Reklama

Świat

Donald Trump zaprzysiężony na 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co zapowiedział wprost, a czego możemy się spodziewać.

Opracowanie AC
Dodano: 21.01.2025
foto
Share
Udostępnij

W poniedziałek 20 stycznia 2025 roku o godz. 18.00 czasu polskiego, Donald Trump złożył przysięgę i został 47 prezydentem Stanów Zjednoczonych. To druga i ostatnia kadencja Trumpa, po przerwie, w której w gabinecie owalnym zasiadał Joe Biden. Po zaprzysiężeniu nowy prezydent wygłosił expose. Oto jego kluczowe obietnice w skrócie oraz nasz komentarz do nich, oraz tego, czego nie powiedział.

Ameryka od dzisiaj znów będzie wielka

  • Odbijemy Kanał Panamski, nasze statki były tam traktowane nieuczciwie. Oddanie go Panamie było nierozsądne.
  • Zakończymy wojny i wysyłanie naszych żołnierzy na obce konflikty.
  • Wyślemy załogową misję na Marsa.
  • Skończę z cenzurą i lewicową ideologią. Zatem w Stanach znajdziemy tylko dwie płcie.
  • Stany Zjednoczone wyjdą z paryskiego porozumienia klimatycznego.
  • Powołamy departament wydajności rządu i utworzymy zewnętrzną służbę skarbową.
  • Nałożę cła i podatki na obce kraje, aby wzbogacić naszych obywateli.
  • Rozpocznę przegląd systemu handlu.
  • Cofnę dopłaty do aut elektrycznych i odrodzimy rodzimy przemysł motoryzacyjny, aby każdy jeździł samochodem, jakim chce.
  • Ponownie zapełnię rezerwy strategiczne i wyeksportuję amerykańską energię na cały świat. Będziemy wiercić i wiercić. Ogłoszę dziś również krajowy stan wyjątkowy w dziedzinie energii.
  • Ogłoszę stan wyjątkowy na południowej granicy z Meksykiem i zaczniemy odsyłać nielegalnych uchodźców do ich krajów.
  • Polecę gabinetowi pokonać rekordową inflację.
  • Jeszcze dziś podpiszę serię rozporządzeń wykonawczych.
  • Uznam kartele narkotykowe za organizacje terrorystyczne.
  • Uwolnię osoby zatrzymane po ataku na Capitol, które po ogłoszeniu wyniku poprzednich wyborów protestowali przeciwko wynikom wyborów.

Goście zgromadzeni w Capitolu, gromkimi brawami na stojąco nagradzali praktycznie każdą deklarację Trampa. Czy jednak od razu każda z nich ma szansę wejść w życie?

Rozporządzenia podpisane jeszcze w dniu nominacji i reakcje rynków

O wyjściu z “Porozumienia Paryskiego” oraz WHO przekonaliśmy się już wkrótce, powołując się na źródła w Białym Domu. Zgodnie z dokumentem Białego Domu, Donald Trump nakazał agencjom rządowym podjęcie nadzwyczajnych środków w celu obniżenia kosztów utrzymania i ściągania podatków z zagranicznych źródeł, które zasilą budżet USA na inwestycje. Trump przedstawił wizję handlu, ale nie nałożył jeszcze nowych ceł. Poinformował tylko, że warunki handlu z Meksykiem, Kanadą i przede wszystkim Chinami ulegną zmianie. Skutki deklaracji natychmiast odbiły się na kanadyjskim dolarze, który zanotował najniższy od blisko 6 lat kurs wymiany do dolara amerykańskiego. Premier Kanady podając się do dymisji kilkanaście dni temu wyczuł nadchodzące zmiany i problemy, z jakimi przyjdzie się zmierzyć nowemu szefowi rządu Kanady. Z kolei dolar amerykański umocnił się względem głównych walut. Sekretarz NATO, Rutte przekazał, że budżet na obronność w sojuszu potężnie wzrośnie z uwagi na Trumpa.

Co pominął i co zaskoczyło?

Wielkim nieobecnym tematem była Ukraina i pomoc Stanów Zjednoczonych dla Europy w “szachach” politycznych, gospodarczych i wojskowych z Putinem. Trump słowem nie wspomniał też o kryptowalutach, które gigantycznymi kwotami wsparły jego kampanię wyborczą i imprezę inauguracyjną.

Dużym zaskoczeniem były bezprecedensowe negatywne komentarze Trumpa wobec poprzedniego gabinetu, za brak reakcji i wsparcia dla ludzi, którzy w Los Angeles stracili swoje domy, a wielu z nich było obecnych na sali podczas inauguracji.

Podsumowanie

Ręce zacierają skrajnie prawicowe rządy europejskie, które wieszczą przejęcie Brukseli. Trump zapowiedział także szybkie spotkanie z Putinem, który rozochocony zdobyciem kilku kluczowych miast na wschodzie Ukrainy – strategicznych z punktu widzenia prowadzenia działań wojennych oraz posiadanych bogatych złóż – zmierza do zawarcia chwilowego zapewne pokoju, który pozwoli znieść uciążliwe restrykcje nałożone na kluczowe rosyjskie firmy i instytucje, i odbudować zrujnowaną rosyjską gospodarkę oraz armię. Oczywiście kosztem Ukrainy, która bez mocnego wsparcia wojskowego i finansowego USA zostanie jedynie z pomocą od coraz mniej licznych krajów z Europy, które same cierpią na braki amunicji i nowoczesnego sprzętu.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy