Z początkiem 2018 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczące kwestii wniesienia do spółki lub spółdzielni wkładu pieniężnego. W związku z powyższym pojawiły się wątpliwości, czy zgodnie z obecnym brzemieniem przepisów wniesienie wkładu pieniężnego do spółki lub spółdzielni powoduje powstanie przychodu po stronie podmiotu wnoszącego. Minister Finansów 1 marca 2018r. wydał w tym zakresie interpretację ogólną o sygn. DD6.8201.1.2018, odnosząc się wyraźnie do wątpliwości, jakie powstały na gruncie zmienionych przepisów podatkowych.
Jak wskazano powyżej, interpretacja dotyczy art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r., w zakresie określenia, czy przychód, o którym mowa w tym przepisie, powstaje w sytuacji wniesienia do spółki (będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych) lub spółdzielni wkładu pieniężnego.
Celem wydanej przez ministra finansów interpretacji ogólnej (DD6.8201.1.2018) niewątpliwie było potwierdzenie, że wkłady pieniężne nadal nie podlegają opodatkowaniu.
Częste i gruntowne zmiany dokonywane przez ustawodawcę na gruncie prawa podatkowego, jakkolwiek potrzebne i w dużej mierze pozytywnie oceniane, opatrzone są często dużym pośpiechem, co oczywiście nie służy umocnieniu pewności prawa. Można to odnieść do komentowanego przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, którego celem jest wskazanie, że wkłady niepieniężne (o ile nie stanowią przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) stanowią przychód dla wnoszącego. Konstatacja taka była w pełni zrozumiała do końca 2017 r., a przepis ten zawierał sformułowanie, że przychód powstaje „w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część”. Pozbawienie przepisu tego sformułowania w nowym brzmieniu poskutkowało co prawda wyłączeniem spod opodatkowania wkładu we wskazanym przypadku – wkład w postaci przedsiębiorstwa czy jego zorganizowanej części (art. 12 ust. 4 pkt 25 ustawy o CIT), niemniej jednak nie zadbano o to, aby ograniczenie to odnosiło się wyłącznie do wkładów niepieniężnych. W następstwie takiego literalnego sformułowania można było stwierdzić, że przychodem jest „wartość wkładu” – zarówno pieniężnego, jak i niepieniężnego.
Przywołana interpretacja ogólna ma na celu wskazanie, że celem poczynionej zmiany nie było opodatkowanie wkładów pieniężnych, co jak czytamy w uzasadnieniu ma wynikać zarówno z celowościowej, jak i literalnej interpretacji tegoż przepisu.
Co więcej, Ministerstwo Finansów zamierza jeszcze uściślić wprowadzoną zmianę. Powstał bowiem rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który w sposób jasny określa, że wkłady pieniężne do spółki lub spółdzielni są nieopodatkowane. Projekt ten trafił do Sejmu 22 lutego 2018 r.
Art. 12 w ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – zgodnie z zaproponowaną zmianą – otrzyma następujące brzmienie: „wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio".
Zgodnie z tym projektem, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy rozpoczął się w trakcie roku kalendarzowego, będą stosować zmienione regulacje od pierwszego dnia roku podatkowego rozpoczętego po 31 grudnia 2017 r.
Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl
Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.