Reklama

Biznes

Sztuczna Inteligencja na usługach startupów. #CSF24

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 21.06.2024
  • Zwycięzcy Carpathian Startup Fest 2024 i pracownicy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Fot. Tadeusz Poźniak
Zwycięzcy Carpathian Startup Fest 2024 i pracownicy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Najważniejsze słowo IV edycji Carpathian Startup Fest 2024? AI, oczywiście! I choć emocje wywołuje ogromne, to prawie wszystkie zwycięskie startupy wykorzystują AI, a jak mówił dr Maciej Kawecki, ambasador Cyfrowej UE: sztuczna inteligencja nie jest bytem, czy narzędziem ale nową „strefą bytowania człowieka”. Festiwal zorganizowany 5 i 6 czerwca przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis przyciągnął uwagę ponad tysiąca dwustu osób: młodych przedsiębiorców, ludzi biznesu, nauki  oraz inwestorów. Także Sebastiana Kulczyka, którego program mentoringowy InCredibles dla najbardziej innowacyjnych startupów jest obecny na CSF od 3 lat. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa rozdano nagrody w trzech kategoriach: Najlepszy Startup – Muzaic; Najlepszy Scaleup – Dronehub oraz Najlepszy Pomysł Biznesowy – Water Sense.  Laureatem VIII edycji programu mentoringowego InCredibles został Vivid Mind.

Do tegorocznej edycji CSF zgłosiło się 280 projektów z Polski i zagranicy, a 20 z nich walczyło w finale o nagrody warte 130 tys. zł oraz o uwagę funduszy i inwestorów.

Fot. Tadeusz Poźniak

Zwycięski Muzaic to aplikacja pozwalająca każdemu wcielić się w rolę artysty, dzięki której sami definiujemy style muzyczne najbardziej odpowiednie dla nas. Rozwiązanie wspomaga zarówno profesjonalnych kompozytorów, jak i każdego z nas, kto chciałby spersonalizować muzykę. I co istotne, to co powstaje dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, ma charakter indywidualnego dzieła, czyli nie podlega ochronie ZAiKS-u i opłatom z tym związanym.

– Muzaic to przełomowe rozwiązanie, które umożliwia współtworzenie muzyki za pomocą smartfonów – mówił Wojciech Hazanowicz, CEO startupu.

Muzaic zdobył też Nagrodę Publiczności, która na CSF w tym roku przyznawana była po raz pierwszy.

II miejsce w kategorii Najlepszy Startup przypadło Codejet.ai, platformie automatyzującej pracę programistów, poprzez konwersję projektów graficznych aplikacji, do gotowego kodu. Jak tłumaczyli założyciele platformy, celem Codejet jest przyspieszenie procesu tworzenia frontendu.

– Automatyzujemy do 60 proc. zadań, konwertując projekty z Figma na czysty, gotowy do użycia kod. Dotychczas, cały proces realizowany był manualnie przez programistę, który musiał odwzorować to co narysował grafik w kodzie. Nasze rozwiązanie znacznie skraca ten proces, generując w pełni responsywny kod, gwarantując działanie aplikacji na wszelkich urządzeniach – opisywał Patryk Pijanowski CEO Codejet.

BeeSpeaker,  aplikacja oparta na sztucznej inteligencji służąca do nauki języków obcych zajęła III miejsce w kategorii Najlepszy Startup.  Osoby korzystające z rozwiązania BeeSpeaker komunikują się bezpośrednio z tutorami, prowadząc z nimi konwersacje. Jak podkreślają przedstawiciele startupu, ich aplikacja wykorzystuje „najbardziej naturalny sposób nauki języków obcych – rozmowę”.

Zwycięzcy w kategorii Scaleup

Podczas Carpathian Startup Fest 2024 nagrody wręczono również w kategorii Najlepszy Scaleup. Pierwsze miejsce zdobyła spółka Dronehub. Startup stworzony przez Vadyma Melnyka, kilka lat temu powstał w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce k. Rzeszowa.Polska firma jako pierwsza na świecie stworzyła infrastrukturę naziemną, na której dowolny dron przemysłowy może sam wylądować, samodzielnie wymienić baterię, po czym lecieć dalej i to wszystko bez dodatkowych działań ze strony człowieka.

BioCam.ai zajęła II miejsce. To medtech, który tworzy zdalny i bezbolesny system do diagnostyki i monitorowania zdrowia układu pokarmowego przy pomocy smart-pigułki napędzanej AI. 

Wśród scalepów III nagroda trafiła do INVENTMED – Laserobaria, spółki także związanej ze zdrowiem. Laserobaria to nowatorskie urządzenie przyspieszające leczenie trudno gojących się ran. Technologia wdrożona przez firmę INVENTMED umożliwia istotne ograniczenie liczby amputacji nóg u osób między innymi z cukrzycą i miażdżycą.

Za rok piąty, jubileuszowy Carpathian Startup Fest

– Już po raz czwarty spotykamy się  na tym święcie innowacji i kreatywności, które pięknie się rozrasta, a za rok, piąta edycja Carpathian Startup Fest będzie naprawdę dużym wydarzeniem – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. – Cieszymy się z tak dużego zainteresowania festiwalem i jesteśmy wdzięczni Radzie Programowej, która bardzo pozytywnie wpływa na budowanie marki naszego wydarzenia.

– „Tylko ci, którzy ryzykują pójściem za daleko, mogą odkryć, jak daleko można dojść”.  Powtarzam te słowa Thomasa Eliota, bo głęboko w nie wierzę – przyznał Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., która od 2021 roku organizuje  na Podkarpaciu festiwal startupów. – Jesteśmy pewni, że w naszych przedsiębiorcach rośnie przekonanie, że nie trzeba być Muskiem albo Zuckerbergiem, aby zbudować wielką firmę technologiczną. Według Adama Niewińskiego trzeba do tego trzech elementów: kontaktów, doświadczenia i uwarunkowań psychologicznych. A co cieszy mnie najbardziej, to stwierdzenie Jarosława Sroki, szefa Rady Programowej festiwalu, który powiedział, że na CSF nie powtarza się kawiarnianych mądrości, ale rozmawia się o tym, co naprawdę ważne.

Dlatego tak istotna jest odwaga w biznesie i nagrody przyznawane w kategorii Najlepszy Pomysł Biznesowy (Idea Challange), która po raz pierwszy współorganizowana była wspólnie z Podkarpackim Centrum Innowacji.

I miejsce zdobył projekt Water Sense, czyli kompleksowe narzędzie do monitorowania jakości wody w rzekach w czasie rzeczywistym. II miejsce przypadło Urinergy,  które chce zrewolucjonizować  przemysł energetyczny poprzez wykorzystanie gliceryny jako głównego składnika w swoich ogniwach paliwowych. Wyróżniono też „Układ obrazowania komputerowego zmian nowotworowych gruczołu prostaty”, któremu przyznano III miejsce.

Kto do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka

Do prestiżowego programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka zaproszono startup Vivid Mind, który tworzy aplikację wykorzystującą opatentowaną wiedzę specjalistyczną w zakresie przetwarzania dźwięku w celu wczesnego wykrywania demencji. Firma przez rok będzie za darmo korzystać ze wsparcia udzielanego przez polskich i zagranicznych mentorów – uznanych inwestorów, doradców i specjalistów z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży i marketingu, komunikacji, finansów oraz HR.

– To nagroda dla tych, którym nie jest wszystko jedno z kim, jak i po co robi biznes – powiedział Jarosław Sroka, członek zarządu KI Next.

Fot. Tadeusz Poźniak

Carpathian Startup Fest 2024 na dwa dni ściągnął do Rzeszowa nie tylko młodych przedsiębiorców, ale też prawdziwe gwiazdy świata startupów. Swoimi doświadczeniami w rozmowach w formule „How I did it” dzielili się m.in.: Michał Sadowski, CEO Brand24; Stefan Batory, CEO Booksy; Michał Rokosz, partner Inovo VC; Piotr Nowosielski, założyciel Just Join IT; Adam Wiśniewski, współzałożyciel AI Clearing oraz Greg Albrecht.

Partnerem Strategicznym Carpathian Startup Fest 2024 było Województwo Podkarpackie.

CARPATHIAN STARTUP FEST 2024 WYNIKI: 

Kategoria – Najlepszy Startup

Startup III miejsce – BeeSpeaker

Startup II miejsce – Codejet.ai

Startup I miejsce – Muzaic

Kategoria – Najlepszy Scaleup

Scaleup III miejsce – INVENTMED – Laserobaria

Scaleup II miejsce – BioCam.ai

Scaleup I miejsce – Dronehub

Kategoria – Najlepszy Pomysł na Biznes

Idea Challenge III miejsce – Układ obrazowania komputerowego zmian nowotworowych gruczołu prostaty

Idea Challenge II miejsce – Urinergy

Idea Challenge I miejsce – Water Sense

NAGRODA SPECJALNA

Udział w programie mentoringowym InCredibles Sebastiana Kulczyka – Vivid Mind

Fotografie Tadeusz Poźniak/Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy