Reklama

Kraj

Dwoje sędziów – P. Dziwański i A. Rusin-Batko – wyłączeni od sprawy Romanowskiego

nno/ mok/PAP
Dodano: 12.08.2024
Łódź, 23.06.2021. Łańcuch sędziowski przed rozprawą w Sądzie Rejonowym w Łodzi, 23 bm. Sąd ma wydać wyrok ws. wydarzeń podczas obozu harcerskiego w Suszku z sierpnia 2017 r. Fot. PAP/Roman Zawistowski
Łódź, 23.06.2021. Łańcuch sędziowski przed rozprawą w Sądzie Rejonowym w Łodzi, 23 bm. Sąd ma wydać wyrok ws. wydarzeń podczas obozu harcerskiego w Suszku z sierpnia 2017 r. Fot. PAP/Roman Zawistowski
Share
Udostępnij

Sędzia Przemysław Dziwański i sędzia Aleksandra Rusin-Batko zostali wyłączeni ze składu, który ma rozstrzygnąć sprawę aresztową posła Marcina Romanowskiego – podał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Nie zmienia się to, że – jak podał wcześniej sąd – termin posiedzenia ma być wyznaczony po 23 września.

Sąd Okręgowy w Warszawie ma rozpatrzyć zażalenie prokuratury na decyzję sądu niższej instancji, który 16 lipca nie zgodził się na aresztowanie Romanowskiego. W ubiegłym tygodniu warszawski SO poinformował, że z uwagi na obszerność i złożoność materiału dowodowego, a także charakter stawianych posłowi zarzutów, zdecydowano o rozszerzeniu składu orzekającego do trzech sędziów. Poza sędzią Przemysławem Dziwańskim w drodze losowania do składu sędziowskiego dołączyły sędzia Wanda Jankowska-Bebeszko oraz sędzia Aleksandra Rusin-Batko.

Romanowski były wiceminister sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy

W piątek poinformowano, że sędzia Rusin-Batko złożyła wniosek o wyłączenie jej ze składu orzekającego. Wcześniej o wyłączenie ze składu sędziego Dziwańskiego wnioskowała prokuratura. W poniedziałek na stronie sądu pojawiła się informacja, że “postanowieniem z 12 sierpnia 2024 r. sędzia Aleksandra Rusin-Batko oraz sędzia Przemysław Dziwański zostali wyłączeni od rozpoznania niniejszej sprawy”.

Wobec Romanowskiego, który był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy, prokuratura chce zastosować areszt na trzy miesiące. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa 16 lipca odmówił jednak aresztowania polityka ze względu na przysługujący mu immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura, składając zażalenie na tę decyzję, twierdziła, że ponowna analiza prawna wskazuje, iż zakres ochrony immunitetowej dotyczący Romanowskiego w ZP Rady Europy nie obejmuje zarzucanych mu czynów. Sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego w Warszawie i czeka na rozstrzygnięcie.

Prokuratura zapowiedziała, że w razie podtrzymania przez Sąd Okręgowy w Warszawie decyzji sądu pierwszej instancji o odmowie aresztowania Romanowskiego ze względu na immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, będzie wnioskowała o jego uchylenie politykowi.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy