Reklama

Biznes

Wkład pieniężny do spółki lub spółdzielni – czy powoduje przychód po stronie wnoszącego?

Komentarz AXELO (Radca prawny Edyta Rajchel)
Dodano: 15.03.2018
37963_edyta
Share
Udostępnij

W dniu 1 marca 2018 r. Minister Finansów wydał ważną z praktycznego punktu widzenia interpretację ogólną prawa podatkowego nr DD6.8201.1.2018 w sprawie określenia, czy wniesienie wkładu pieniężnego do spółki lub spółdzielni powoduje powstanie przychodu po stronie podmiotu wnoszącego.

Komentarz AXELO (Radca prawny Edyta Rajchel)

Potrzeba wydania przedmiotowej interpretacji wynikała z faktu dość niefortunnej  nowelizacji treści przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.  o podatku dochodowym od osób prawnych (updop)  i powstałych na gruncie literalnego brzmienia  nowej treści rzeczonego przepisu wątpliwości w zakresie tego czy od 1 stycznia 2018 r. wniesienie do spółki (będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych) lub spółdzielni wkładu pieniężnego kreuje po stronie podmiotu wnoszącego przychód podatkowy.

Zgodnie bowiem  z aktualną treścią przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7  updop (obowiązującą od 1 stycznia 2018 r.)  przychodem jest wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

W wydanej interpretacji ogólnej Minister Finansów potwierdził, że nie było intencją i celem Ustawodawcy objęcie normą w/w przepisu sytuacji wniesienia do spółki wkładu pieniężnego i taka jego interpretacja jest nieprawidłowa. Oznacza to że swoim zakresem przedmiotowym przepis ten (tak jak to było dotychczas) obejmuje wyłącznie wkłady niepieniężne (z wyłączeniem na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b) updop sytuacji gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część).

Wydanie interpretacji ogólnej w przedmiotowej sprawie należy ocenić pozytywnie, przyczyni się to bowiem do umocnienia zasady pewności prawa, która w kontekście regulacji podatkowych nabiera szczególnego znaczenia.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

 

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy