16 grudnia w audycji Klinika Zdrowego Chomika w Radiu Kraków podsumowaliśmy akcję na rzecz poprawy losu naszych zwierzęcych przyjaciół. Gościem specjalnym był patronujący projektowi Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.
16 grudnia w audycji Klinika Zdrowego Chomika w Radiu Kraków podsumowano akcję na rzecz poprawy losu naszych zwierzęcych przyjaciół. Gościem specjalnym był patronujący projektowi Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.
Zwierzęta przydomowe – psy i koty – są traktowane w bardzo różny sposób. Od naszej wrażliwości i reakcji zależy, czy ich los będzie lepszy. Wiedzą to młodzi ludzie, uczniowie małopolskich szkół, którzy nadali kształt akcji. To najmłodsi, najbardziej wrażliwi, nie zapominają o potrzebach czworonogów – zwłaszcza w okresie zimowym, w sytuacji, gdy schroniska dla bezdomnych zwierząt przeżywają oblężenie, a w wielu gospodarstwach w Małopolsce psy mieszkają w niedostosowanych do zimy warunkach.
Potrzebny jest impuls, który uruchomi pokłady empatii, wrażliwości na los zwierząt i wzmocni chęć do działania. Taki mieliśmy cel, angażując się w akcję „Chodźże! Zmień pieskie życie na dobre!”. Stosunek do zwierząt domowych świadczy o naszej postawie wobec świata. Ktoś wrażliwy na cierpienie czworonogów w najbliższym otoczeniu, nie pozostanie też obojętny na los dzikich zwierząt oraz w dalszej perspektywie, na otaczającą go przyrodę i w końcu – na stan środowiska naturalnego – mówi wicemarszałek Józef Gawron.
Od 24 listopada w radiowym paśmie Przed Hejnałem można było posłuchać audycji nadawanych z małopolskich szkół podstawowych z Bochni, Limanowej, Myślenic i Dąbrowy Tarnowskiej. Tematem spotkań były zasady opieki nad zwierzętami domowymi oraz problemy, z jakimi borykają się działające lokalnie organizacje, stowarzyszenia i osoby dbające o ich dobrostan. Dziennikarze Radia Kraków rozmawiali z ekspertami, lokalnymi liderami, mieszkańcami oraz uczniami zaangażowanymi w pomoc zwierzętom. Przypominali też o Kodeksie dobrych praktyk.
W odwiedzanych miejscach szukaliśmy osób i instytucji wdrażających w życie ekologiczne rozwiązania, np. wytwarzanie legowisk i zabawek dla zwierząt ze starych ubrań, a także promowaliśmy lokalne akcje ekologiczne, np. budowanie domków dla zwierząt lub owadów z materiałów z odzysku, wykorzystanie bannerów reklamowych na potrzeby schronisk. W każdym z miejsc, we współpracy z samorządami i lokalnymi organizacjami, była organizowana przedzimowa zbiórka dla zwierząt.
Wizyty w terenie były też okazją do promocji Kodeksu dobrych praktyk, czyli zbioru zasad, które powinny obowiązywać w relacjach człowiek – zwierzę. Wszystko po to, aby wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne, edukować i zmieniać pieskie (i kocie) życie na lepsze.
Od dzieciństwa towarzyszyły mi zwierzęta domowe i tak pozostało do teraz. Mam dwa koty i dwa psy, żadnego z nich nie wybierałem, bo to one w różnych okolicznościach wybrały mnie. Suczkę Panelkę wyłowiłem z rzeki, prawdopodobnie wrzuconą tam przez kogoś, kto chciał się pozbyć szczeniaka – wyjaśnia wicemarszałek Józef Gawron.
Akcji towarzyszy również krakowska zbiórka karmy dla zwierząt. Czekamy na Państwa od piątku 15 grudnia przez cały tydzień, do 22 grudnia. Dary można zostawiać w holu Radia Kraków pod choinką, a ci z Państwa, którzy zdecydują się wesprzeć bezdomne zwierzęta, otrzymają w prezencie świąteczny upominek – gwiazdy betlejemskie. Zebrane dary trafią do Stowarzyszenia „Przytul sierściucha”, które działa w Myślenicach.
I na koniec apel. Pies czy kot to członkowie rodziny. Pamiętajmy o tym zwłaszcza przed świętami – nie traktujmy zwierząt jak podarunków pod choinkę! To nie zabawki, które można oddać do schroniska, kiedy już się znudzą.
Partnerem akcji jest ekoMałopolska.
Materiał prasowy serwisu malopolska.pl