Reklama

Kraj

Sondaż dla “DGP” i RMF FM: Chcemy zgody z Brukselą

PAP / kkr/ joz/
Dodano: 04.08.2021
55401_39986504_39986478-resizer-750
Share
Udostępnij
Większość Polaków uważa, że reformując sądownictwo, rząd powinien brać pod uwagę wymagania instytucji Unii Europejskiej, takich jak KE czy TSUE – wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM.

Na pytanie, czy reformując polskie sądownictwo, rząd powinien uwzględnić uwagi ze strony instytucji unijnych, takich jak KE czy TSUE, twierdząco odpowiedziało 53,6 proc. respondentów, a przeciwnego zdania było 37,2 proc. badanych.

Jak wskazuje "DGP", z badania wynika, że choć przeciwnicy słuchania Brukseli wśród wyborców PiS przeważają, to nie jest to przewaga zdecydowana – jest ich 45 proc. Tymczasem – czytamy – całkiem spora część tych, którzy zagłosowali na PiS dwa lata temu (34 proc.), uważa, że zdanie TSUE czy KE powinno być brane pod uwagę, a 21 proc. nie wie, co o tym sądzić.

Dziennik podaje, że ponad 90 proc. wyborców KO i lewicy ma proeuropejski kurs. "Również wśród wyborców PSL stanowią oni przeważającą część. Za to wszyscy wyborcy Konfederacji są krytyczni wobec słuchania Brukseli w kwestii sądownictwa" – czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gazeta zwraca uwagę, że jeśli chodzi o inne wyniki szczegółowych badań, "symptomatyczne jest, że na wsi, która jest ogromnym beneficjentem udziału w UE, przeważa rezerwa wobec słuchania Brukseli w kwestii sądownictwa". Z kolei – jak pisze "DGP" – w podziale według wieku najwięcej przeciwników jest wśród czterdziestolatków.

Sondaż United Surveys przeprowadzono 30 lipca na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy