Nietoperze i jeże, wiewiórki, łabędzie, gołębie, dziki i lisy – jak sobie radzą jesienią i zimą? Czy i jak je dokarmiać? Jak dbać o zimujące w kraju ptaki i gryzonie, które nie przesypiają zimy? Dlaczego dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się na terenach zurbanizowanych?
Ruszyła jesienna kampania edukacyjna Województwa Małopolskiego na antenie Radia Kraków.
Do połowy grudnia na antenie małopolskiej rozgłośni będzie można posłuchać spotów zachęcających do mądrego pomagania zwierzętom, a co ważniejsze – rozmów z przyrodnikami, ekspertami w dziedzinie zwyczajów zwierząt. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jakie gatunki zwierząt żyją w mieście, dlaczego ich przybywa i jak im pomóc podczas nadchodzącej zimy. Audycjom będą towarzyszyć konkursy dla słuchaczy. Zachęcam do słuchania! – mówi Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Dzika przyroda na wyciągnięcie ręki
Już nie tylko ptaki, jeże i wiewiórki. Widok dzikiego zwierzaka – lisa, szopa czy nawet łosia przestał być w wielu miejscach zaskoczeniem. Spacerujące po ulicy dziki lub stado saren wypoczywające na trawniku to częsty widok, zwłaszcza w miejscowościach położonych w terenach leśnych lub na obrzeżach metropolii. Powodem ich obecności w przestrzeni do tej pory zdominowanej przez ludzi jest postępująca urbanizacja, brak drapieżników, ale również łatwo dostępne źródła pożywienia.
Pomagamy, nie szkodzimy
Kampania Województwa Małopolskiego uczy właściwych zachowań wobec zwierząt potrzebujących pomocy oraz tych, które pomocy …. nie potrzebują. Przestrzegamy przed częstymi błędami oraz podpowiadamy, jak chronić siedliska dzikich zwierząt na terenach miast.
Zwracamy uwagę na zachowania, które zniechęcają zwierzęta do pozostawania w mieście: m.in. na zabezpieczanie przydomowych śmietników, bo sarna czy lis poradzą sobie doskonale bez resztek jedzenia z naszego stołu. Jednocześnie przypominamy, że warto zadbać o małe gryzonie, które jesienią szukają bezpiecznego miejsca do przezimowania – np. o jeże. Nie zabraknie również tematu dokarmiania ptaków – wieszania karmników i zaopatrywania je całą zimę w nasiona.
Posłuchajmy ekspertów
Dwa razy w tygodniu, w środy i piątki na antenie Radia Kraków w przedpołudniowym paśmie Przed hejnałem swoją wiedzą na temat zachowań społecznych zwierząt, ich zwyczajów i sposobów przystosowania się do zimy podzielą się przyrodnicy i eksperci. Dowiemy się, m.in. jak się zachować, gdy staniemy oko w oko z dzikiem i gdzie szukać pomocy, jeśli zwierzę jest ranne.