Reklama

Kraków

Wokół Szopki – gra terenowa, warsztaty dla dzieci i specjalna lekcja dla szkół

krakow.pl / SŁ
Dodano: 20.01.2024
Fot. Muzeum Krakowa
Fot. Muzeum Krakowa
Share
Udostępnij

Wzbudzające zachwyt, mieniące się tysiącem kolorów, pełne złota i srebra, bogato zdobione lub proste, strzeliste lub całkiem niewielkie, z bohaterami których znamy oraz takimi, których dopiero poznamy – krakowskie szopki to stały, piękny element krakowskiego krajobrazu w okresie świątecznym i noworocznym. W styczniu na miłośników szopkowego kunsztu wciąż czeka dużo atrakcji – z pełną wyzwań grą terenową, zajęciami dla dzieci w Galerii Kazimierz i… lekcją szopkową dla szkół podstawowych.

Tradycja szopkarska w Krakowie sięga XIX wieku, a konkurs szopek odbywa się od 1937 roku. Architektura szopki nawiązuje do zabytkowych budowli Krakowa: katedry i zamku na Wawelu, kościołów, Sukiennic czy Barbakanu. Inspirowane nimi konstrukcje są bogato zdobione i kolorowe. Z kolei za pomocą figurek prezentowane są nie tylko sceny Bożego Narodzenia, ale i historie związane z życiem miasta, a także Polski i świata, nawiązujące do ważnych wydarzeń historycznych, kulturalnych i społecznych. W ramach dorocznej akcji Wokół Szopki – poza indywidualnym zwiedzaniem i podziwianiem szopek ulokowanych w przestrzeni Krakowa – można również skorzystać z aktywności przygotowanych przez organizatorów.

Gra miejska Wokół Szopki

W sobotę, 27 stycznia w godzinach 12.00–15.00 odbędzie się gra miejska Wokół Szopki. Oglądanie emanującego zimową energią miasta, aktywne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz pokazywanie gościom i turystom odświętnie przystrojonego Krakowa to popularne zwyczaje, które sprzyjają byciu razem. Dlatego, w ramach projektu „Wokół Szopki – spacerem po Krakowie” KBF przygotowało grę miejską – właśnie w formie spaceru, który w interaktywny sposób poprowadzi uczestników śladami szopek wystawionych w przestrzeni miejskiej! Na trasie można będzie napotkać szereg zagadek i zadań, a znajomość krakowskich tradycji na pewno pomoże się z nimi zmierzyć.

Podczas gry miejskiej uczestnicy będą przemieszczać się po ośmiu lokalizacjach w obrębie Starego Miasta oraz dzielnic Wesoła i Podgórze. W każdym z miejsc czekać będzie Strażnik danej lokalizacji, który zada grupie zagadkę lub zleci zadanie do wykonania. Strażnik będzie również wyznaczał kolejny punkt, do którego ma się udać grupa. Cała gra oparta będzie na interaktywnych wyzwaniach dotyczących krakowskich tradycji. Proponujemy dwie trasy: nieco krótszą – rodzinną oraz dłuższą, którą nazwaliśmy… „ekstremalną”! Wybór należy do uczestników.

Bilety w cenie 15 zł od grupy (grupa może liczyć max 5 osób) do kupienia na stronie kbfbilety.krakow.pl od 22 stycznia, od godziny 12.00.

Warsztaty w Galerii Kazimierz

Dziś, 20 stycznia między godziną 11.00 a 18.00 w Galerii Kazimierz (ul. Podgórska 34) odbędą się warsztaty szopkowe. Zajęcia zapoznają dzieci i młodzież z piękną krakowską tradycją, w 2018 roku wpisaną na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jak wyglądają kolejne etapy pracy szopkarza. Gotowe tekturowe elementy posłużą im do zaprojektowania i sklejenia własnej konstrukcji, którą następnie wzbogacą, dodając kolorowe okienka oraz wewnętrzne oświetlenie. Do wykończenia swoich projektów wykorzystają różne ozdobniki: wielobarwne daszki, cyrkonie i pawie piórka.

Scenariusz lekcji do pracy z uczniami

Kluczem do świadomego uczestnictwa w kulturze jest, prowadzona od najmłodszych lat, edukacja kulturalna. Dlatego największym wydarzeniom organizowanym przez KBF towarzyszy szereg działań o charakterze edukacyjnym, w tym przygotowywane są specjalne konspekty lekcji powiązane tematycznie z wybranymi wydarzeniami. Tym razem zachęcamy do pobierania konspektu lekcji języka polskiego pn. „Spacerem wokół krakowskich szopek”, nawiązującego do projektu Wokół Szopki.

Konspekt jest odpowiedni dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych i porusza temat krakowskiego szopkarstwa, dzięki czemu ma uniwersalny charakter. Tegoroczny scenariusz „Spacerem wokół krakowskich szopek” może być świetną propozycją zajęć w okresie zimowym. Autorem jest Mateusz Wrona – nauczyciel polonista w Szkole Podstawowej nr 26 im. A. Struga w Krakowie, współautor popularnych książek „Mitologia słowiańska” oraz „Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu”.

Konspekt można znaleźć na stronie www KBF.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy