Reklama

Kraj

Prezydent: nie ma na Podkarpaciu ważniejszych postaci niż błogosławiona rodzina Ulmów

Bartłomiej Pawlak, Agnieszka Lipska/PAP
Dodano: 24.03.2024
Jasionka, 24.03.2024. Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu „Rzeszów-Jasionka”, 24 bm. Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Jasionka, 24.03.2024. Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu „Rzeszów-Jasionka”, 24 bm. Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Share
Udostępnij

Z historycznego punktu widzenia oraz rytu mentalności ludzi żyjących na Podkarpaciu nie ma ważniejszych postaci niż błogosławiona Rodzina Ulmów – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów portowi lotniczemu Rzeszów–Jasionka.

W niedzielę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W swoim wystąpieniu prezydent wskazał, że “z historycznego punktu widzenia oraz rytu mentalności ludzi żyjących na Podkarpaciu nie ma ważniejszych postaci niż błogosławiona rodzina Ulmów”. Przypomniał, że we wrześniu ub.r. odbyła się uroczystość beatyfikacji – jak zaznaczył – podkarpackich męczenników najnowszej historii.

Historia Rodziny Ulmów z Markowej

“Historia XX wieku, to w gruncie rzeczy historia najnowsza, całkiem świeża. Jakże bardzo namacalna, albowiem są wciąż jeszcze ci, którzy pamiętają tamten czas. Niezwykle trudny, czas okupacji ziem Rzeczypospolitej, czas niemieckiego, hitlerowskiego terroru, czas wielkiej próby, także dla polskiego społeczeństwa. Próby, którą wielu spośród naszych rodaków potrafiło zdać z niezwykłą godnością, dając dowód człowieczeństwa i wielkości Polaka, naszej kultury, naszej tradycji, ale także i naszej wiary” – podkreślił.

Duda zwrócił uwagę, że ziemia Podkarpacia zawsze była w granicach suwerennej Polski i – jak mówił – jest ona na wskroś polska, tak samo, jak ci którzy żyją na niej od wielu pokoleń.

Ulmowie oddali życie za swoich żydowskich sąsiadów

“Z tej właśnie ziemi wyrosła także i rodzina Ulmów. Z tej także ziemi wyszło to, co było w gruncie rzeczy tak niezwykłe w skali Europy i świata w czasie II wojny światowej – tak daleko idąca gotowość poświęcenia się dla bliźniego, dla drugiego człowieka. Aż do oddania życia. Tak, jak Ulmowie oddali życie za swoich żydowskich sąsiadów, których przechowywali, gościli w swoim domu, mimo świadomości zagrożenia śmiercią” – powiedział.

Prezydent zaznaczył, że w czasie niemieckiej okupacji, w odróżnieniu od innych okupowanych krajów Europy Zachodniej, w Polsce za pomoc Żydom groziła bezwzględna kara śmierci, którą wykonano np. na rodzinie Ulmów. “Niewyobrażalna, straszliwa zbrodnia. Zamordowanie rodziców, dzieci i wszystkich tych, którzy wtedy z nimi byli, czyli właśnie ich żydowskich gości, sąsiadów” – dodał.

Lotnisko w Jasionce imienia Rodziny Ulmów

Duda podziękował władzom woj. podkarpackiego i portu lotniczego Rzeszów-Jasionka za inicjatywę nadania lotnisku imienia Rodziny Ulmów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy