Jakub Ochnio, student Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, otrzymał I nagrodę w kategorii wydarzenia w konkursie BZ WBK Press Foto. Jurorzy docenili cykl zdjęć tarnowianina z marszów niepodległości w latach 2011 i 2013.
– Przyznany laur przypadł w kategorii wydarzenia, uchodzącej za najtrudniejszą i zarazem najbardziej prestiżową. Cykl Jakuba wyprzedził m.in. poruszające zdjęcia z Syrii autorstwa Macieja Moswy (zdobywca tytułu Zdjęcie Roku) oraz reportaż Jakuba Kamińskiego (PAP) z Góry Grabarki. Selekcji z kilku tysięcy zdjęć dokonało jury w składzie: Tadeusz Rolke, Tomasz Tomaszewski, Marek Grygiel, Anna Bohdziewicz, Waldemar Kompała – mówi Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.
Lubię pracować pod presją czasu
Jakub Ochnio zdradza, że w środowisku fotoreporterów kategoria wydarzenia jest ceniona, o czym świadczy liczba zgłoszeń w różnych konkursach, oraz nazwiska, które przyciąga. – W odróżnieniu np. od kategorii życie codzienne, gdzie fotoreportaż buduje się nawet kilka lat, kategoria wydarzenia wiąże się z presją czasu. Zdjęcia powstają w krótkim okresie czasu przy pewnych ograniczeniach – tłumaczy. – Jest to kategoria trudna, ale i prestiżowa, jednak jest to moja subiektywna opinia, bo w środowisku zdania są podzielone.
Tarnowianin dodaje, że lubi pracować pod presją czasu, ale jego zdjęcia nie powstają w zwykły prasowy sposób. W centrum jego zainteresowania leży człowiek w ujęciu dokumentalnym i reportażowym. – Moje zdjęcia są zaangażowane humanistycznie i społecznie – mówi Ochnio.
Utytułowany student i pracownik WSIiZ
BZ WBK Press Foto to jeden z dwóch najważniejszych konkursów polskiej fotografii prasowej. Od 10 lat biorą w nim udział jedynie profesjonaliści pracujący dla redakcji, agencji oraz jako freelancerzy. Ochnio jest jedynym tarnowianinem obecnym w czołówce polskich fotoreporterów obecnych na Grand Press Photo czy BZ WBK Press Foto.
Jakub Ochnio – rocznik '90. Student i pracownik WSIiZ. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE.
Zdobywca tytułu Artiste FIAP (AFIAP) nadanego przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Dotychczas jego prace były publikowane na blisko 130 wystawach w Polsce, Macedonii, Serbii, Słowenii, Turcji, Chorwacji, Litwie, Czarnogórze, Argentynie, Francji, Hiszpanii i USA. Finalista Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz The Circle of Life (Vilnus Photo Circle). Otrzymał ponad 60 nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach w tym tzw. Oscara fotografii – 2 nagrodę na International Photography Awards Współpracownik Agencji Fotografów FORUM.
Student etnologii (UWr), socjologii (UWr) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (WSIiZ). Trzykrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracownik Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ w Rzeszowie. Naukowo eksploruje komunikologię, semiologię oraz socjologię/antropologię wizualną. Wielokrotnie prowadził wykłady i warsztaty z reportażu, dokumentu, fotoedycji, historii fotografii oraz portretu prasowego (m. in. ze środków Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Pracy).