Reklama

Biznes

Startupy z Polski i świata w G2A Arena walczą o nagrodę

Alina Bosak
Dodano: 15.06.2023
Carpathian Startup Fest 2023. Fot. Tadeusz Poźniak
Carpathian Startup Fest 2023. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Koniec czasów obfitości i łatwych pieniędzy dla startupów. Ale… Na innowację, za którą ludzie będą chcieli płacić, inwestor zawsze się znajdzie. Czy takie pomysły mają startupy, które dziś właśnie zjechały na Podkarpacie? Walczą o 100 tys. zł, know how i nowe kontakty. Od czwartku do piątku w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa, gdzie trwa Carpathian Startup Fest 2023. To już trzecia edycja i setki gości, wśród nich ci, którym udało się spełnić marzenie startupowca i zarobić miliony.

Monitoring wywozu śmieci, logopedyczna apka dla dzieci albo usługa, dzięki której pracownik może wypłacać część wynagrodzenia wcześniej, jeśli „zabraknie mu do pierwszego”. To tylko kilka pomysłów, którymi młodzi przedsiębiorcy z całej Polski, a także Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Słowenii, Chorwacji, Irlandii i Stanów Zjednoczonych, walczą dziś o zainteresowanie inwestorów i nagrodę dla najlepszego startupu podczas Carpathian Startup Fest 2023. W puli jest 100 000 zł oraz zaproszenie do VII edycji programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka.

Zgłoszeń napłynęło aż 292. Jurorzy wybrali 20 finalistów – 10 startupów, 5 scaleupów i 5 pomysłów na biznes.

Tylko ci, którzy ryzykują pójściem za daleko, mogą odkryć, jak daleko można dojść – słowami Thomasa Eliota witał ich chwilę wcześniej Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która dwa lata temu zainicjowała na Podkarpaciu festiwal startupów. – Tym wszystkim, którzy chcą „pójść za daleko” służy właśnie to wydarzenie. Od początku przyświeca nam ten sam cel: chcemy łączyć kreatorów innowacyjnych pomysłów i biznesów z tymi, którzy poszukują inspiracji i nowych możliwości inwestowania. Chcemy pokazać, że startupy to ta część rzeczywistości gospodarczej, która może nam zapewnić możliwość budowania innowacyjnej gospodarki. Śmiało mogę powiedzieć, że na startupowej mapie kraju Rzeszów z roku na rok jest coraz bardziej widoczny.

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, podkreślił, że samorząd nie wymyśli za nikogo pomysłu na biznes, ale ma obowiązek budować takie otoczenie społeczno-gospodarcze, które stworzy warunki do rozwinięcia firmy ludziom kreatywnym, zdolnym tworzyć innowacje.

Festiwal skierowany jest do ludzi młodych. Tych, którzy kreatywnie myślą, poszukują nowych rozwiązań. Wszystkie istotne wskaźniki świadczące o innowacyjności i rozwoju w województwie podkarpackim są bardzo dobre. Ale nie możemy spoczywać na laurach, musimy to pielęgnować. Pamiętając o inteligentnych specjalizacjach: lotnictwie i kosmonautyce, informatyce, motoryzacji, a także jakość życia.

Startupy w czasach szorowania funduszy po dnie

– Problemem dziś jednak jest to, że finansowanie startupów szoruje po dnie – zauważył Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments, który poprowadził debatę otwierającą festiwal CSF23 i pytał o to, co mają robić startupy w tej sytuacji, kto padnie, a kto przetrwa, i na kogo stawiają dziś inwestorzy: na pre-seed, czy startupy, które potrzebują już wejścia w drugą-trzecią turę inwestycyjną.

– Innowacją jest to to za co ludzie chcą więcej zapłacić. Dla mnie nie jest ważne, czy ten rynek rośnie, czy nie. Jestem przekonany, że w Polsce, czy na Podkarpaciu ludzie, którzy mają takie pomysły, wciąż dają sobie radę. Niekoniecznie trudno znaleźć finansowanie. Trudno coś sprzedać – odpowiedział Tomasz Świeboda, partner funduszu Inovo.vc, na co Janek Sikora, prezes i współzałożyciel Plente stwierdził, że owszem, pieniądze vc na rynku się skończyły, ale… – To dobrze, bo zaczęliśmy liczyć pieniądze, konserwatywnie patrzeć na startupy. Zaczynamy mówić jednym głosem, inwestujemy w rzeczy, które mają znaczenie.

Czy zatem wcześniej, w czasach kiedy inwestowanie w startupy biło rekordy, a pieniądze było pozyskać nieporównywalnie łatwiej niż dziś, królowało marnotrawstwo? – Nie – odparł Janek Sikora. – Kolumb zanim dopłynął do Ameryki, też utopił kilka statków. Dobrze, że mieliśmy ten czas na testowanie różnych pomysłów. Naturalną sytuacją jest, że kiedy w coś inwestujemy, „przepalamy”, a potem włączamy drugi bieg i uważnie patrzymy.

O tym, że budowanie rynku startupów idzie w Polsce znacznie wolniej niż przed laty w Izraelu, USA, czy Wielkiej Brytanii, mówiła Róża Szafranek, założycielka i prezeska HR Hints.

– Ale wiele się przez ten czas nauczyliśmy. Dobrze, że startupy szukają dłużej pieniędzy na inwestowanie, bo ich wycena rośnie, a one też lepiej wiedzą, na co chcą pieniądze przeznaczyć – zaznaczyła Agnieszka Lewandowska, prezeska Fundacja Startup School.

Bogaty program Carpathian Startup Fest 2023

W Carpathian Startup Fest uczestniczy ponad 800 osób. To setki startupów i czołówka polskich funduszy inwestycyjnych. W programie: dwa dni pitchów, prezentacji i paneli dyskusyjnych, niemal setka gości na scenach Demo Day i Community Stage, matchmaking uczestników i rozbudowywany networking, a wieczorem MeetUp Party w Rzeszowie.

Na tych, którym nie udało się wejść do finału czeka specjalna scena Open Mic Pitch pod okiem Pitch Me Baby. W programie festiwalu jest Reverse Pitch (odwrócony pitch) – czas, kiedy to nie founderzy, ale inwestorzy muszą się zaprezentować przed startupami.

Do „spowiedzi inwestorów” na główną scenę zaproszeni zostaną: Paweł Maj, partner w Warsaw Equity Group oraz Szymon Janiak, partner zarządzający i współzałożyciel czysta3.vc. W debatach i rozmowach „How I did it” uczestniczą znani eksperci i ludzie sukcesu. Jak Jarosław Królewski, CEO Synerise, Wojciech Rokosz, CEO Plenti, czy wspomniany już Janek Sikora, twórca Plente. W programie są także warsztaty z ekspertami z Polski i Izraela – przedsiębiorcami, menedżerami, czy przedstawicielem PARP. Wśród prowadzących są tak cenieni eksperci jak Ariel Finkelstein, Avi Wiesenberg, czy Michał Sosin – były Head of Business Development w DocPlanner.

Organizatorem Carpathian Startup Fest 2023 jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym Aeropolis.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy