Ok. 34 tys. pielgrzymów przybędzie w niedzielę 10 września do Markowej, by uczestniczyć w beatyfikacji Rodziny Ulmów. Prezydent Andrzej Duda już dzień wcześniej pojawi się na Podkarpaciu, by wziąć udział w misterium „Przerwane dzieciństwo” w Filharmonii Podkarpackiej. Również w sobotę w Markowej odbędzie się bezpłatny koncert „Nie ma większej miłości”, a także premiera etiudy filmowej w wirtualnej rzeczywistości, którą będzie można oglądać do 24 września w Rzeszowie. Ulmami Podkarpackie będzie żyło nie tylko w trudny komunikacyjnie weekend, ale jeszcze przez wiele dni.
Beatyfikacja Rodziny Ulmów sprawi, że tysiące pielgrzymów będą zmierzać już nocą z soboty na niedzielę na miejsce mszy św. na stadionie w Markowej. Z tego powodu o północy z 9 na 10 września wiele dróg zostanie całkowicie zamkniętych. Ul. Dworska w Markowej będzie zamknięta już od rana w sobotę. Ale jeszcze przed beatyfikacją w sobotę organizatorzy zapraszają na bezpłatny koncert „Nie ma większej miłości” (https://ulmowie.pl/koncert/), który odbędzie się na tym samym stadionie i scenie co msza beatyfikacyjna. Wystąpią: Justyna Steczkowska, Baśka Giewont, Gabi Gąsior, Małgorzata Markiewicz, Marek Piekarczyk, Gilat Shimon Vital, Damian Ukeje, Pectus, Full Power Spirit, Mała Armia Janosika, Gospel Rain. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00, a po koncercie uczestnicy będą mieli czas opuścić parkingi do godz. 22.00.
O utrudnieniach na drogach w okolicach Markowej i Łańcuta piszemy dokładnie w osobnym artykule.
https://biznesistyl.pl/biznes/beatyfikacja-ulmow-utrudnienia-na-drogach-od-soboty.html
Na mszy beatyfikacyjnej w Markowej ma być obecny prezydent i premier RP. Prezydent Andrzej Duda już dzień wcześniej będzie gościł w Rzeszowie, gdzie w sobotni wieczór również zaplanowano koncert – muzyczne misterium „Przerwane dzieciństwo” w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego (wejścia tylko na zaproszenia, ale koncert będzie transmitowany w TVP). Publiczności oprócz utworów Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara usłyszy także prapremierowe wykonanie kompozycji utworu muzycznego napisanego specjalnie na uroczystość beatyfikacji Rodziny Ulmów przez Gary’ego Guthmana. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i znakomici artyści. „Te Deum” zaśpiewa Marek Bałata.
Wirtualna opowieść filmowa o Ulmach i wystawa „Świadectwo poMOCY”
Od soboty 10 września do niedzieli 24 września na bezpłatne pokazy immersyjnej etiudy filmowej połączonej z wystawą „Świadectwo poMOCY” zaprasza Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Przed budynkiem IPN przy ul. Słowackiego 18 ustawiony został mobilny kontener, w którym znajduje się multimedialna instalacja.
Wystawa rozpoczyna się na zewnątrz mobilnego kontenera, ponieważ jego z pozoru jednolicie czarne ściany, widziane z bliska pokryte są setkami imion i nazwisk oraz miejsc związanych z Polakami niosącymi pomoc Żydom. Po wejściu do wnętrza, pośrodku pomieszczenia ujrzymy instalację z 30 drewnianymi krzesłami, z leżącymi na nich i przygotowanymi do użytku zestawami do VR, umożliwiającymi zwiedzającym wejście do świata Wirtualnej Rzeczywistości. Etiuda filmowa trwa 7 minut. Po zdjęciu gogli, oczom zwiedzających ukazują się – niewidoczne wcześniej – eksponaty, skąpane w świetle ultrafioletu. To, co czarne – staje się kolorowe, to co puste – przybiera formę, budując nadzieję. Na ścianach widzimy fotografie z różnych okresów, daty, miejsca, nazwiska, hasła – obrazujące przywoływane wydarzenia i przykłady niesienia pomocy potrzebującym.
Wystawę zrealizowano na podstawie źródeł IPN, wykorzystano fotografie z albumu Mateusza Szpytmy pt. „Sprawiedliwi i ich świat. Markowa w fotografii Józefa Ulmy”. Dostępna jest w godz. 10.00 – 18.00 (wejścia co 40 min, ostatnie o godz. 17:20), w specjalnej dwuczęściowej instalacji znajdującej się na parkingu IPN w Rzeszowie przy ul. Słowackiego 18. W prezentacji mogą brać udział osoby, które ukończyły 13 rok życia. Wymagana rejestracja internetowa na pokaz.
Potem film zostanie udostępniony bezpłatnie na Steamie. IPN przygotował także wystawy, które prezentowane są w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej oraz przy Kościele Parafialnym pw. św. Doroty w Markowej. Utworzono także specjalny serwis internetowy poświęcony historii Ulmów.
Drzewko jabłoni dla każdej szkoły
Rodzinie Ulmów będzie poświęcony nie tylko wrzesień, ale cały 2024 rok, który decyzją sejmu jest Rokiem Rodziny Ulmów – wtedy przypada 80. rocznica ich śmierci. W poniedziałek, nazajutrz po beatyfikacji, przedstawiciele podkarpackich szkół na spotkaniu zorganizowanym w Wojewódzkim Domu Kultury z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, państwowych i kościelnych otrzymają sadzonki jabłoni, symbolizującej pamięć o Polakach ratujących Żydów. Idea, by właśnie kwiat jabłoni przypominał tych, którzy potrafią zachować człowieczeństwo, wtedy kiedy to jest najtrudniejsze, nawiązuje do działalności Józefa Ulmy, który jako jeden z najbardziej światłych obywateli Markowej zakładał w niej przed wojną szkółkę drzew owocowych.
Msza beatyfikacyjna i peregrynacja relikwii
Wracając do najważniejszego wydarzenia weekendu – mszy beatyfikacyjnej w Markowej przypomnijmy, że odbędzie się ona na stadionie, w pobliżu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów i w sąsiedztwie Skansenu, do którego przeniesiono dom rodziny Szylarów, innej rodziny ukrywającej Żydów.
Wraz z kard. Marcello Semeraro, prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, mszę św. koncelebrować będzie blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów z Polski i zagranicy. Chęć udziału w uroczystości zgłosiło ponad 32 tysiące wiernych. Obecny będzie też m.in. Naczelny Rabin Polski.
Msza święta będzie sprawowana w języku łacińskim, natomiast w języku polskim będzie liturgia słowa oraz niektóre części mszy. W czasie obrzędu beatyfikacyjnego do ołtarza proboszcz miejscowej parafii ks. Roman Chowaniec przyniesie relikwie nowych błogosławionych w relikwiarzu przygotowanym specjalnie na tę okazję.
Liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów obchodzone będzie najprawdopodobniej 7 lipca – w dniu zawarcia przez Józefa i Wiktorię sakramentu małżeństwa (pobrali się w 1935 roku).
24 września w Częstochowie rozpocznie się ogólnopolska peregrynacja relikwii rodziny Ulmów. Przybędzie tam XXXIX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Tego dnia Eucharystii przewodniczyć będzie ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski.