Reklama

Kraków

Zamiast pisać do szuflady weź udział w konkursie na Książkowy Debiut Poetycki

Źródło: krakow.pl
Dodano: 08.02.2024
Zdjęcie: pexels.com
Zdjęcie: pexels.com
Share
Udostępnij

Tych, którzy tworzą poezję, a nie mieli jeszcze okazji czy odwagi, by swoją twórczość wydać, zachęcamy do udziału w 11. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki. Nagrodę w konkursie stanowi wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej Nocy Poezji. 7 lutego, w dniu urodzin poetki, wystartowała tegoroczna edycja konkursu. Zgłoszenia można przekazywać do 30 kwietnia.

Ideą konkursu zainicjowanego w 2014 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa jest promocja debiutów poetyckich poprzez wsparcie autorów u progu kariery zawodowej. Od roku 2021 głównym organizatorem konkursu jest Biblioteka Kraków.

Patronką konkursu, począwszy od drugiej edycji zorganizowanej w 2015 r., jest Anna Świrszczyńska (1909–1984) – wybitna polska poetka, autorka m.in. słynnego tomu „Jestem baba” (1972), której przypisuje się dokonanie swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści. Czesław Miłosz uważał, że poetka pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza Świrszczyńska swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia, pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze były „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają, parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia”. Jej poezja nie traci aktualności mimo upływu czasu.

Zgłoszenia konkursowe

W Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki mogą wziąć udział autorzy, którzy nie wydali wcześniej samodzielnej książki poetyckiej. Warunkiem jest nadesłanie zestawu wierszy niepublikowanych w formie książkowej, stanowiących artystyczną całość i opatrzonych tytułem oraz hasłem/godłem (czyli indywidualnym oznaczeniem ‒ pseudonimem stworzonym na potrzeby konkursu). Tematyka prac jest dowolna, a liczba i układ wierszy zależą wyłącznie od koncepcji autora.

Zgłoszenia można przesłać do 30 kwietnia. Dodatkowe informacje o konkursie oraz regulamin.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy