W historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej trwa ważne seminarium eksperckie „Przyszłość spójności i podejść terytorialnych w ewoluującej Unii Europejskiej. W poszukiwaniu nowego paradygmatu!”. Wydarzenie, organizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, zgromadziło czołowych przedstawicieli instytucji europejskich, OECD, państw członkowskich UE, władz regionalnych i lokalnych oraz opiniotwórczych ekspertów akademickich z całej Europy.
Podczas dwudniowej debaty uczestnicy wspólnie analizują wyzwania stojące przed Unią oraz jej politykami, w tym polityką spójności, w szczególności jak zwiększyć globalną konkurencyjność Unii Europejskiej, nie zapominając o spójności terytorialnej? Jak sprawić, by każdy region UE mógł skorzystać z rozwoju gospodarczego Europy? Istotną częścią rozmów jest także rola polityki spójności we wzmacnianiu konkurencyjności oraz budowaniu odporności gospodarczej i społecznej w dobie bezprecedensowych zmian sytuacji geopolitycznej, napięć transatlantyckich, transformacji demograficznych, klimatycznych i technologicznych.
Uczestnicy dzielą się również swoimi przemyśleniami nt. skutecznych sposobów na zniwelowanie różnic w poziomie rozwoju różnych regionów. Nie zabraknie także dyskusji o konieczności większego zaangażowania władz regionalnych i lokalnych w procesy decyzyjne i wdrażanie polityk unijnych. Tylko dzięki ścisłej współpracy między poziomem europejskim, krajowym i lokalnym możliwe będzie skuteczniejsze dostosowanie działań do rzeczywistych potrzeb terytoriów i zwiększenie efektywności polityk UE w praktyce.
Bez spójności nie ma konkurencyjności – to jedno z głównych przesłań seminarium. Eksperci podkreślają, że przyszłość UE zależy od zdolności do prowadzenia zrównoważonej polityki, która odpowiada na globalne wyzwania, a jednocześnie nie pozostawia żadnego regionu w tyle.