nie wiem. Nie zastanawiałam się nad tym, musiałam dać sobie poradzić i koniec. Wiele kobiet potrafi zdobyć się na podobnie nadludzki wysiłek, bo wymaga tego chwila, okoliczności, życie.

Formuła konferencji trzyma się tradycji, by w spotkaniu promować aktywne kobiety z naszego regionu, które odnoszą sukcesy poza Podkarpaciem, a towarzystwa dotrzymują im panie dobrze znane z działalności na rzecz kobiet i popularne w mediach ogólnopolskich.
 
Nowością w tegorocznej konferencji jest promocja idei statuetek „Kobieta aktywna”. W ciągu najbliższego roku będzie można wysyłać zgłoszenia na kobiety, które zasługują na wspomniany tytuł, a na początku 2014 roku kapituła konkursowa wyłoni zwyciężczynie w kilku kategoriach. Statuetki po raz pierwszy zostaną wręczone w trakcie jubileuszowej, V edycji konferencji „Kobieta aktywna”. Niewykluczone, że formułę konferencji uda się rozszerzyć na program staży zawodowych, które aktywne kobiety sukcesu fundowałyby młodym, ambitnym kobietom z Podkarpacia.

Recital Marioli Niziołek i program kabaretowy Cezarego Pazury były specjalnymi niespodziankami IV edycji konferencji „Kobieta aktywna”.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.