Inspiracje

Studenci z Rzeszowa walczą o podium Imagine Cup 2014

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 25.07.2014
13693_Face-Controler
Share
Udostępnij
1 sierpnia rozpoczynają się finały prestiżowego konkursu technologicznego dla studentów organizowanego przez Microsoft. Polskim reprezentantem w Imagine Cup 2014 jest grupa Power of Vision, składająca się ze studentów Politechniki Rzeszowskiej. Rzeszowianie powalczą o podium aplikacją Face Controller, pozwalającą na korzystanie z komputera przy użyciu ruchów głowy, mimiki twarzy i głosu.
 
Drużynę Power of Vision tworzą: Sylwia Perykasza, Norbert Pisz, Daniel Pomianek, i Tomasz Pleśniak, których jako mentor wspierał Tomasz Kapuściński. Projektantem interfejsu był Piotr Wrotny. Stworzone przez nich rozwiązanie – Face Controller – wykorzystuje Kinect for Windows i zostało zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Na czym ono polega? Z pomocą tej aplikacji użytkownik może kontrolować system przy użyciu ruchów głowy i mimiki twarzy. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje mowę, dzięki czemu możliwe jest dyktowanie pojedynczych słów czy całych zdań. Całe rozwiązanie testowały osoby niepełnosprawne.
 
Do wygrania 50 tys. dolarów, kolacja z Billem Gatesem i… selfie 
 
Power of Vision powalczy o wygraną w kategorii Projekty Społeczne z 12 najlepszymi drużynami z całego świata. Stawką jest 50 tysięcy dolarów (łączna pula nagród wynosi 1 milion dolarów). Ale na tym nie koniec – nowością w tym roku jest dodatkowa „rozgrywka" tuż po ogłoszeniu wyników konkursu. Zwycięskie drużyny w trzech kategoriach – Projekty Społeczne (World Citizenship), Innowacje (Innovation) i Gry (Games) powalczą jeszcze o udział w prywatnym spotkaniu z Billem Gatesem oraz o puchar Imagine Cup 2014.
 
Ponadto, zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają zaproszenie na sam szczyt wieży Space Needle, która jest architektonicznym symbolem Seattle. Tam będą mogli sobie zrobić „selfie” na terasie niedostępnym dla szerszej publiczności znajdującym się na wysokości ponad 165 metrów.
 
Dodatkowo każda z finałowych drużyn będzie miała okazję, aby zaprezentować swoje projekty ponad 5000 specjalistom od najnowszych technologii podczas konferencji TechReady.
 
Imagine Cup to konkurs dla studentów organizowany przez firmę Microsoft od 2003 roku. W dotychczasowych 11 edycjach wzięło udział ok. 1,7 mln studentów, reprezentujących ponad 190 krajów. Polskie drużyny od 2005 roku odnoszą sukcesy w kolejnych światowych edycjach tego konkursu, do tej pory 23 razy stawali na podium, zdobywając 7 pierwszych miejsc, 9 drugich i 7 trzecich. 
 
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy