Reklama

Kultura

Kolędowanie w Rzeszowie. Orszak Trzech Króli powraca

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 03.01.2024
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie. Fot. Tadeusz Poźniak
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Po trzech latach przerwy, w sobotę ulicami Rzeszowa znowu przejdzie Orszak Trzech Króli. W organizację wydarzenia zaangażowało się prawie 2 tysiące osób. Ogólnopolskie Hasło tegorocznego orszaku to „W jasełkach leży!”, ale jest też dedykowane rzeszowskim jasełkom – „Niech każdy się dowie, Orszak znów w Rzeszowie”.

W ostatniej dekadzie Orszak Trzech Króli był jednym z najpopularniejszych wydarzeń w Rzeszowie. W 2019 roku wzięła w nim udział rekordowa liczba osób – ponad 20 tysięcy.

– Niestety z powodu pandemii musieliśmy zawiesić organizację Orszaku. Ale w czasie przerwy docierały do nas liczne sygnały o zainteresowaniu, jakie ciągle wzbudzał. Stąd powrót do tej idei. Mnóstwo osób zaangażowało prywatny i zawodowy czas oraz środki, abyśmy mogli wrócić z tym wydarzeniem na ulice miasta – mówi Krystyna Łobos, rzeczniczka prasowa Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie.

Organizatorzy przypominają, że Orszak Trzech Króli, jak co roku jest radosną wspólnotową propozycją świętowania Epifanii. Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam o chwili, w której Jezus objawił się całemu światu, również pogańskiemu, w osobach Mędrców, którzy nazywani Królami przybywają do Betlejem, by oddać pokłon Nowonarodzonemu. Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, duchowne i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki. Tegoroczne wydarzenie będzie wyjątkowe także dlatego, że odbędzie się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka.

800 lat temu święty Franciszek zorganizował pierwsze jasełka

– 24 grudnia 1223 roku Święty Franciszek, za zgodą Papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 m n.p.m. w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta: woła i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa. Szopka ukazana podczas Mszy świętej w noc Bożego Narodzenia miała uświadomić wiernym przyjście Zbawiciela na ziemię i obecność Jezusa podczas każdej Eucharystii.

– W tym roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Wyruszy w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace oraz w mieście Mansa – wylicza Krystyna Łobos.

Organizatorem Orszaku Trzech Króli 2024 w Rzeszowie jest Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, a tegorocznym koordynatorem wydarzenia jest Nina Kitlińska, prezes stowarzyszenia.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

– Przystąpiliśmy do organizacji, bo wiedzieliśmy, że Orszak spotykał się ze wspaniałym przyjęciem, był kwintesencją świąt, pokłonieniem się Nowonarodzonemu. Jako stowarzyszenie pielęgnujemy te wartości, ale też integrujemy środowiska, którym na sercu leży wspólne dobro. Nawiązałam współpracę z wieloma instytucjami i władzami miasta, które wcześniej były zaangażowane w organizację i tym razem także życzliwie do niej podeszły. Mam poczucie, że będzie to wydarzenie stworzone przez ludzi, którym zależy na wspólnym kolędowaniu i przeżywaniu tego wyjątkowego czasu – mówi Nina Kitlińska.

Tradycja wspólnego kolędowania na ulicach Rzeszowa

Autorem scenariusza Orszaku jest Agnieszka Przywara. – Hasło ogólnopolskie to w tym roku „W jasełkach leży!”, ale w naszym rzeszowskim Orszaku zawsze mieliśmy swoje hasła, lokalne i wierszowane. Tak też będzie tym razem. Główne brzmi „Niech każdy się dowie, Orszak znów w Rzeszowie”. Nawiązujemy w tym roku do pierwszych Jasełek i św. Franciszka, a także do tradycji staropolskiej i średniowiecznej. Wśród występujących postaci są przede wszystkim rodzice uczniów rzeszowskich szkół i przedszkoli. W tym roku będą pewne zmiany w scenariuszu, aby nieco urozmaicić wydarzenie, ale wciąż chcemy być wierni Ewangelii – wylicza Agnieszka Przywara.

– Bardzo nam zależało na tym, aby mieszkańcy znowu wzięli udział we wspólnym kolędowaniu, bo to piękna tradycja. Ogromnie się cieszę, że po 3 latach przerwy wznawiamy to wspaniałe wydarzenie. Mam nadzieję, że tysiące rzeszowian wyjdą na ulice i wezmą udział w Orszaku – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Trasa tegorocznego Orszaku zainaugurowana zostanie przy Hali Podpromie, gdzie wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:45 sceną 0 zatytułowaną „Rozporządzenie cezara Augusta”. O godzinie 12.00 Anioł Pański pod przewodnictwem księdza biskupa ordynariusza Jana Wątroby. Następnie u zbiegu ulic Kilara i Lenartowicza będzie scena 1 – „Niegościnna Gospoda”. Na ul. Szopena przy Zamku Lubomirskich scena 2 – „Pastuszkowie w polu” i przy Radiu Rzeszów na al. Lubomirskich scena 3 – „Anioł Boży”. Scena 4 – „Dwór Heroda” zostanie odegrana przy kościele św. Krzyża na ul. 3 Maja, kolejna – „Walka dobra ze złem” przy budynku NBP. Orszak zakończy się na Placu Farnym, gdzie pod sceną będzie wspólne świętowanie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy