Reklama

Kultura

Orszak Trzech Króli znów przeszedł ulicami Rzeszowa

Aneta Gieroń
Dodano: 07.01.2024
  • Orszak Trzech Króli w Rzeszowie. Fot. Mateusz Nowak
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie. Fot. Mateusz Nowak
Share
Udostępnij

Wielotysięczny Orszak Trzech Króli, po trzech latach przerwy, znów przeszedł w sobotę ulicami Rzeszowa. W ulicznych jasełkach już po raz dziewiąty w święto Objawienia Pańskiego rzeszowianie wspominali wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by pokłonić się Chrystusowi. W sobotę uczestnicy Orszaku Trzech Króli przeszli ulicami centrum miasta od Hali Podpromie do Placu Farnego.

W organizację wydarzenia zaangażowało się prawie 2 tysiące osób. Ogólnopolskie hasło tegorocznego orszaku brzmiało: „W jasełkach leży!”, ale było też dedykowane rzeszowskim jasełkom – „Niech każdy się dowie, Orszak znów w Rzeszowie”. Głowy uczestników zdobiły kolorowe korony, a na trasie rozdawano gorącą kawę, herbatę oraz czekoladowe pierniki.

Plac Farny w Rzeszowie. Fot. Tadeusz Poźniak

Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam o chwili, w której Jezus objawił się całemu światu, również pogańskiemu, w osobach Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybyli do Betlejem. W poprzednich latach w Rzeszowie królowie jechali konno i na wielbłądzie. W tym roku w orszaku były tylko konie. Barwny korowód tworzyły: rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, duchowni oraz ludzie dobrej woli. Tegoroczny orszak był wyjątkowy także dlatego, że pierwsze jasełka 800 lat temu zorganizował święty Franciszek.

Autorem scenariusza rzeszowskiego Orszaku była Agnieszka Przywara, reżyserem Tomasz Grzebyk. Trasa zainaugurowana została przy Hali Podpromie, gdzie wydarzenie rozpoczęło się sceną 0 zatytułowaną „Rozporządzenie cezara Augusta”. O godzinie 12.00 odmówiono Anioł Pański pod przewodnictwem księdza biskupa ordynariusza Jana Wątroby. Następnie u zbiegu ulic Kilara i Lenartowicza była scena 1 – „Niegościnna Gospoda”. Na ul. Szopena przy Zamku Lubomirskich scena 2 – „Pastuszkowie w polu” i przy Radiu Rzeszów na al. Lubomirskich scena 3 – „Anioł Boży”. Scena 4 – „Dwór Heroda” została odegrana przy kościele św. Krzyża na ul. 3 Maja, kolejna – „Walka dobra ze złem” przy budynku NBP. Orszak zakończył się na Placu Farnym.

Orszak Trzech Króli 2024 w Rzeszowie zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Fotografie Tadeusz Poźniak i Mateusz Nowak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy