Reklama

Biznes

Przekazywanie zysku spółki cywilnej na kapitał rezerowowy

Komentarz AXELO (adwokat Piotr Świstak)
Dodano: 27.01.2017
30999_zyski
Share
Udostępnij

Przekazanie zysku spółki cywilnej na kapitał rezerwowy lub pozostawienie zysku jako niepodzielony do dyspozycji wspólników, nie będzie stanowiło  czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC).

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 stycznia 2017 roku, numer: 2461-IBPB-2-1.4514.672.2016.1.PM

Komentarz AXELO (adwokat Piotr Świstak) 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w praktyce niejednokrotnie napotykają na różne problemy wynikające ze specyficznego statusu tej spółki. Na gruncie prawa cywilnego spółka cywilna w zasadzie nie jest „spółką”, ponieważ nie posiada odrębnej od wspólników podmiotowości prawnej. Stanowi jedynie umowę cywilnoprawną regulowaną przepisami kodeksu cywilnego. Jednakże ustawy podatkowe często zrównują status spółki cywilnej z innymi spółkami, co pociąga za sobą daleko idące konsekwencje, co ma znaczeniem. in. przy rozliczaniu zysków wypracowanych przez wspólników.

Wspólnik spółki cywilnej co do zasady może żądać podziału i wypłaty zysków dopiero po rozwiązaniu spółki. Jednakże gdy spółka została zawarta na czas dłuższy, wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków z końcem każdego roku obrachunkowego. Możliwe jest także dopuszczenie w umowie spółki do wypłaty zaliczek na poczet przewidywanego zysku. Niezależnie od sposobu wypłaty zysku, wiąże się ona zawsze z powstaniem po stronie wspólników obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sposobem na uniknięcie podatku dochodowego jest przeznaczenie wypracowanego zysku na kapitał rezerwowy spółki cywilnej. W tym wypadku zachodzi jednak wątpliwość, czy taki sposób przeznaczenia zysku nie powoduje obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, szczególnie, że przez ustawę z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 223 z późn. zm.) spółka cywilna traktowana jest jako spółka osobowa.

Podatkiem PCC objęte zostały następujące zmiany umowy spółek osobowych: wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczka udzielona spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

W przeszłości występowały rozbieżności, co do tego, czy przeznaczenie zysku spółki osobowej na kapitał zapasowy stanowi zwiększenie wkładów spółki – a zatem zgodnie z ustawową definicją, zmianę umowy spółki opodatkowaną PCC. Przykładowo WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 20 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 255/14, uznał, że przekazanie przez wspólników spółki jawnej zysku na kapitał zapasowy tej spółki opodatkowane jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W omawianej interpretacji organ podatkowy wyraził jednak odmienny pogląd, jasno wskazując że przekazanie zysku na kapitał rezerwowy spółki cywilnej lub pozostawienie zysku jako niepodzielony do dyspozycji wspólników, nie jest równoznaczne ze zmianą umowy spółki, ponieważ jest to czynność dokonana w ramach stosunków wewnętrznych między wspólnikami spółki. Zmiana wartości wkładów w czasie trwania umowy spółki byłaby dopuszczalna jedynie w drodze zmiany umowy spółki cywilnej za zgodą wszystkich wspólników.

Co istotne dla podatników organ podkreślił również, że kwestia opodatkowania podatkiem PCC przeznaczenia zysku na kapitał rezerwowy zarówno w spółce cywilnej, jak i ogólniej, w spółkach osobowych była wielokrotnie przedmiotem interpretacji organów podatkowych, które to organy wielokrotnie potwierdzały brak istnienia obowiązku podatkowego w podatku PCC w przypadku przeznaczenia zysku na kapitał rezerwowy spółki osobowej

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

.

Adwokat Piotr Świstak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy