Kiedy przychodzi moment, w którym decydujemy się na poszukiwanie pracy, czas zdecydować jaką drogą będziemy tego dokonywać. Wydawałoby się, że jest to proste, jednak, aby nasze poszukiwania były owocne, warto podejść również do tego etapu z zaangażowaniem.
Najbardziej popularną drogą jest przeglądanie ogłoszeń na portalach internetowych i w prasie. Zdecydowaną większość ogłoszeń znajdziemy w internecie, jednak niektórzy pracodawcy, zwłaszcza przy stanowiskach mniej specjalistycznych, stawiają na lokalną prasę. W niej także znajdziemy oferty na zajęcia dorywcze, także jeśli takich poszukujemy, warto postawić na poszukiwania wśród ogłoszeń drukowanych. Szukając w internecie, można wybierać spośród wielu stron – na niektórych znajdziemy ogłoszenia 'zbierane' z różnych portali, inne publikują oferty bezpośrednio od pracodawców. Poza tym mamy jeszcze portale z ogłoszeniami dedykowane konkretnym branżom i na nich możemy spodziewać się największej ilości ofert, które w danym obszarze będą nas interesować. Ja najczęściej korzystam zwww.pracuj.pl nie tylko ze względu na to, że znajduje się tu znacząca ilość ogłoszeń, ale są to ogłoszenia od pracodawców godnych zaufania, a sam proces aplikowania jest intuicyjny. Poza tym przy wysyłaniu aplikacji za pośrednictwem formularza na stronie, otrzymujemy potwierdzenie dostarczenia naszego CV do pracodawcy, co daje nam pewność, że nasza aplikacja dotarła.
Kiedy już o internecie mowa, pamiętając o poprzednim wpisie o budowaniu wizerunku w social media, warto wykorzystać je także na tym etapie. Na portalach takich jak GoldenLine, czy LinkedIn pracodawcy zamieszczają swoje oferty pracy, które dodatkowo są wyświetlane w sposób dopasowany do naszego profilu zawodowego. Warto więc zaglądać, bo pomijając fakt, że pracodawca sam może nas odnaleźć, być może na własną rękę właśnie tam znajdziemy ogłoszenie, w odpowiedzi na które zdecydujemy się wysłać naszą aplikację.
Często jest też tak, że mamy wybraną konkretną firmę lub firmy, w których chcielibyśmy pracować i jest to kolejny trop, za którym warto pójść. W tym celu możemy śledzić strony internetowe tych pracodawców, gdzie w zakładkach kariera publikowane są bieżące ogłoszenia. Poza tym wielu pracodawców publikuje również linki do ogłoszeń na swoich profilach na Facebooku, także również tam warto zaglądać. W branżach związanych z social media, zdarza się, że portale społecznościowe są jedynym miejscem, w którym oferta pracy jest publikowana. Kiedy mamy wybraną grupę firm, na których nam zależy, możemy spróbować także indywidualnego kontaktu. Wyślijmy swoją aplikację nawet jeśli aktualnie nie jest prowadzona rekrutacja na stanowisko, które nas interesuje. Pracodawcy chętnie przyglądają się kandydaturom osób, które są zmotywowane do zatrudnienia w ich właśnie firmie i jeśli w parze idą kompetencje i odpowiednia prezentacja siebie, możemy mieć szansę na zatrudnienie. Osobiście spotkałam się z sytuacja, w której pracodawca po zapoznaniu się z kandydaturą jednej z osób, stwierdził, że 'musi mieć tą osobę u siebie w firmie i pozostaje tylko kwestia znalezienia jej odpowiedniego miejsca' – jest to podejście, które coraz częściej zdarza się w perspektywicznie działających organizacjach i pozwala na zatrudnienie wartościowej osoby zanim znajdzie zatrudnienie u konkurencji.
Ogłoszenia możemy odnaleźć także na stronach agencji pracy, czy firm doradczych – są tu zarówno ogłoszenia związane z pracą tymczasową, jak i z rekrutacjami stałymi prowadzonymi dla klientów. Znajdziemy tu wiele różnorodnych ofert na stanowiska praktycznie każdego szczebla i w każdej branży. Są oczywiście firmy, które specjalizują się w rekrutacjach dla konkretnych obszarów, także warto śledzić te, które zamieszczają atrakcyjne dla nas ogłoszenia. Przykładową wyszukiwarkę agencji pracy możecie podejrzeć na stronie Progres HR
http://grupaprogres.pl/oferty_pracy
Kolejną możliwością jest poszukiwanie atrakcyjnych ofert na targach pracy – tu dodatkowo będziemy mieć okazję na zaprezentowanie się pracodawcy i na nawiązanie pierwszej relacji oraz uzyskanie odpowiedzi na nasze pytania. Targi pracy organizowane są w wielu miejscach, przez organizacje i uczelnie, a coraz częściej poza standardową formą przybierają także formę wirtualną, która jest bardziej dostępna i zazwyczaj udostępnia więcej ofert pracy, co daje nam szersze pole do poszukiwa
Podsumowując, jeśli jesteście na etapie, na którym zamierzacie aktywnie poszukiwać pracy, warto przeanalizować powyższe punkty i wybrać kilka, które będą najbardziej adekwatne dla specyfiki Waszego stanowiska czy branży. Sam proces poszukiwania pracy może być dosyć czasochłonny, ale im więcej dróg wybierzecie, tym cel zostanie szybciej osiągnięty. Powyższa lista jest w miarę uniwersalną bazą, są oczywiście jeszcze szersze możliwości związane z poszukiwaniem pracy, jednak na początek, to na pewno wystarczy.