Reklama

Biznes

Wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań w drodze konfuzji nie rodzi przychodu.

Komentarz AXELO (prawnik Agnieszka Rzeszut)
Dodano: 27.03.2017
31866_3
Share
Udostępnij
Wygaśnięcie w drodze tzw. konfuzji wzajemnych wierzytelności i zobowiązań pomiędzy spółką przejmowaną a spółką przejmującą, będącą jedynym udziałowcem spółki przejmowanej, nie doprowadzi do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Komentarz AXELO (prawnik Agnieszka Rzeszut)

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 2461-IBPB-1-3.4510.67.2017.1.IZ

W pierwszej kolejności warto przypomnieć, że ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: uCIT) nie zawiera legalnej definicji przychodu. Co do zasady do przychodów podatkowych należą, wszelkie przysporzenia podatnika, którymi może on rozporządzać jak własnymi, mające charakter definitywny oraz powiększające jego aktywa, o ile nie zostały ujęte w art. 12 ust. 4 uCIT. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 uCIT, przychodami, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, oraz wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie.

W analizowanej interpretacji wnioskująca spółka zwróciła się o ocenę skutków podatkowych połączenia z podmiotem krajowym w trybie art. 492 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, tzn. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej. W momencie połączenia spółka przejmująca z mocy prawa wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Jeżeli połączenie następuje pomiędzy spółkami pozostającymi ze sobą w relacji cywilnoprawnej w ten sposób, że jedna spółka (przejmująca) jest wierzycielem drugiej (przejmowanej), to wskutek połączenia dojść do sprzężenia wzajemnych praw i obowiązków tych tytułów. W rezultacie może dojść do tzw. konfuzji zobowiązań ze względu na połączenie w ramach jednego podmiotu dotychczasowych stron stosunku zobowiązaniowego.

Zdaniem spółki w takiej sytuacji wzajemne prawa i obowiązki spółek ulegną wygaśnięciu z mocy prawa. W związku z tym, że wygaśnięciu ulega zarówno dług, jak i odpowiadająca mu wierzytelność, zmniejszeniu ulegną zarówno aktywa, jak i pasywa spółek biorących udział w połączeniu. W takiej sytuacji pod względem ekonomicznym nie dochodzi do przysporzenia majątkowego – konfuzja jako sposób wygaśnięcia zobowiązania nie spowoduje więc powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Przedstawione stanowisko zostało uznane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej za prawidłowe.

Wydana przez organ podatkowy interpretacja w całości zasługuje na aprobatę. Potwierdza, że konfuzja jest zdarzeniem podatkowo neutralnym od strony przychodowej oraz kosztowej. Ma to szczególne znaczenie dla grup przeprowadzających różnego rodzaju restrukturyzacje, w wyniku których dochodzi od koncentracji wierzytelności i zobowiązań oraz ich wzajemnego wygaśnięcia.

Analizując podatkowe skutki konfuzji należy także podkreślić, że wygaśnięcia zobowiązania wskutek konfuzji nie można klasyfikować jako zwolnienia z długu czy umorzenia zobowiązania, które zgodne z CIT są kwalifikowane jako przychód. Reasumując, zaistnienie konfuzji nie powoduje u podatnika określonych wartości w sensie ekonomicznym, wobec tego wygaśnięcie zobowiązania w drodze połączenia spółek nie powoduje powstania przychodu u spółki przejmującej.

Omówiona interpretacja wpisuje się w linię interpretacyjną prezentowaną już od dłuższego czasu przez organy podatkowe. Podtrzymanie ukształtowanego, jak się wydaje stanowiska z całą pewnością należy ocenić pozytywnie, tym bardziej, że zagadnienie poruszane w interpretacji często można spotkać w praktyce. Sytuacje w których następuje połączenie spółek wchodzących w skład jednej grupy kapitałowej nie należą do rzadkich.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy