Reklama

Lifestyle

Orszak Trzech Króli przejdzie nową trasą. Dla uczestników – pierniki

Alina Bosak
Dodano: 02.01.2017
30646_glwone
Share
Udostępnij
Wojowie na upamiętnienie 1050 rocznicy chrztu Polski i pierniczki w kształcie korony dla uczestników to nowości podczas Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia przejdzie ulicami Rzeszowa już po raz piąty. Barwny pochód, z powodu remontu ul. 3-go Maja, w tym roku zmienia trasę. Do Rynku dotrze ulicą Słowackiego.

Od 2011 roku Uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie nazywana świętem Trzech Króli wróciła w Polsce do kalendarza dni wolnych od pracy. Świętowaniu towarzyszy Orszak Trzech Króli, który po raz pierwszy odbył się w Warszawie w 2009 roku, a potem dołączyły do niego kolejne miejscowości. W tym roku Orszak Trzech Króli odbywa się pod hasłem „Pokój i Dobro”. Franciszkańskie pozdrowienie jest podziękowaniem dla papieża Franciszka za encyklikę Laudato si’ oraz wizytę w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży.

Na Podkarpaciu wielotysięczny orszak przejdzie ulicami Rzeszowa. Będzie w nim można uczestniczyć także w: Sanoku, Tarnobrzegu, Strzyżowie, Borku Starym, Siedliskach, Wiśniowej, Przemyślu, Przecławiu, Stalowej Woli, Sędziszowie Małopolskim, Wielopolu Skrzyńskim, Rudniku nad Sanem, Majdanie Królewskim, Nowej Sarzynie, Medyce, Lubaczowie, Jarosławiu, Jedliczu, Jaśle, Iwoniczu, Głogowie Małopolskim i Adamówce.  

Orszak w Rzeszowie

W stolicy Podkarpacia organizuje go Fundacja Akademia Szczęśliwej Rodziny, a współorganizatorem jest Urząd Miasta Rzeszowa. W orszak angażują się szkoły: SP nr 5, SP nr 11, SP Sióstr Nazaretanek, ZS nr 7, Gimnazjum nr 8, SP i Gimnazjum Sióstr Pijarek, Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek.

Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, samorządowcy i pasjonaci. To oni przebierają się za biblijne postaci, tworzą centrum wielobarwnego pochodu i odgrywają scenki na trasie przemarszu.

W dniu 6 stycznia, o godz. 12. orszak po odmówieniu modlitwy Anioł Pański wyruszy spod Hali Podpromie i przejdzie ulicami Lenartowicza, Szopena i potem skręci w ul. Słowackiego, którą dotrze do Rynku. – Trasa została nieco zmieniona z powodu remontu ul. 3-go Maja – informuje Anna Leśniewska, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. – Na przedzie Orszaku będzie szedł Gwiazdor, którego roli podjął się Grzegorz Koryl, radny Rzeszowa. Za nim podąża Święta Rodzina, dzieci przebrane za owieczki, potem zaproszeni goście z bp. Janem Wątrobą, ordynariuszem diecezji rzeszowskiej na czele. Następnie idą Trzej Królowie ze swoimi świtami. Najpierw Król Europejski, którego odgrywa Grzegorz Czechowicz, na co dzień konserwator w Przedszkolu Sióstr Serafitek i ojciec 5 dzieci. Potem jedzie Król Azjatycki, czyli Radosław Sierżęga, właściciel firmy Aqua-Tech, ojciec 4 dzieci. W końcu, Król Afrykański – Piotr Nazarko, pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, ojciec 3 dzieci.

W pochodzie będą zwierzęta. I, jak zawsze, wielbłąd.

–  W tym roku po raz pierwszy w orszaku zobaczymy Wojów. W ten sposób chcemy upamiętnić 1050 rocznicę chrztu Polski – tłumaczy Anna Leśniewska. –  Będą nam też towarzyszyć Żołnierze Rzymscy ze straży grobowej Parafii pw. św. Judy Tadeusza. Nowością są również pierniczki w kształcie korony, które obok koron z papieru i śpiewników będziemy mieć dla osób towarzyszących orszakowi.

Publiczność Orszaku będzie mogła nie tylko towarzyszyć maszerującym (obok lub tuż za nimi, ponieważ służby porządkowe będą pilnować, by publiczność nie rozbijała głównej grupy), ale także razem kolędować i oglądać przygotowane na trasie marszu scenki. Jest ich siedem. Autorką scenariuszy jest Agnieszka Przywara, matka dwóch córek, bibliotekarz, pisarka i poetka. Pierwszą scenę pt. Edykt cesarski, zobaczymy już pod Halą Podpromie. Tytuły kolejnych to: Pastuszkowie w polu, Anioł Boży – anielskie zachęty, Korona Przyjemności, Dwór Heroda, Walka Dobra ze Złem. Ostatnia – Szopka – przedstawiona zostanie na Scenie w Rynku.

Zakończenie Orszaku planowane jest na godz. 14.

Konkurs fotograficzny

Organizatorzy zachęcają do  wzięcia udziału w III edycji Konkursu Fotograficznego „Orszak i My 2017”. Każdy, kto weźmie udział w tegorocznym orszaku w Rzeszowie, zrobi zdjęcie sobie, przyjaciołom, rodzinie podczas trwania Orszaku, wypełni formularz zgłoszeniowy (umieszczony na stronie http://rzeszow.orszak.org/) i wyśle go na adres foto.orszak@gmail.com, będzie zakwalifikowany do konkursu. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 9 stycznia 2017.

Czekają na Was atrakcyjne nagrody, które wręczymy podczas uroczystej gali w dniu 15 stycznia 2017.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy