Kraków

Weekend w Krakowie – sprawdź, co się będzie działo!

Źródło: krakow.pl
Dodano: 24.05.2024
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Share
Udostępnij

W najbliższy weekend Kraków zaprasza na szereg wyjątkowych wydarzeń, wśród których najważniejszy jest Dzień Otwarty Magistratu – w niedzielę, 26 maja. W tym samym czasie miasto obchodzi także 12. edycję Święta Rodziny Krakowskiej, tym razem skoncentrowanego na edukacji ekologicznej oraz zdrowym stylu życia, z finałem na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków!

Dzień Otwarty Magistratu – DOM dialogu

W niedzielę, 26 maja, krakowski magistrat ponownie otworzy swe podwoje dla zwiedzających. Będzie to jedna z nielicznych okazji, aby zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne i posłuchać ciekawych opowieści związanych z pałacem Wielopolskich oraz dawnym ratuszem podgórskim. Tegoroczny Dzień Otwarty Magistratu będzie się bowiem odbywać właśnie w tych dwóch lokalizacjach.

Święto Rodziny Krakowskiej

Święto Rodziny Krakowskiej odbędzie się już po raz dwunasty; w ramach kampanii miejskiej „Kraków stawia na rodzinę”, w tym roku pod hasłem „Zagraj w zielone z rodziną”. W tej edycji skupi się głównie na edukacji ekologicznej, kontakcie z przyrodą i tematach związanych ze zdrową żywnością. Nie zabraknie także aktywności sportowych, badań profilaktycznych oraz akcji dobroczynnych. Finał święta odbędzie się w Dzień Matki na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków.

Przyjdź na Marsz Azylanta

Adoptowałeś czworonoga ze schroniska? Przyjdź na Marsz Azylanta i pokaż wszystkim, że warto mieć takiego przyjaciela. Marsz wyruszy w sobotę, 25 maja, o godz. 10.00 z bulwaru Czerwieńskiego przy moście Dębnickim pod pomnik psa Dżoka, gdzie odbędzie się dalsza część imprezy. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Bijąca rekordy popularności wystawa immersyjna otwiera się na Wesołej

Od dziś, 24 maja na Wesołej można oglądać wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. To pierwsza taka ekspozycja na świecie, która pozwala na wniknięcie w wirtualną rzeczywistość, w świat fresków namalowanych przez Michała Anioła i jego poprzedników na przełomie XV i XVI wieku.

W niedzielę Krakowski Bieg Swoszowicki – będą zmiany w organizacji ruchu

Przed nami XI edycja Krakowskiego Biegu Swoszowickiego. Zawody odbędą się już w najbliższą niedzielę, 26 maja. Miasteczko biegowe jak zwykle zostanie zlokalizowane na terenie swoszowickiego uzdrowiska. Z tej okazji zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu drogowego w tej części miasta. Zmieniona zostanie także trasa linii nr 265.

Trwa Copernicus Festival!

W Muzeum Inżynierii i Techniki trwa Copernicus Festival. Tegoroczna edycja wydarzenia skupia się na maszynach – uczestnicy przyjrzą się zarówno rozwojowi naszej technologii, jak i temu, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata i samych siebie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Trwa 17. Festiwal Muzyki Filmowej

W dniach 22–26 maja krakowskie sale koncertowe wypełniają się najpiękniejszą muzyką tworzoną na potrzeby filmów, seriali i gier wideo. Program festiwalu organizowanego przez Miasto Kraków, KBF i RMF Classic obejmuje zarówno najgorętsze tytuły ostatnich sezonów, jak i niezapomniane klasyki. Finałem obfitującego w wydarzenia tygodnia będzie koncert „Disney. Król lew – film z muzyką na żywo” w TAURON Arenie Kraków. Na specjalne zamówienie FMF po raz pierwszy w Europie zabrzmi pełna ścieżka dźwiękowa z animacji z 1994 roku.

Korowód Nowohucki wyruszy na ulice

Tym razem Korowód Nowohucki przeniesie uczestników do lat 70. Również za sprawą lokalnej estetyki muzycznej tamtych czasów – w końcu tegoroczną edycję zwieńczy premiera filmu dokumentalnego, który przypomni o gwiazdach nowohuckich estrad i największych festiwali tamtych lat. Efekty twórczej pracy z archiwum społecznym i zabawy z historią będzie można zobaczyć już 25 maja o godz. 15.00.

Poznaj historię krakowskich mamutów

Rozpoczyna się Mamut Art & Science Festival, który trwa od 24 do 26 maja. W programie festiwalu koncerty, projekty interdyscyplinarne, pokazy filmów, spotkania z wybitnymi specjalistami z dziedziny paleontologii oraz działania edukacyjne i wydarzenia dla dzieci.

Wielkie oratoria – muzyczne spotkania na Wzgórzach Krzesławickich

Jeden z najwybitniejszych twórców późnego baroku będzie bohaterem najbliższego koncertu z cyklu „Muzyczne spotkania na Wzgórzach Krzesławickich”. Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza w sobotę, 25 maja o godz. 19.00 na „Wielkie oratoria Georga Friedricha Haendla”. Wybrane utwory niemieckiego kompozytora zabrzmią w kościele Miłosierdzia Bożego.

„Operowa klisza” – wyjątkowy koncert w MuFo

Czym są wspomnienia? Utrwalonym obrazem miejsc, w których byliśmy lub bywaliśmy? Słowem czy dźwiękiem, które wpadło do naszych uszu i już tam na zawsze zostało? A może syntezą jednego i drugiego? Przekonamy się 25 maja podczas koncertu, na który zapraszają Muzeum Fotografii oraz Opera Krakowska.

Niedzielne poranki z muzyką wiedeńską

26 maja, w Parku Zdrojowym odbędzie się plenerowy koncert. Dla melomanów zagra Salonowa Orkiestra Camerata pod dyrekcją Wiesława Murzańskiego wraz z solistami. W programie koncertów muzyki wiedeńskiej znajdą się najpiękniejsze walce, polki, czardasze oraz miniatury muzyki poważnej takich kompozytorów, jak m.in. Johann Strauss, Franz Lehar, Emmerich Kalman, Robert Stolz, Johannes Brahms i wielu innych.

Potańcówki dla dorosłych i seniorów

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na cykliczne potańcówki dla dorosłych i seniorów. W takt muzyki granej na żywo można tańczyć w siedzibie głównej CKP oraz czterech filiach: Dworze Czeczów, Klubie Rybitwy, Klubie Skotniki oraz Klubie Tyniec. Wstęp na potańcówki jest bezpłatny. Najbliższa potańcówka w Centrum Kultury Podgórza – Klub Rybitwy (ul. Rybitwy 61) 25 maja, o godz. 17.00.

Piknik chorwacki nad zalewem Bagry

W najbliższą sobotę, 25 maja, na terenie Małej Chorwacji na krakowskich Bagrach odbędzie się piknik chorwacki. W programie wydarzenia m.in. rozmowy o Chorwacji, występy muzyczne, zabawy i animacje dla dzieci, degustacje kulinarne, zawody żeglarskie i odsłonięcie ośmiu gwiazd w Alei Gwiazd Chorwackich.

Piknik rodzinny w ogrodzie Centrum Młodzieży

Już w sobotę, 25 maja, w ogrodzie Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 odbędzie się rodzinny piknik. W programie wiele atrakcji dla najmłodszych.

W ten weekend święto mieszkańców Prądnika Białego

Ostatni weekend maja upłynie pod znakiem Dni Dzielnicy IV. W sobotę i niedzielę w Dworku Białoprądnickim odbędą się zabawy, gry, warsztaty i pokazy. Nie zabraknie również koncertów. 25 maja wystąpi uwielbiany przez krakowską publiczność Kraków Street Band, a 26 maja – słynny zespół dla małych i dużych dzieci, czyli Fasolki.

Muzeum Nowej Huty zaprasza na Dzień Relaksu!

Pośpiech? Ciągła presja? Napięte terminy? Zbuntujmy się przeciw codziennemu stresowi i dajmy się ponieść na fali relaksu. Muzeum Nowej Huty zachęca do zatopienia się w atmosferę muzycznego chilloutu. Wystarczy założyć komfortowe obuwie, wygodne ubrania i przyjść w niedzielę, 26 maja, do budynku dawnego kina Światowid na os. Centrum E 1.

Kraków w rodzinnej formie na Dzień Matki

Zagrajmy w zielone! Tak brzmi hasło tegorocznego Święta Rodziny Krakowskiej, na którym również w tym roku nie mogło zabraknąć sportowych aktywności kampanii „Kraków w formie”. Na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków odbędą się zajęcia fitness, a także konsultacje fizjoterapeutyczne, uroginekologiczne i żywieniowe. Nad formą popracujemy już w niedzielę, 26 maja. To będzie nasz wspólny czas!

Weź mamę, babcię, ciocię do teatru

„Nasza jest noc” oraz „Limeryczny świat Wisławy. Wyklejanka słowno-muzyczna” – to spektakle przygotowane w ramach kolejnej odsłony przedsięwzięcia realizowanego przez Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych, promowanego hasłem „Weź mamę, babcię, ciocię do teatru”. Spektakle zostały zaplanowane na na dziś, 24 i niedzielę, 26 maja.

„Jesteś marzeniem, jesteś natchnieniem” – koncert z okazji Dnia Matki

Centrum Sztuki Współczesnej Solvay zaprasza na koncert z okazji Dnia Matki. Już w najbliższą niedzielę, 26 maja, wystąpi wyjątkowy duet – Józef Skrzek z córką Elżbietą. Początek o godz. 17.00.

Międzynarodowy Dzień Slow Joggingu – otwarty trening w parku Jordana

Bieg z uśmiechem na twarzy i bez zadyszki. Już jutro, 25 maja, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Slow Joggingu. Z tej okazji w parku Jordana odbędzie się otwarty trening tej metody biegania. Start o godz. 9.00.

W sobotę trening biegowy dla dorosłych w lasku Wolskim

Już jutro, 25 maja zapraszamy na kolejny trening biegowy dla dorosłych, organizowany w ramach prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projektu „Trenuj w Krakowie!”. Trening odbędzie się w lasku Wolskim, początek o godz. 9.00.

Uniwersytecki Test Coopera – 12 minut biegu dla siebie!

Uniwersytecki Klub Sportowy UJ zaprasza w sobotę, 25 maja na organizowany przez Stowarzyszenie Sportowe Klub Sportowy Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym Kraków i Akademickim Związkiem Sportowym – Uniwersytecki Test Coopera – 12 minut biegu dla siebie.

Maj w skateparku! Ostatnie bezpłatne szkolenia dla dzieci i młodzieży

Czekają nas ostatnie zajęcia w skateparku, 26 maja, w godz. 13.30–15.00 – skatepark na os. Widok. Tym razem spotkamy się na os. Widok. Pod czujnym okiem instruktorów młodzież uczy się jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach BMX. Warsztaty są przeznaczone dla osób w wieku 7–14 lat. Liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują zapisy.

Zapraszamy na kolejne miejskie kontrole rowerowe

Najbliższa okazja już dziś na rondzie Mogilskim. Zapraszamy w godz. 10.30–18.30. Następna w sobotę, 25 maja, w tym samym miejscu, w godz. 9.30–17.30.


25 i 26 maja będą realizowane dodatkowe kursy na linii nr 134 do ogrodu zoologicznego, a także będą kursować linie nr 434 („Baba Jaga” – „Zoo”) i LR0 do Ojcowa – informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Więcej w naszym komunikacie.

Czytaj także:

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy