Reklama

Świat

Xi Jinping: czuję w Belgradzie prawdziwą przyjaźń chińsko-serbską

Jakub Bawołek/PAP
Dodano: 08.05.2024
Serbian President Aleksandar Vucic (R) and Chinese President Xi Jinping (L) shake hands following their meeting in Belgrade, Serbia, 08 May 2024. The Chinese president is on a two-day official visit to Serbia. Fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC
Serbian President Aleksandar Vucic (R) and Chinese President Xi Jinping (L) shake hands following their meeting in Belgrade, Serbia, 08 May 2024. The Chinese president is on a two-day official visit to Serbia. Fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC
Share
Udostępnij

Czuję w Belgradzie prawdziwą przyjaźń pomiędzy narodami Chin i Serbii; prezydent Aleksandar Vuczić jest wyjątkowym mężem stanu obdarzonym strategiczną wizją – powiedział w środę w serbskiej stolicy przywódca Chin Xi Jinping. Serbia jest drugim etapem jego europejskiej podróży.

“To prawdziwa i wzajemna przyjaźń, która niesłychanie mi imponuje” – oświadczył Xi, cytowany przez serbską telewizję RTS.

Przywódca Chin zwrócił się do witającego go w Pałacu Serbii w Belgradzie prezydenta Vuczicia mówiąc, że jest on “wyjątkowym mężem stanu ze strategiczną wizją, z poczuciem historycznej odpowiedzialności”. “Pod twoim przywództwem Serbia utrzymała stabilność, osiągnęła szybki rozwój gospodarczy, a standardy i życie ludzi poprawiły się” – wymienił Xi.

Prezydent Aleksandar Vuczić

“Żelazna przyjaźń między naszymi dwoma krajami tylko się wzmocniła, nawet przy tej dynamice międzynarodowej. Przyjaźń ta jest zakorzeniona w historii i rzeczywiście ma mocne podstawy polityczne, wspólne interesy i solidne wsparcie obywateli” – dodał przywódca ChRL.

Prezydent Vuczić ocenił wizytę jako “historyczną” przez “jeszcze mocniejsze zbliżenie naszych dwóch państw”. “Powiedziałem Xi, że jako przywódca wielkiego mocarstwa będzie spotykał się z szacunkiem na całym świecie, ale nigdy nie spotka się z taką miłością, jaką darzy go nasza Serbia” – dodał Vuczić.

“Tak jak my mamy jasne stanowisko w kwestii integralności Chin, tak Pekin wspiera naszą integralność bez zastrzeżeń” – zaznaczył Vuczić, odnosząc się do sprzeciwu Pekinu uznania niepodległości Kosowa. “Byli z nami w najtrudniejszych momentach, a dziś chcemy robić razem jeszcze więcej, nic nas nie ogranicza” – dodał.

Spotkanie delegacji Serbii i Chin

Z okazji uroczystego powitania Xi przywieziono w okolice Pałacu Serbii – jak podały lokalne media – mieszkańców wielu miast. Zgodnie z planem dwudniowej wizyty po przywitaniu prezydentów w Pałacu odbędzie się spotkanie delegacji Serbii i Chin pod przewodnictwem Vuczicia i Xi. Po jego zakończeniu podpisana zostanie wspólna deklaracja i wymiana zawartych porozumień.

Delegacja z Chin liczy około 400 osób. W czasie wizyty przewiduje się zawarcie ponad 30 umów – podała telewizja N1.

W środę wieczorem Xi udaje się na Węgry; przed wizytą w Serbii przebywał we Francji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy