Reklama

Biznes

Cięcie blach laserem. Na czym polega i dlaczego warto?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 21.11.2022
69161_adobestock_40669481-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Zainteresowanie konsumentów na cięcie blach za pomocą lasera wciąż rośnie. Szereg zalet związanych ze skorzystaniem z tego rodzaju usługi przeważa nad niedogodnościami w związku z tradycyjnych alternatyw. W jaki sposób przebiega taka czynność i jakie są korzyści ze skorzystania z usług profesjonalisty? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z tym tematem można znaleźć w treści poniższego artykułu. 

Cięcie blach laserem – w jaki sposób przebiega?

Oferowana przez firmy usługi z zakresu cięcia blach laserem to jedna z możliwości obróbki metali. Czynność ta jest wykonywana z wykorzystaniem lasera. Cięcie za pomocą laser, można jednocześnie zakwalifikować, jako cięcie termiczne, ponieważ do jego przeprowadzenia konieczna jest odpowiednio wysoka temperatura. Cały proces cięcia materiału odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany oraz w 100% powtarzalny. Wykonanie czynności, jaką jest cięcie, jest możliwe, dzięki wykorzystaniu energii termicznej zgromadzonej w laserowej wiązce. Samo cięcie może odbywać się na kilka różnych sposobów takich jak zmiana stanu skupienia ze stałego w gazowy, roztopienie, czy wypalenie poddawanego obróbce materiału. W ten sposób za pomocą profesjonalnego urządzenia obrabiane są płaskie blachy, których grubość zazwyczaj nie powinna przekraczać 20-30 mm.

Kiedy cięcie blach laserem może okazać się niezwykle przydatne?

Choć cięcie laserem blach ma ogrom zalet i jest najbardziej uznawanym sposobem na obróbkę tokarską, nie zawsze skorzystanie z takiej usługi jest konieczne. Warto pamiętać, że jedną z nielicznych wad tej metody są jej relatywnie wysokie koszty, dlatego decyzja na skorzystanie z niej powinna być przemyślana. Zastosowanie tej technologii jest szczególnie polecane w branżach produkcyjnych. Z usług tego rodzaju niezwykle chętnie korzysta branża motoryzacyjna, gdzie służy ona do wycinania różnych elementów wchodzących w skład pojazdu. Cięcie blach laserem jest przydatną usługą wszędzie tam, gdzie wytwarzane są zarówno mniej, jak i bardziej skomplikowane maszyny, a także przedmioty. Cięcie blach laserem może być jednym z etapów tworzenia m.in. przenośników, silników, paneli elewacyjnych, sortowników, uchwytów, wagonów, korpusów, klimatyzatorów, czy pieca. To tylko niektóre z wielu rzeczy, do których wykonania może być potrzebna usługa cięcia blach laserem. Cięcie blach laserem to bez wątpienia metoda uniwersalna, którą można wykorzystać przy pracy z takimi powszechnie wykorzystywanymi materiałami, jak stal, aluminium, czy metal.

Jakie są zalety ze skorzystania z usługi cięcia laserem blach?

Skorzystanie z cięcia laserem to możliwość uzyskania niezwykle precyzyjnych i porządnych rezultatów. Z tego względu jest to doskonała alternatywa w stosunku do tradycyjnych metod, w przypadku których kształt uzyskanych w wyniku cięcia linii nierzadko znacznie odbiega od koncepcji, a w obrabianym materiale może dojść do pojawienia się zniekształceń, czy uszkodzeń. Dodatkowo to najlepszy sposób, by uzyskać nawet najbardziej skomplikowane kształty. Osoby, które zdecydowały się na omawianą w artykule alternatywę, w odpowiedni sposób wykorzystując posiadany materiał, mogą wykonywać cięcie w sposób znacznie bardziej skuteczny ze względu na bezbłędność procesu w przypadku tej metody. Maksymalnie jego wykorzystanie, a tym samym minimalizacja jego strat może przyczynić się dodatkowo do poniesienia niższych kosztów. Otrzymane w wyniku skorzystania z niej efekty wyróżniają się na tle innych najwyższą jakością wykonania. Inną znaczącą zaletą wykonania cięcia metodą laserową jest możliwość oszczędności czasu. Sama czynność przebiega niezwykle sprawnie i szybko. Jednocześnie w przypadku tego procesu nie ma konieczności wykonania dodatkowej obróbki. Wszystko to sprawia, że wybranie cięcia blach laserem wpływa pozytywnie na poziom produktywności danego przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia jest również kwestia bezpieczeństwa związana z faktem, że proces cięcia odbywa się w sposób zautomatyzowany bez udziału pracowników.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy