Reklama

Świat

USA wstrzymują pomoc wojskową dla Ukrainy.

Opracowanie AC / Źródło: Interia.pl
Dodano: 04.03.2025
Foto: depositphotos.com
Foto: depositphotos.com
Share
Udostępnij

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump po konsultacjach ze swoimi kluczowymi doradcami podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkiej amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Dotyczy to także broni, która zdążyła dotrzeć chociażby do Polski. Informacje te potwierdził to przedstawiciel Białego Domu, wyjaśniając, że prezydent Trump swoją decyzją ma na celu “upewnienie się”, że takie wsparcie “przyczynia się do rozwiązania” konfliktu. Komunikat z Białego Domu pojawił się raptem kilka godzin po tym, jak prezydent USA Donald Trump informował publicznie, że nie rozmawiał o wstrzymaniu wsparcia wobec Ukrainy.

  • Prezydent jasno dał do zrozumienia, że skupia się na pokoju. Potrzebujemy, aby nasi partnerzy również byli oddani temu celowi. Wstrzymujemy i dokonujemy przeglądu naszej pomocy, aby upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania – przekazał przedstawiciel Białego Domu.

Według doniesień telewizji Fox News, która podała tę informację przed oficjalnym potwierdzeniem, wstrzymanie dotyczy wszelkich form pomocy, w tym broni będącej już w drodze do Ukrainy, także tej będącej między innymi w Polsce.

Ogłoszenia tych informacji miało miejsce zaledwie kilka godzin po tym, jak prezydent Trump publicznie twierdził, że “nawet nie rozmawiał” o wstrzymaniu pomocy militarnej. Po raz kolejny w ostatnich dniach zarzucał ukraińskiemu prezydentowi, że nie chce pokoju – rzekomo w przeciwieństwie do Władimira Putina.

  • Jeśli ktoś nie chce zawrzeć umowy, to myślę, że tej osoby nie będzie z nami zbyt długo. Ta osoba nie będzie słuchana zbyt długo, ponieważ wierzę, że Rosja chce zawrzeć umowę. Wierzę, że na pewno naród ukraiński chce zawrzeć umowę – twierdził prezydent USA

Mówił też, że w trakcie wtorkowego orędzia przed połączonymi izbami Kongresu ogłosi coś na temat umowy o minerałach z Ukrainą. Nieco później republikański kongresmen Brian Fitzpatrick, współprzewodniczący ukraińskiej grupy parlamentarnej, ogłosił że umowa zostanie wkrótce podpisana, co “doprowadzi do silnego, długoterminowego partnerstwa gospodarczego między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą, a w efekcie naturalnie przełoży się na wsparcie w zakresie bezpieczeństwa”.

Komentarze ze świata

Taka zmiana podejścia Trumpa do Ukrainy wywołała oburzenie wśród demokratów. “Gdyby prezydentowi naprawdę zależało na zapewnieniu Ukrainie sprawiedliwego i trwałego porozumienia pokojowego, nie oddałby wszystkich punktów nacisku, jakie Stany Zjednoczone, nasi sojusznicy i Ukraina posiadali jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji” – oświadczył Gregory Meeks, wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

Kontynuując Donald Trump mówił – w podanej przez niego sytuacji – “nie stanąłby po stronie autorytarnego przywódcy odpowiedzialnego za zbrodnie wojenne i z pewnością nie zmuszałby Ukrainy do poddania się, twierdząc jednocześnie, że to porozumienie”.

Mike Quigley, współprzewodniczący ukraińskiej grupy parlamentarnej uznał, iż swoim posunięciem Trump “przekroczył granicę appeasementu i zaczął pomagać i wspierać zbrodniarzowi wojennemu Władimirowi Putinowi”.

Dotychczas po stronie republikanów ruch Trumpa skrytykowało dwoje polityków. Kongresmen z Nowego Jorku Mike Lawler powiedział, że “zaprzestanie wsparcia dla Ukrainy zagroziłoby stabilności Europy i wolnego świata”. Senator Susan Collins, szefowa komisji budżetowej, która pracowała nad ostatnim pakietem środków dla Ukrainy przyjętym niemal rok temu, stwierdziła natomiast, że USA “nie powinny wstrzymywać swoich wysiłków”.

“To Ukraińcy przelewają krew. To Putin rozpoczął niesprowokowany i nieuzasadniony atak na wolny, demokratyczny i suwerenny kraj. I nie wycofuję swojego poparcia dla Ukrainy” – zadeklarowała Collins.

Koniec pomocy wojskowej dla Ukrainy

Jeszcze w niedzielę sekretarz skarbu USA Scott Bessent oświadczył, że koniecznym warunkiem do podpisania umowy o partnerstwie w wydobywaniu złóż naturalnych Ukrainy jest “to, by władze Ukrainy chciały porozumienia pokojowego”.

Od przyjścia do władzy administracja Donalda Trumpa nie uchwaliła żadnego nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, lecz pozwoliła na przepływ broni w ramach ostatniego pakietu zaaprobowanego przez poprzedniego prezydenta Joe Bidena. Donald Trump ciągle ma uprawnienia do przekazania na Ukrainę z amerykańskich magazynów pomocy w postaci amunicji i sprzętu o wartości 4 mld dolarów. Podczas piątkowego spotkania z Zełenskim prezydent Trump deklarował, że będzie ona kontynuowana, choć wyraził nadzieję, że nie będzie to konieczne w dużych ilościach.

Ukraina musi szybko uruchomić nowe kanały dostaw

Zełenski twierdzi, że Ukraińscy doradcy spodziewali się scenariusza, w którym Trump nie otrzymawszy od Kijowa ustępstw w stosunku do postawionych roszczeń, będą musieli szukać wsparcia z innych kierunków, i prowadzili rozmowy z sojusznikami z całego świata, ale załatanie tej dziury po amerykańskich dostawach nie będzie łatwe.

Z takiego obrotu sprawy z pewnością zadowolony jest Putin.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy