Z okazji Święta Niepodległości odbędą się w Rzeszowie trzy ciekawe koncerty. W różnym muzycznym klimacie (od jazzu przez hard rocka po śpiew wspólnotowy i recytację poezji), ale wszystkie warte polecenia. Wśród wykonawców: wybitni polscy jazzmani z pianistą Andrzejem Jagodzińskim na czele; „polski Sabaton”, czyli rockowa grupa Contra Mundum oraz Jan Budziaszek, chór Jednego Serca jednego Ducha i aktor Dariusz Kowalski.
10 listopada (czwartek) o godz. 19 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert „W hołdzie wolności”, na który złożą się najpiękniejsze pieśni patriotyczne i wolnościowe w jazzowych aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego. Znakomitemu pianiście będą towarzyszyć inni wybitni polscy jazzmani: gitarzysta Janusz Strobel, trębacz Robert Majewski, kontrabasista Adam Cegielski i perkusista Czesław „Mały” Bartkowski. Zaśpiewają Anna Stankiewicz i Agnieszka Wilczyńska. Uczestnicy koncertu usłyszą m.in. „Wojenko, wojenko…”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „Mury”, „Nie pytaj”. Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy).
Kilka zdań o liderze projektu – Andrzeju Jagodzińskim. Ten pianista, kompozytor i aranżer współpracował m.in. z zespołami Old Timers i Swing Session Henryka Majewskiego, kwartetem Janusza Muniaka, kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Big Warsaw Band, zespołami Prowizorka Dżez Będ, String Connection, Quintessence, kwartetem Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany oraz Czwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Stały akompaniator Ewy Bem. Występował niemal na całym świecie, uczestnicząc w najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych. W 1993 r. założył Andrzej Jagodziński Trio, w skład którego wchodzi także perkusista Czesław „Mały” Bartkowski i kontrabasista Adam Cegielski. W 1994 r. trio zdobyło nagrodę Fryderyka za płytę „Chopin”, zawierającą utwory Fryderyka Chopina w jazzowych aranżacjach.
Dzień później, czyli dokładnie w Święto Niepodległości, także w Filharmonii Podkarpackiej, ale o godz. 17, wystąpi warszawska grupa Contra Mundum, reprezentująca nurt rocka patriotycznego.
Grupa powstała w 2014 r., ale muzycy, którzy ją tworzą, to doświadczeni rockmani. Liderem Contra Mundum jest 48-letni Norbert "Smoła" Smoliński, obecny na scenie rockowej od 30 lat. Dwa lata temu, wraz z grupą przyjaciół-muzyków, postanowili połączyć ciężkie, hard rockowe brzmienie z polską poezją patriotyczną, legionową, poezją żołnierzy walczących w powstaniu warszawskim i Żołnierzy Wyklętych. Oprócz wierszy wybitnych polskich poetów (m.in. Słowacki, Norwid, Baczyński, Gajcy, Trzebiński, Miłosz, Herbert), wykonują utwory nieznanych autorów. Nazwę Contra Mundum (Przeciw światu) "Smoła" interpretuje bardziej jako stanięcie "tylko" i "aż" przeciw zapomnieniu. Jednym z celów zespołu jest bowiem podtrzymywanie w słuchaczach pamięci o polskich bohaterach, a szczególnie Żołnierzach Wyklętych. – Muzyka rockowa nie musi stać w sprzeczności do patriotyzmu, historii narodu, szacunku do bohaterów, pamięci o przelanej przez nich krwi – podkreślają członkowie Contra Mundum. Dobór tekstów, komentarze "Smoły" pomiędzy utworami sprawiają, że koncerty Contra Mundum stają się żywą lekcją historii Polski – historii często trudnej, ale i dumnej. Wokalista, o którym mówi się, że u niego każda nuta jest biało-czerwona, śpiewa zawsze do mikrofonu, którego statyw jest owinięty szarfą o polskich barwach narodowych. Muzycy grają oszczędnie, skądinąd nie rezygnując z aranżacyjnych "smaczków". Jednak wszystko jest podporządkowane przekazowi – to on jest najważniejszy. Może dlatego ten przekaz ma tak wielką moc.
Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek. Osoby zainteresowane ich otrzymaniem proszone są o kontakt telefoniczny: 17 8672275 lub 697 770 406.
W niedzielę, 13 listopada, Chór Jednego Serca Jednego Ducha, zespół Soul z Sanoka, Jan Budziaszek, perkusista Skaldów i świecki rekolekcjonista, laureat tegorocznej nagrody Totus za koncert Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie, którego jest pomysłodawcą, oraz aktor Dariusz Kowalski (pamiętny Janusz Tracz z serialu „Plebania”) zapraszają na godz. 18.30 do hotelu „Zimowit” w Rzeszowie na Wieczór Piosenki Patriotycznej. Dużo wspólnotowego śpiewania znanych utworów patriotycznych oraz perełki polskiej poezji patriotycznej.