Reklama

Biznes

Trump do globalnych dyrektorów generalnych na Davos 2025: „Ameryka powróciła i jest otwarta na biznes”

Źródło: Serwis prasowy WEF / weforum.org
Dodano: 24.01.2025
Foto: Zdjęcie: REUTERS / Źródło: Serwis prasowy WEF / weforum.org
Foto: Zdjęcie: REUTERS / Źródło: Serwis prasowy WEF / weforum.org
Share
Udostępnij

Prezydent USA Donald Trump wygłosił wirtualne przemówienie na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

Trump odpowiedział na pytania czterech czołowych światowych dyrektorów generalnych dotyczące wzrostu gospodarczego i regulacji.

Trump pochwalił jego działania na rzecz deregulacji i odrzucił obawy, że polityka protekcjonistyczna ograniczy wzrost gospodarczy.

Prezydent USA Donald Trump w czwartek rozpoczął swoją drugą kadencję w Białym Domu i przeniósł ją na scenę międzynarodową.

Zaledwie kilka dni po inauguracji Trump wygłosił wirtualne przemówienie specjalne na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego 2025 w Davos w Szwajcarii i wziął udział w publicznym dialogu z czterema czołowymi dyrektorami generalnymi: Stephenem Schwarzmanem, prezesem zarządu, dyrektorem generalnym i współzałożycielem BlackRock; Aną Botin, dyrektor wykonawczą Banco Santander; Patrickiem Pouyanné, prezesem zarządu i dyrektorem generalnym TotalEnergies; oraz Brianem Moynihanem, przewodniczącym zarządu i dyrektorem generalnym Bank of America.

„Pod rządami administracji Trumpa nie będzie na Ziemi lepszego miejsca do tworzenia miejsc pracy, budowania fabryk i rozwijania firm niż tutaj, w dobrych, starych Stanach Zjednoczonych” – powiedział Trump w swoim przemówieniu.

W retoryce i działaniach Trump wskazał, że Stany Zjednoczone wkraczają w erę zmniejszonych regulacji i wzmocnionej polityki pro-biznesowej. Na przykład pierwszego dnia urzędowania Trump wydał rozporządzenie wykonawcze , które złagodziło regulacje dotyczące produkcji energii. Administracja, jak powiedział Trump w swoich uwagach, rozpoczęła „największą kampanię deregulacyjną w historii”.


Nie będzie na Ziemi lepszego miejsca do tworzenia miejsc pracy, budowania fabryk i rozwijania firm niż tutaj, w dobrych starych Stanach Zjednoczonych.”

— Prezydent USA Donald Trump
Postawa Trumpa wobec sektora prywatnego zwiększyła optymizm wśród szefów firm. W rzeczywistości, w badaniu przeprowadzonym w grudniu, US National Federation of Independent Business odkryła, że ​​jej Small Business Optimism Index osiągnął najwyższy punkt od 2018 r. „Zaufanie gospodarcze szybuje w górę, jakiego nie widzieliśmy od wielu, wielu dekad” – dodał Trump.

Niemniej jednak liderzy biznesu od dawna wyrażają obawy dotyczące protekcjonistycznej retoryki i stanowisk Trumpa. Trump na przykład regularnie grozi nałożeniem ceł — które, jak zgadza się większość ekonomistów, są inflacyjne i hamują wzrost gospodarczy — na główne gospodarki, takie jak Chiny, Kanada i Meksyk.

W Davos czterech prezesów firm zadało Trumpowi pytania na temat całego szeregu kwestii biznesowych i geopolitycznych, począwszy od międzynarodowych ram regulacyjnych, a skończywszy na globalnej produkcji energii.

W pytaniu do Trumpa Schwarzman zapytał, jak Stany Zjednoczone mogłyby poradzić sobie z regulacjami biznesowymi w Unii Europejskiej, która od dawna ma surowsze przepisy dotyczące takich kwestii, jak prawa pracownicze i wpływ na klimat. Trump wezwał UE do „przyspieszenia procesu”, dodając, że Europejczycy „chcą być w stanie lepiej konkurować, a nie można konkurować, gdy nie można szybko przejść przez proces zatwierdzania”.

Rzeczywiście, liderzy sektora publicznego i prywatnego w Europie przemyśleli na nowo regulacje, aby promować wzrost na kontynencie. Pod koniec ubiegłego roku, na przykład, trzy największe europejskie federacje biznesowe wezwały decydentów UE do reformy regulacji , aby upewnić się, że firmy mogą konkurować z amerykańskim sektorem prywatnym. Otwarty list federacji nastąpił po opublikowaniu znaczącego raportu byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, który ostrzegał, że europejska konkurencyjność słabnie w alarmującym tempie.

W odpowiedzi na pytanie Pouyanné’a dotyczące handlu płynnym gazem ziemnym Trump pochwalił wysiłki swojej administracji zmierzające do deregulacji produkcji energii i budowy elektrowni, które mogłyby zasilać centra danych oparte na sztucznej inteligencji (AI).

„Potrzebujemy dwukrotnie więcej energii, niż obecnie mamy w Stanach Zjednoczonych, aby sztuczna inteligencja osiągnęła taki poziom, jakiego chcemy, ponieważ jest bardzo konkurencyjna” – powiedział Trump, dodając, że „dobry, czysty węgiel” mógłby być również używany jako zapasowe źródło zasilania.

Trump przedstawił również plany swojej administracji dotyczące obniżenia stawki podatku od osób prawnych z 21% do 15%. „15% to najniższa stawka, jaką można sobie wyobrazić” – powiedział Trump w odpowiedzi na pytanie Moynihana o wpływ polityki inflacyjnej. „Zdecydowanie najniższa stawka w dużym, bogatym i potężnym kraju”.

Trump dodał jednak, że niższa stawka podatku będzie dotyczyć tylko firm, które produkują swoje produkty w USA. „To wywoła ogromne poruszenie” – dodał.

Po objęciu urzędu Trump wycofał również USA z globalnej umowy o minimalnym podatku korporacyjnym, znaczącej umowy sfinalizowanej w 2023 r., która nakazywała minimalną stawkę podatku w 140 krajach. Umowa miała na celu uniknięcie wyścigu na dno krajowych stawek podatkowych i ograniczenie unikania płacenia podatków korporacyjnych. W rozporządzeniu wykonawczym podpisanym na początku tego tygodnia Trump powiedział, że umowa „nie ma żadnej mocy ani skutku w Stanach Zjednoczonych”.

W odpowiedzi na pytanie Botina dotyczące deregulacji i redukcji biurokracji Trump stwierdził, że jego wysiłki na rzecz zmniejszenia regulacji będą miały „ogromny wpływ na gospodarkę”.

Trump powiedział również, że USA będą nadal angażować się w handel międzynarodowy, ale że USA „będą domagać się szacunku od innych narodów” i wdrożą polityki takie jak taryfy, aby zmniejszyć nierównowagę handlową. W odniesieniu do relacji USA-Chiny Trump stwierdził, że jest optymistą, że oba kraje będą w stanie utrzymać „bardzo dobre stosunki”, dodając, że „wszystko, czego chcemy, to uczciwość”.

W najnowszym raporcie Chief Economists Outlook Światowego Forum Ekonomicznego 68% ankietowanych głównych ekonomistów stwierdziło, że spodziewa się bardzo znaczących zmian w polityce handlowej USA pod rządami administracji Trumpa, a prawie połowa (47%) stwierdziła, że ​​spodziewa się pozytywnego lub raczej pozytywnego krótkoterminowego wpływu na wzrost gospodarczy. Tymczasem niemal wszyscy główni ekonomiści (94%) spodziewają się wzrostu inflacji pod rządami Trumpa.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy