Reklama

Kultura

Wielek i Kalandyk u Pastuły na artystycznym manifeście

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 27.12.2023
plakat
Share
Udostępnij

Zanurzycie się w przejmującym słowie i obrazie w Galerii Sztuki Współczesnej Pasula w Porębach Kupieńskich. Już w piątek, 29 grudnia o godz. 16.00 malarsko-poetyckie zajście performatywne, którego gospodarzami będą Małgorzata Wielek, malarka i rysowniczka, oraz Mariusz Kalandyk, poeta i krytyk literacki. Oboje na tę okazję stworzyli Sytuacyjną Grupę Eksperymentalną.

Małgorzata Wielek pochodzi z Limanowej. W latach 1997-2002 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa, gdzie obroniła dyplom z wyróżnieniem. Rok 2009 przyniósł jej doktorat obroniony na macierzystej uczelni pt. “Badanie serca”. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Brała udział w ponad 70 wystawach zbiorowych i 19 indywidualnych. W 2010 otrzymała I nagrodę w 8. Triennale Małych Form Malarskich – Toruń 2010 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. W 2012 znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Strabag w Wiedniu. W latach 2010-12 była współtwórcą i koordynatorem międzynarodowego projektu artystycznego “Przedmieścia” realizowanego przez krakowską ASP w Wiedniu, Ostrawie i Krakowie.

Od 2014 pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Pedagogicznym na Wydziale Sztuki w Krakowie. W swoich obrazach Wielek miesza różne rzeczywistości – własnej pamięci, snu, sztuki. Używa znanych symboli oraz odniesień do jej ulubionych artystów między innymi van Gogha.

Mariusz Kalandyk to znany rzeszowski poeta i krytyk literacki, polonista, który jako nauczyciel konsultant pracuje w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Za debiut książkowy “Powrót Atanaryka” (1997) otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Jego tom pt. “Timbuktu” był nominowany do Paszportu „Polityki” w 2001 roku.  Współredaguje rzeszowski kwartalnik Nowa Okolica Poetów.

Poezja i obraz. Mariusz Kalandyk i Małgorzata Wielek w Pastula Gallery

Piątkowe zdarzenie w Pastula Gallery będzie miało charakter manifestu artystycznego, koniecznego do wyartykułowania w obecnych czasach. Pretekstem do rozmów będzie nowo wydany tomik Mariusza Kalandyka pt. “analogie paralele. poemat epistemologiczny” oraz malarstwo Małgorzaty Wielek.

Jak zapowiada Jan Pastuła, twórca Galerii Sztuki Współczesnej w Porębach Kupieńskich, na pewno można się spodziewać ciekawych, choć niełatwych rozmów, zaskakujących swą formą obrazów i wierszy, dramatycznych pytań oraz odrobiny muzyki (wykonanie: Bartłomiej “Gibson” Filip), która wieczór może uczynić jeszcze bardziej nieprzewidywalnym.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy