Reklama

Biznes

Zwycięzcy Carpathian Startup Fest idą po swoje!

Alina Bosak
Dodano: 17.06.2023
Zwycięzcy trzeciej edycji Carpathian Startup Fest. Fot. Tadeusz Poźniak
Zwycięzcy trzeciej edycji Carpathian Startup Fest. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Startup z Warszawy o wdzięcznej nazwie Pergamin zdobył I miejsce, zgarnął 40 tys. zł nagrody i ma widoki na mega kontrakt. Wszystko podczas dwóch dni festiwalu Carpathian Startup Fest w Rzeszowie. To trzecia edycja wydarzenia, które zakończyło się w  piątek 16 czerwca rozstrzygnięciem konkursu dla najlepszych startupów, scaleupów i pomysłów na biznes. Oto zwycięzcy.

To była prawdziwa giełda pomysłów, wartościowych rozmów i okazji do nawiązania nowych znajomości. Jurorzy byli pod wrażeniem finałowych prezentacji i merytorycznego przygotowania startupowców. Do rywalizacji na tej samej scenie stanęli studenci, ale i profesorowie z dużym doświadczeniem. W sumie 20 finalistów (z 292, którzy nadesłali aplikacje). Większa część prezentacji odbyła się w czwartek 15 czerwca, a w piątek na finał Carpathian Startup Fest 2023 ogłoszono wyniki. Nagrody wręczali m.in.: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A., Jolanta Wiśniowska, wiceprezes RARR S.A., Krystian Kapinos, wiceprezes RARR S.A., Piotr Kwaśniak, zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Finaliści 3 edycji Carpathian Startup Fest!  

W kategorii idea challenge zwyciężyli:

I miejsce: SensoryDent – innowacyjna technologia VR połączona z praktykowaniem operowania wiertełkiem przez studenta stomatologii, aby opanował rzemiosło zanim usiądzie przez żywym pacjentem.

II miejsce: Innowacyjny pomiar zawartości tłuszczu śródmięśniowego w mięsie wieprzowym – urządzenie rejestruje obraz mięsa i z pomocą algorytmów podaje zawartość tłuszczu, co w sumie trwa ok.10 minut.

III miejsce: Supercluster – platforma złożona ze stratosferycznych balonów lateksowych, mogąca ustabilizować swoją wysokość i autonomicznie powrócić do zamierzonego celu. Może zaoferować niesamowite możliwości obrazowania, obecnie nieosiągalne dla satelitów. Jest neutralna pod względem emisji CO2 w porównaniu z jej lotniczymi lub satelitarnymi odpowiednikami.

W kategorii startup wygrali:

I miejsce: Pergamin – łatwa do obsługi platforma SaaS przeznaczona do automatyzacji dokumentów w oparciu o bezpieczny przepływ danych z różnych narzędzi biznesowych.

II miejsce: Flexee – aplikacja, dzięki której pracownicy mogą w dowolnym dniu miesiąca sięgać po zarobione pieniądze do wysokości wypracowanego wynagrodzenia.

III miejsce: Vaqat – platforma, na której pracownicy mogą samodzielnie publikować krótkie zadania lub projekty, takie jak badanie rynku, tłumaczenia, testy porównawcze, podstawowe kodowanie itp. Studenci z całego świata mogą ubiegać się o takie możliwości, jeśli posiadają wymagane umiejętności i są dyspozycyjni Teraz. W ten sposób firmy mogą w ciągu kilku minut pozyskać „stażystę”, który może wspierać zespół przez kilka godzin lub dni.

W kategorii scaleup zwyciężyli:

I miejsce: Plantalux – dostarcza kompletne systemy doświetlania roślin (oświetlenie LED spersonalizowane dla konkretnych upraw, systemy sterowania klimatem w farmach indoor) dla upraw w kontrolowanych warunkach (szklarnie, farmy indoor, wertykalne). Rozwiązanie radykalnie obniża koszty operacyjne prowadzonej uprawy w szklarniach, w szczególności w zakresie redukcji zużycia energii elektrycznej – nawet o 50% i jednocześnie podnosi jakość zbiorów.

II miejsce: Medidesk – kompleksowe rozwiązania, które pozwalają na skuteczne zarządzanie placówką medyczną oraz łatwą i szybką komunikację z pacjentami. MediDesk udostępnia weryfikację pracy zespołu rejestracji, co pomaga w zoptymalizowaniu procesów rejestracji, zwiększa efektywność pracy zespołu i minimalizuje straty wynikające z nieudanych prób kontaktu z pacjentami.

III miejsce: Farada Group Sp. z o.o. – tworzy drony w wersjach transportowych typu VTOL o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Są dostosowane do potrzeb i wymagań branży medycznej i laboratoryjnej (przewóz krwi i jej składników, leków, szczepionek, próbek).

Dziką kartę do siódmej edycji programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka otrzymał startup oferujący Pogaduszki – aplikację, która dzięki AI samodzielnie zdiagnozuje dziecko, wykryje, jakie wady logopedyczne wymagają terapii. Drugi moduł także oparty na AI samodzielnie przeprowadzi terapię w oparciu o immersyjne, sterowne głosem gry.

Jako, że CSF23 odbywa się na Podkarpaciu, wręczono też nagrody w kategorii Inteligentne specjalizacje regionu:

Informacja i telekomunikacja: Revas – Business Simulation Games

Jakość życia: Innowacyjny pomiar zawartości tłuszczu śródmięśniowego w mięsie wieprzowym

Lotnictwo i kosmonautka: AstroTectonic

Motoryzacja: OHRV Motorcycle Engines Spółka z o. o.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy