– Rzeszów ma bardzo dobrze rozwinięty ekosystem niezbędny dla rozwoju startupów – przyznał Hsin-Fu Huang, wiceprezes ds. operacyjnych Taiwania Capital, który we wtorek, 1 sierpnia wraz z Irene Lin, dyrektor Taiwania Capital, odwiedzili Rzeszów i Jasionkę, by zapoznać się z możliwościami i korzyściami wynikającymi z inwestowania w tutejsze startupy.
Wizyta delegacji z Taiwania Capital w Polsce rozpoczęła się od spotkania w stolicy Podkarpacia z Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewą Draus, która w rozmowach reprezentowała Zarząd Województwa Podkarpackiego, a także z przedstawicielami Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Powstanie ramowy program współpracy z Tajwanem
– Nasi goście z Tajwanu interesują się nawiązaniem współpracy w branży lotniczej, motoryzacyjnej, smart city i technologii medycznych, które wpisują się w inteligentne specjalizacje naszego regionu. Są zainteresowani głównie innowacjami i oferują współpracę z podmiotami tajwańskimi, posiadają też kapitał, który mogą ulokować. To było pierwsze takie spotkanie, ale nie ostatnie, ponieważ w planach mamy przygotowanie ramowego programu współpracy z Tajwanem – powiedziała po zakończeniu wizyty Ewa Draus, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. – Ta współpraca otwiera przed nami nowe horyzonty innowacji i technologii, które będą kluczowym wsparciem dla rozwoju naszego regionu.
Taiwania Capital to przedsiębiorstwo joint venture założone w 2017 r. przez Narodowy Fundusz Rozwoju Yuanu Wykonawczego Tajwanu i przedsiębiorstwa prywatne. Jest to państwowe przedsiębiorstwo kapitałowe, które zainwestowało w kilkadziesiąt firm i startupów krajowych i zagranicznych w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego Tajwanu. W marcu 2022 roku Taiwania Capital utworzyła specjalny fundusz skupiający się na krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
– Do spotkania w Rzeszowie doszło dzięki inicjatywie Rafała Magrysia, wiceprezesa firmy Exatel, z którą współpracujemy przy kliku projektach, zaś celem wizyty przedstawicieli Taiwania Capital było zapoznanie się z potencjałem gospodarczym naszego regionu oraz możliwościami i korzyściami z inwestowania tutaj – wyjaśnia Krystian Kapinos, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Jako Exatel mamy już za sobą udane akordy współpracy z Tajwanem, z którym prowadzimy wspólne inicjatywy od kilku lat. Dzięki TC udało nam się w lipcu tego roku podpisać umowę handlową z CHT największym operatorem telekomunikacyjnym na Tajwanie, który stanie się naszą bramą na ekspansję do Azji. Teraz chciałem, żeby moi tajwańscy przyjaciele zapoznali się z niesamowitym potencjałem intelektualnym i gospodarczym regionu. Z tego co wiem, są pod ogromnym wrażeniem. Mamy doskonałą szansę to wykorzystać i jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój Podkarpacia, w co Exatel aktywnie się włącza – podsumował Rafał Magryś, wiceprezes firmy.
Irene Lin i Hsin-Fu Huang spotkali się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz zapoznali z prezentacjami o regionie przygotowanymi przez pracowników tychże instytucji.
Prezentacja startupów w branży medycznej – Visual Tech Lab Sp. z o.o i Mediprintic
Podczas spotkania w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce przedstawicielom Taiwania Capital zaprezentowały się dwa startupy z branży medycznej – Visual Tech Lab Sp. z o.o. oraz Mediprintic, laureaci Carpathian Startup Fest 2022 organizowanego przez Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis. Startupy te dynamicznie rozwijają się w Polsce, a w ciągu najbliższych lat chcą wkroczyć ze swoimi pomysłami na rynek europejski i poza Europę.
Andrzej Halarewicz, CEO i co-founder Visual Tech Lab Sp. z o.o. przedstawił innowacyjne, opatentowane rozwiązanie o nazwie simdensity – Simple Diagnostic System, które rewolucjonizuje współczesną implantologię. System simdensity dokonuje bezinwazyjnej oceny stanu kości pacjenta podczas procesu planowania zabiegu wszczepienia implantu. Dokładnie mierzy gęstość tkanki kostnej eliminując dotychczasową subiektywną ocenę lekarską.
Andrzej Halarewicz zwracał uwagę na korzyści nie tylko dla lekarza, ale i dla pacjenta, który dzięki temu precyzyjnemu rozwiązaniu zyskuje poczucie bezpieczeństwa związane z poddaniem się zabiegowi.
Lek. Marcin Kostuj, specjalista ds. medycznych Mediprintic z Mielca zaprezentował nowatorskie rozwiązania w zakresie leczenia urazów przedramienia, które pacjentowi gwarantuje większy komfort niż podczas tradycyjnego nastawiania złamań i zakładania opatrunków gipsowych. Są to specjalne ortezy stabilizujące stawy i korygujące ich ustawienie, stosowane jako unieruchomienie po urazie, po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym, w celu odciążenia i stabilizacji.
– Dzięki naszym ortezom procedura leczenia urazu trwa około 20 minut i wymaga zaangażowania jednej osoby – lekarza, podczas gdy procedura nastawiania kości i utwardzania się gipsu zajmuje ponad dwie godziny i wymaga zaangażowania więcej niż jednej osoby – mówił Marcin Kostuj.
Innowacje obu startupów spotkały się z zainteresowaniem przedstawicieli Taiwania Capital, którzy dopytywali o dynamikę i plany rozwoju. – Widzę bardzo duży potencjał w obu firmach – przyznał Hsin-Fu Huang.
Irene Lin i Hsin-Fu Huang zapoznali się z prezentacjami dotyczącymi potencjału naszego regionu przygotowanymi przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego i Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Przedstawiciele Taiwania Capital odwiedzili też firmy Mass Loop, producenta kruszarek do szklanych butelek i kaucjomatu do metalowych puszek i plastikowych butelek, oraz Fibrain, producenta i światowego dostawcę w branży systemów teleinformatycznych i telekomunikacji światłowodowej.