Reklama

Kultura

Ponad 32 tys. osób rusza na beatyfikację Ulmów

Alina Bosak
Dodano: 04.09.2023
Rodzina Ulmów.
Rodzina Ulmów.
Share
Udostępnij

Ponad 32 tysiące pielgrzymów z Polski i zagranicy wybiera się na beatyfikację Rodziny Ulmów do Markowej. O północy z 9 na 10 września wiele dróg zostanie całkowicie zamkniętych – będą wykorzystane jako parkingi dla autobusów. Msza beatyfikacyjna koncelebrowana przez blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów rozpocznie się o godz. 10.

 – Jesteśmy przygotowani na przyjęcie tych tysięcy wiernych – poinformowała dr Małgorzata Sztolf, wicedyrektor Biura Uroczystości Beatyfikacyjnej, podczas konferencji prasowej.

Wśród ponad 32 tysięcy osób około 18 tysięcy jest spoza archidiecezji przemyskiej. Na beatyfikację Rodziny Ulmów w niedzielę 10 września do Markowej przyjadą także pielgrzymi z zagranicy. Największe, kilkusetosobowe grupy, pochodzą ze Słowacji, Ukrainy, Litwy oraz Stanów Zjednoczonych. Do Biura Uroczystości Beatyfikacyjnej napływają też prośby o relikwie Rodziny Ulmów. Pochodzą z całego świata, poza Polską, wiele pochodzi z Filipin i z krajów Ameryki Łacińskiej.

Uroczystość odbędzie się na stadionie w Markowej

– Od samego początku wiedzieliśmy, że będzie to potężne wyzwanie logistyczne pod każdym względem. Żadna miejscowość w Polsce, poza wielkimi miastami, nie jest przygotowana infrastrukturalnie do tego, aby bezproblemowo obsłużyć tak wielkie wydarzenie – przyznał dr Krzysztof Pobuta, koordynator ds. bezpieczeństwa i logistyki.

We współpracy z gminą Markowa na miejsce uroczystości wybrano stadion. Tam jest zlokalizowany główny ołtarz i scena. – Plac beatyfikacyjny liczy ponad 7 hektarów, są w tym nieruchomości, które wydzierżawiliśmy od miejscowych rolników. Cały obszar jest gotowy na przyjęcie tych tysięcy wiernych – poinformował dr Pobuta, a wójt Markowej Mirosław Mac dodał, że gmina starała się poprawić estetykę i funkcjonalność otoczenia. Od kilku miesięcy poprawiała dojazd poszerzając drogę, poprawiając zjazdy.

Parkingi w odległości 1-3 kilometrów

Pielgrzymi do ośmiu głównych sektorów będą wchodzić za okazaniem biletów przez punkty recepcyjne. Organizatorzy umożliwią udział w uroczystości także osobom, które wcześniej nie zgłosiły swojego udziału. Jest dla nich przygotowany sektor.

Utrudnienia w ruchu w Markowej będą już od soboty rano, natomiast o północy z 9 na 10 września wiele dróg zostanie całkowicie zamkniętych. Zostaną wykorzystane jako parkingi dla autobusów. Przejazd nimi będzie możliwy tylko dla pojazdów z przepustkami. Parkingi będą w odległości od 1 do 3 kilometrów od miejsca uroczystości.

Ważni goście na beatyfikacji

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych RP. Jak powiedział bp Krzysztof Chudzio – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej i koordynator przygotowań, zaproszenia zostały wystosowane również do głów innych państw. Udział potwierdziło ponad 20 przedstawicieli, głównie w randze ambasadorów.

– Bardzo mi leży na sercu, aby ta uroczystość była przeżywana w duchu wiary i tak jak wspomniał Ojciec Święty, by z przykładu tej rodziny wyciągnąć jakieś wnioski dla nas. Wczoraj papież powiedział, że do świętości, do czynów heroicznych dorasta się przez wierność w małych codziennych sprawach. Myślę, że jest bardzo pięknym wyzwaniem, skierowanym także i dla nas – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.

W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię oraz siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone (poród rozpoczął się w momencie egzekucji). Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z Siedmiorgiem Dzieci będzie pierwszym przypadkiem, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko.

Uroczystości w Markowej rozpoczną się już dzień przed niedzielną beatyfikacją. W sobotę odbędzie się Podkarpackie Święto Młodzieży z Rodziną Ulmów, a wieczorem zaplanowano koncert pt. „Nie ma większej miłości” J 15,13.

Praktyczne informacje dla osób wybierających się na beatyfikację znajdują się na stronie ulmowie.pl. Znaleźć tu można m.in. wskazówki dotyczące dojazdu ze współrzędnymi GPS.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy