Reklama

Kultura

Święto Trzech Króli. Pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara

Aneta Gieroń
Dodano: 06.01.2024
Andrea Mantegna, Pokłon trzech króli, 1497-1500. Rep. Wikipedia
Andrea Mantegna, Pokłon trzech króli, 1497-1500. Rep. Wikipedia
Share
Udostępnij

6 stycznia większości Polaków kojarzy się ze świętem Objawienia Pańskiego, potocznie zwanym świętem Trzech Króli. Tego dnia wierni Kościoła katolickiego wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. W Polsce świętu Trzech Króli towarzyszą kolorowe orszaki i jasełka.

Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata. Podczas orszaku Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki.

Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, wszyscy uczestnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony.

Święto Trzech Króli wiąże się z różnymi tradycjami i zwyczajami. Niektóre wciąż praktykuje się w Polsce, a o innych prawie nikt już nie pamięta.

6 stycznia święto Trzech Króli

6 stycznia święci się dary mędrców, czyli złoto, kadzidło i mirrę. Kadzidło służyło kiedyś do okadzania domów, aby ochronić jego mieszkańców przed chorobą i wszelkiego rodzaju nieszczęściem. Podobną funkcję spełnia dziś kreda, którą zapisuje się rok i litery na drzwiach wejściowych. 

Dawniej w święto Trzech Króli przygotowywano też wypiek, do którego wkładano jeden migdał. Ten, kto go znalazł, miał mieć szczęście i był traktowany wyjątkowo.

Z obchodami święta Trzech Króli w przeszłości wiązano również zakończenie Szczodrych Godów. Stąd zresztą wzięło się częste określanie daty 6 stycznia jako szczodrego dnia.

Święto Trzech Króli 2024. Jak prawidłowo oznaczyć drzwi? Niektórzy popełniają błąd, wykonując napis na drzwiach domu, wpisując pierwsze litery imion Trzech Króli w niewłaściwej kolejności lub w milczeniu. 

Oznaczanie drzwi w święto Trzech Króli

Jak zrobić to prawidłowo? Przyjęło się, że najlepiej po zakończeniu mszy 6 stycznia 2024 roku napisać na drzwiach białą kredą, (pobłogosławioną w tym roku lub latach poprzednich podczas mszy świętej), po polsku (K+M+B 2024) – od imion mędrców Kacpra, Melchiora oraz Baltazara, albo przyjąć wersję łacińską (C+M+B 2024). 

Wykonując napis w święto Trzech Króli, należy pamiętać o tradycyjnej modlitwie. 

Jej słowa brzmią: 

Panie Jezu Chryste, którego Trzej Mędrcy jako Dziecię znaleźli w domu i złożyli Mu hołd, który wzrastałeś w domu w Nazarecie przy boku Maryi i świętego Józefa, uświęć i nasz dom swoją obecnością. Niech panuje w nim Twoja miłość, dobroć i czystość. Niech wszyscy tworzymy domowy Kościół, który w tym sanktuarium niech stale składa Ci uwielbienie i chwałę. Niech święte symbole, które znaczymy na drzwiach tego sanktuarium, przypominają nam i tym, którzy będą nas odwiedzać, że jesteśmy domowym Kościołem i za gwiazdą wiary chcemy iść na spotkanie z Tobą, do domu naszego wspólnego Ojca, z którym w jedności Ducha Świętego żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy