Kraków

ZIM przygotowuje do budowy kolejne żłobki

Źródło: krakow.pl
Dodano: 05.04.2024
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Share
Udostępnij

Zwierzyniec i Wzgórza Krzesławickie to dwie kolejne dzielnice, gdzie mają powstać nowe żłobki samorządowe. Placówki opieki dla najmłodszych dofinansowane będą z rządowego programu MALUCH+ na lata 2022–2029.

W przypadku dzielnicy VII żłobek samorządowy ma być budowany w technologii tradycyjnej przy ul. Księcia Józefa. Planuje się, że w placówce będzie mogło opiekę znaleźć ok. 100 maluchów. Żłobek ma zostać wybudowany na gminnej działce na wysokości ul. Benedyktowicza.

W pierwszym etapie planowane jest opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego. Zajmie się tym firma projektowa ah! design Agnieszka Hornowska z Krakowa, która w ogłoszonym przez ZIM zamówieniu publicznym złożyła najkorzystniejszą ofertę opiewającą na kwotę 23 699 zł.

Z kolei przy ul. Wadowskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Glinik planowany jest żłobek w technologii modułowej dla mieszkańców dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. Tam również ma się znaleźć miejsce dla ok. 100 dzieci. Podobnie jak w przypadku żłobka na dzielnicy Zwierzyniec, opracowaniem koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego zajmie się firma projektowa ah! design Agnieszka Hornowska, która zaoferowała za to zlecenie kwotę 19 776 zł.

To nie są jedyne działania Zarządu Inwestycji Miejskich, mające na celu poprawę opieki nad najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta.

W planach jest budowa nowych żłobków i modernizacja już istniejących. Zadania mają zapewnione dofinansowanie w ramach rządowego programu MALUCH+ na lata 2022–2029. Dzięki ich realizacji, w najbliższych latach liczba miejsc opieki na najmłodszymi zwiększy się o blisko 1100.

Dzielnica VI Bronowice

W miejscu dawnego przedszkola przy ul. Jabłonkowskiej 29a powstanie nowy żłobek dla 150 dzieci. W tym roku planowany jest wybór wykonawcy dokumentacji projektowej i robót budowlanych. Te mogłyby się zacząć już pod koniec 2024 roku. Budynek będzie realizowany w technologii modułowej. Oprócz tego zagospodarowany będzie teren wokół nowej placówki.

Dzielnica VIII Dębniki

W tej dzielnicy nowy żłobek ma powstać przy ul. Działowskiego. Będzie to również placówka dla 150 dzieci. W tym roku planowane jest uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę i rozpoczęcie robót budowlanych.

Dzielnica X Swoszowice

W tej dzielnicy żłobek powstanie przy ul. Wróblowickiej. Placówka będzie dostępna dla 80 dzieci. W tym roku przewidziane jest opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy żłobka w technologii modułowej, następnie zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane.

Dzielnica XIII Podgórze

Dwie nowe placówki żłobkowe powstaną także w dzielnicy XIII Podgórze. Pierwsza z nich przy ul. Rybitwy. Zgodnie z założeniem, ma się tam znaleźć miejsce dla 100 dzieci. Na ten rok planowane jest opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego dla budynku w technologii modułowej. A następnie, pod koniec roku, ogłoszenie przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane.

Drugi z podgórskich żłobków ma powstać przy ul. Krzemionki. Planuje się, że w tej placówce będzie miejsce dla 100 maluchów. W tym roku planowane jest ogłoszenie zamówienia na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych. Prace budowlane powinny się rozpocząć w IV kwartale tego roku.

Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie

O nowe żłobki wzbogaci się też dzielnica Wzgórza Krzesławickie. Jak pisaliśmy wcześniej, pierwszy z nich powstanie jest przy ul. Wadowskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Glinik. Drugi ze żłobków w tej dzielnicy planowany jest przy ul Lubockiej. Będzie to mniejsza placówka niż poprzednie. Przewidziano tam ok. 50 miejsc dla maluchów. Budynek ma być realizowany w technologii modułowej. W tym roku planowane jest opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej oraz programu funkcjonalno-użytkowego wraz z obliczeniem planowanych kosztów prac projektowych i planowanych kosztów robót budowlanych. Następny krok to opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Z kolei przy ul. Niebyłej powstanie żłobek dla 80 dzieci. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej inwestycji jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na projekt i budowę po opracowaniu koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego.

Dzielnica XVIII Nowa Huta

W tej dzielnicy planowane są cztery inwestycje żłobkowe. Pierwsza z placówek – dla 70 dzieci – powstanie przy ul. Drożyska. Niebawem ogłoszony będzie przetarg na opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego, a po wykonaniu tego zakresu – ZIM będzie chciał wyłonić wykonawcę projektu i robót budowlanych.

Druga placówka w dzielnicy Nowa Huta to żłobek przy ul. gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego. W budynku wygospodarowane będzie miejsce dla 50 maluchów. Obecnie trwa opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego. Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na projekt i budowę.

O dodatkowe miejsca dla dzieci wzbogaci się też najstarsza część Nowej Huty. Działający na os. Willowym 2 żłobek zostanie przebudowany, dzieci czemu placówka będzie mogła przyjąć o 50 maluchów więcej niż obecnie. A więc po realizacji zadania zaoferuje 150 miejsc. W tym roku planowane jest rozpoczęcie robót budowlanych. Ponieważ budynek jest pod ochroną konserwatorską, na prace modernizacyjne udało się uzyskać dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy