Reklama

Biznes

Andrzej Dec na czele Rady Miasta Rzeszowa. Jak długo?

Natalia Chrapek
Dodano: 21.11.2018
42666_f
Share
Udostępnij

–  Były rozmowy, że w połowie kadencji, czyli po 2,5 roku może dojść do zmian. Dokonamy wtedy przeglądu wszystkich członków rady, niewykluczone, że zmianą będzie moja ewentualna rezygnacja – przyznaje Andrzej Dec, wybrany we wtorek, 20 listopada na przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa. Nowe prezydium nie podoba się radnym PiS – nie mają w nim swojego przedstawiciela.

We wtorek po raz pierwszy obradowała Rada Miasta Rzeszowa nowej kadencji. Wybrani w ostatnich wyborach samorządowych radni i prezydent Tadeusz Ferenc złożyli ślubowanie. Na przewodniczącego rady wybrano ponownie Andrzeja Deca, opozycyjne PiS nie ma natomiast swojego przedstawiciela w prezydium rady.

Do nowej Rady Miasta Rzeszowa najwięcej radnych, bo aż 12, wprowadził Komitet Rozwoju Rzeszowa popierający Tadeusza Ferenca, 9 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość, a 4 – Platforma  Obywatelska.

Przewodniczącego rady miasta, którym został Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej, wybrano dopiero w drugim głosowaniu, po koalicyjnych naradach. Za jego kandydaturą było 21 radnych, 4 wstrzymało się od głosu. W pierwszej turze głosowania, choć był jedynym zgłoszonym kandydatem dostał 12 głosów poparcia, 10 radnych wstrzymało się od głosu, a 3 było przeciw. Andrzej Dec będzie pełnił tę funkcję już trzecią kadencję. Ma 68 lat i najdłuższy spośród wszystkich rzeszowskich radnych staż – w radzie miasta pracuje nieprzerwanie od 1990 roku.

PiS wyparty ze stanowiska wiceprzewodniczącego rady

Trzyosobowe prezydium rady dotychczas odzwierciedlało liczbę klubów w Radzie Miasta Rzeszowa. Przewodniczącym był Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej, a jego zastępcami Konrad Fijołek z Komitetu Rozwoju Rzeszowa i Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości.  Tym razem miejsce wiceprzewodniczącego z PiS-u zajął Wiesław Buż, reprezentant Komitetu Rozwoju Rzeszowa oraz szef podkarpackiego SLD. Opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość proponowało na to stanowisko Marcina Fijołka, ale jego kandydatura została odrzucona.

– Brak przewodniczącego z opozycji jest konsekwencją sytuacji, która miała miejsce 
w Sejmiku Województwa Podkarpackiego – tam Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając większość mandatów, zdecydowało o wyznaczeniu do prezydium sejmiku tylko swoich radnych – komentuje Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Co dwie głowy rady, to nie jedna?

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że w Rzeszowie w tej kadencji ma być dwóch przewodniczących Rady Miasta. W drugiej połowie głową rady ma zostać Konrad Fijołek, jej obecny wiceprzewodniczący.

–  Były rozmowy, że w połowie kadencji, czyli po 2,5 roku może dojść do zmian – mówi Andrzej Dec.

Nowa rada, nowe nazwiska

Wśród radnych nie brakuje osób z wieloletnim doświadczeniem, ale są też tacy, którzy debiutują w tej roli.

Z Komitetu Rozwoju Rzeszowa oprócz Konrada Fijołka radnymi zostali: Tomasz Kamiński, Witold Walawender, Maria Warchoł, Bogusław Sak, Sławomir Gołąb, Henryk Wolicki, Waldemar Wywrocki, Mirosław Kwaśniak oraz Marek Ustrobiński.

Prawo i Sprawiedliwość, które dotychczas miało 10 radnych, w nowym składzie ma 9 osób. Do rady weszli: Robert Kultys, Grzegorz Koryl, Danuta Solarz, Jerzy Jęczmienionka, Grażyna Szarama, Waldemar Szumny, Waldemar Kotula, Marcin Fijołek oraz Mateusz Szpyrka. Mandatu nie udało się zachować Mariuszowi Olechowskiemu.

W nowej radzie Koalicji Obywatelskiej udało się utrzymać 4 mandaty. Oprócz Andrzeja Deca, do rady weszła Jolanta Kaźmierczyk, która zdobyła największą liczbę głosów spośród kandydatów KO – 2 275. Pozostali radni to  Marcin Deręgowski oraz Wiesław Ziemiński.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy