Reklama

Biznes

Lotnisko w Jasionce imienia Rodziny Ulmów

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 24.03.2024
  • Fot. Tadeusz Poźniak/Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka
Fot. Tadeusz Poźniak/Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka
Share
Udostępnij

Od niedzieli, 24 marca Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka nosi imię Rodziny Ulmów. Uroczystość odbyła się w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką i uczestniczyli w niej: Andrzej Duda, prezydent RP oraz kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

W terminalu lotniska prezydent Andrzej Duda, marszałek województwa Władysław Ortyl oraz prezes lotniska Adam Hamryszczak, odsłonili pamiątkową tablicę. Jej częścią jest deskal przedstawiający Rodzinę Ulmów przygotowany przez podkarpackiego artystę, Arkadiusza Andrejkowa. Kardynał Marcello Semeraro poświęcił odnowioną kaplicę lotniskową oraz obraz błogosławionej Rodziny Ulmów.

Śmierć Rodziny Ulmów z Markowej

Ulmowie z Markowej w czasie II wojny światowej udzielili schronienia żydowskim rodzinom. 24 marca 1944 niemieccy żandarmi z Łańcuta zamordowali ciężarną Wiktorię Ulmę, jej męża Józefa Ulmę, szóstkę ich dzieci oraz ośmioro ukrywających się pod ich dachem żydowskich uciekinierów: Saula Goldmana z synami, Gołdę Grünfeld i Leę Didner z córeczką. Donosicielem miał być granatowy policjant Włodzimierz Leś, który zajął majątek po Żydach ukrywanych przez Ulmów.

Ziemia Podkarpacia jest na wskroś polska

– Z historycznego punktu widzenia oraz rytu mentalności ludzi żyjących na Podkarpaciu nie ma ważniejszych postaci niż błogosławiona Rodzina Ulmów – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów lotnisku w Jasionce. – Ziemia Podkarpacia zawsze była w granicach suwerennej Polski i jest ona na wskroś polska, tak samo, jak ci którzy żyją na niej od wielu pokoleń.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy