Reklama

Biznes

Radcy handlowi z ponad 20 państw na Podkarpaciu

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 25.10.2023
Wizyta Klubu Radców Handlowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej na Podkarpaciu. Fot. Archiwum RARR
Wizyta Klubu Radców Handlowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej na Podkarpaciu. Fot. Archiwum RARR
Share
Udostępnij

Od poniedziałku w województwie podkarpackim gości 22 przedstawicieli różnych państw z Klubu Radców Handlowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej. – To, co radcy handlowi zobaczą, będzie skutkowało przekazem do ich krajów – podkreśla ambasador Jerzy Drożdż z KIG, stwierdzając, że Podkarpacie jest fenomenalnym regionem, o którym wiele się dziś na świecie mówi i który zyskał na znaczeniu. Wizytę zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przy wsparciu z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Delegacja przedstawicieli Radców handlowych z ponad 20 państw, na zaproszenie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, w miniony poniedziałek przybyła na Podkarpacie. Wizyta rozpoczęła się w miejscu, które jest jednym z symboli rozwoju województwa podkarpackiego w ostatnich latach – Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis, gdzie działają 52 firmy zatrudniające ponad 7 tys. pracowników, a inwestycje przekroczyły 3,5 mld zł. Radcy handlowi wprost z portu lotniczego Rzeszów-Jasionka przejechali do sąsiadującego z lotniskiem Inkubatora Technologicznego, obok Podkarpackiego Centrum Nauki i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena. To centrum strefy przemysłowej pod Rzeszowem, gdzie wielcy inwestorzy sąsiadują z rodzimymi firmami, a innowacje wspierane są na różne sposoby, m.in. przez organizowany przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. co roku dla inwestorów i startupów Carpathian Startup Fest.

– Kiedyś tu było tylko lotnisko i, jak to mówi się w Polsce, ściernisko, ale potem zaczęliśmy budować ten inkubator i Aeropolis. Od tego zaczął się dynamiczny rozwój tego miejsca, które stało się jednym z najważniejszych obszarów do inwestowania na Podkarpaciu – powiedział Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl witając gości. Zwrócił również uwagę na fenomenalne położenie regionu, którym krzyżują się drogi wiodące z zachodu na wschód i z południa na północ, a sąsiedztwo z granicą ma strategiczne znaczenie. – Nasza czołowa specjalizacja to lotnictwo i kosmonautyka, z której jesteśmy dumni – prawie 85 proc. produkcji przemysłu lotniczego naszego kraju powstaje właśnie tu, na Podkarpaciu. Bardzo dobrze rozwija się sektor motoryzacyjny, w regionie lokuje się także sektor informatyczny i telekomunikacyjny. Naszą czwartą specjalizacją jest Jakość życia, a więc to, co związane z ekologią, tradycyjną żywnością i terenami rekreacyjnymi. Staraliśmy się tak przygotować tę wizytę, aby wszystkie te zalety pokazać – zapewnił gospodarz województwa podkarpackiego.

Co zwiedzili radcy handlowi na Podkarpaciu

W PPN-T Aeropolis goście spędzili całe popołudnie, odwiedzając takie firmy jak: produkującą panele fotowoltaiczne polską spółkę ML System i centrum serwisowe silników lotniczych EME Aero stworzone przez Lufthansę Technik oraz MTU Aero Engines. W kolejnych dniach zaplanowano wizytę w: Splast w Krośnie i Bury w Mielcu, a także w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła. W programie nie zabrakło odwiedzin w winnicy, regionalnych restauracjach, okazji do zachwytu krajobrazami Pogórza Karpackiego i zamkiem w Łańcucie. 

– To, co radcy zobaczą, będzie skutkowało przekazem do ich krajów – zauważył ambasador Jerzy Drożdż, dyrektor Biura Współpracy z zagranicą w Krajowej Izbie Gospodarczej. – Po wizycie przekażą do swoich krajów, jakie są możliwości, co sobą region prezentuje, jakie sektory gospodarki są tu rozwijane. Firmy z niektórych tych państw już tutaj funkcjonują. Odnoszę wrażenie, że może to się tylko zwiększyć. Niektórzy z radców chcieliby, aby to jak najszybciej zadziałało. Mamy tu osoby, które w ambasadach bezpośrednio odpowiadają za sprawy gospodarcze, przedstawicieli tak potężnych krajów, jak Chiny i Indie. Oczywiście wszystkie państwa są tak samo ważne. A silna gospodarka to także domena małej Belgii i Luksemburga. 

Krajowa Izba Gospodarcza istnieje od 1990 roku i kontakty z województwem podkarpackim utrzymuje od dawna. – W ostatnich kilku latach Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego jest głównym partnerem w naszym flagowym wydarzeniu – Dyplomatycznym Otwarciu Roku, będącym promocją gospodarczą Polski. To nas bardzo cieszy, bo Podkarpacie jest fenomenalnym regionem. Z Klubem Radców Handlowych byliśmy tu już kilka lat temu. Przy tempie wydarzeń na świecie, w Europie i w Polsce, tamta wizyta wydaje się jednak bardzo odległa. Przez te ostatnie kilka lat region zyskał na znaczeniu – stwierdził Jerzy Drożdż.

Ambasador dodał, że tragedia w Ukrainie po agresji Rosji na ten kraj, spowodowała, że województwo podkarpackie zaistniało na mapie Europy jako miejsce ważne i strategiczne w skali całego kraju.

Powstał tu hub logistyczny i coraz więcej osób odwiedza ten region nie tylko dlatego, że trwa wojna za wschodnią granicą, ale także po to, aby poznać to miejsce. Także w celach biznesowych – podkreśla Jerzy Drożdż, zwracając uwagę, że choć w regionie i Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” są obecni duzi gracze i światowe marki, to najbardziej cieszy, że małe i średnie przedsiębiorstwa także dobrze dają sobie tu radę i to w czasach wielu zmian geopolitycznych i gospodarczych.

Coraz więcej wizyt gospodarczych w Aeropolis

Podkarpacki Park Naukowo-Naukowo Technologiczny Aeropolis w ostatnim czasie odwiedza coraz więcej zagranicznych gości zainteresowanych współpracą gospodarczą i inwestycjami. Zdaniem Mariusza Bednarza, prezesa RARR S.A. to pokazuje, że Podkarpackie jest postrzegane jako województwo, które rozwija się i jest otwarte na innowacje. – To przełoży się na inwestycje, które będą mieć znaczenie dla całego regionu. Dziś gościmy przedstawicieli ponad 20 krajów odpowiedzialnych w ambasadach za sprawy gospodarcze i jest duża szansa na nawiązanie współpracy. Mamy się czym pochwalić. Są tu wysokie technologie, a nasze inteligentne specjalizacje odpowiadają rozwijającym się sektorom gospodarek wielu państw.

Świat patrzy na Rzeszów i Podkarpacie przez pryzmat wojny w Ukrainie i wie, że ze względu na swoje położenie ten region będzie odgrywał istotną rolę po jej zakończeniu. – Drugi powód zainteresowania regionem jest taki, że pandemia doprowadziła do relokacji biznesów na całym świecie. Obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania inwestorów, którzy poszukują na Podkarpaciu miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. W naturalny sposób szukają go inwestorzy ukraińscy, ale także z całej Europy. Są oni obsługiwani przez Centrum Inwestora i Eksportera w Urzędzie Marszałkowskim, a także Centrum Obsługi Inwestora w naszej Agencji. To projekty, które wymagają czasu, ale efekty będą widoczne – zapewnia prezes RARR.  

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy