Reklama

Świat

Chiny: w obecności Dudy i Xi podpisano kilka porozumień w sferze gospodarki

Z Pekinu Aleksandra Rebelińska i Krzysztof Pawliszak (PAP)
Dodano: 24.06.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Pekin, Chiny, 24.06.2024. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping (P) podczas ceremonii podpisania umów i porozumień w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie, 24 bm. (ad) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Pekin, Chiny, 24.06.2024. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping (P) podczas ceremonii podpisania umów i porozumień w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie, 24 bm. (ad) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

W obecności prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga podpisano w poniedziałek w Pekinie kilka porozumień gospodarczych, w tym ważne porozumienie w sprawie eksportu polskiego drobiu. Zakłada ono, że jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego.

Andrzej Duda, który przebywa z kilkudniową wizytą w Chinach, w poniedziałek spotkał się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

Prezydent ocenił, że jego obecność w Pekinie jest bardzo ważna i symboliczna. “W sierpniu przyszłego roku zakończę misję jako prezydent RP w głębokim poczuciu, że ta wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także w przyszłości” – podkreślił. Jak dodał, polsko-chińskie relacje od 75 lat są oparte na “wspólnych ideałach i dobrze pojętych interesach”.

Prezydent mówił o idei Pasa i Szlaku – polegającej na stworzeniu szlaków komunikacyjnych umożliwiających dostawy chińskich towarów do Europy, a także eksport dóbr z Europy do Chin. W jego ocenie daje ona ogromną szansę na rozwój w znaczeniu gospodarczym i międzyludzkim.

Polska i Chiny przyczyniają się do “umacniania światowego pokoju i zdążają do budowania pokoju tam, gdzie dzieją się sytuacje niespokojne” – oświadczył Duda. Wyraził nadzieję, że działania Polski w ramach przewodnictwa w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 roku przyczynią się umocnienia relacji między Wspólnotą a Chinami. Prezydent zaprosił też przewodniczącego ChRL do złożenia wizyty w Polsce.

Xi Jinping zwrócił uwagę, że w 2024 roku przypada 75. rocznica ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Chinami. Wizyta prezydenta Dudy pozwala podsumować dotychczasowe doświadczenia, ale i “pójść do przodu ramię w ramię” – ocenił.

“Polska jest ważnym krajem Europy i ważnym członkiem Unii Europejskiej. Jest jednym z pierwszych krajów, który uznał nowe Chiny. Przez 75 lat nasze relacje bilateralne wzrastały w sposób stały, cały czas nadawaliśmy nową żywotność naszej tradycyjnej przyjaźni” – mówił.

Chiński przywódca wspomniał też o ustanowionym w 2016 r. kompleksowym partnerstwie strategicznym między Chinami i Polską. “Wierzę, że po tej wizycie nasze kompleksowe partnerstwo strategiczne będzie pogłębione jeszcze bardziej” – dodał.

“Chiny wyrażają gotowość do współpracy z Polską na rzecz pokojowego współistnienia, opartego na naszych relacjach dyplomatycznych. Chcemy pójść do przodu z naszą przyjaźnią, chcemy wznieść nasze relacje na jeszcze wyższy poziom, aby zapewnić większą stabilność i pewność w ciągle zmieniającym się, niespokojnym świecie” – oświadczył przewodniczący ChRL.

W obecności prezydentów obu krajów podpisano pięć porozumień: w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu, w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do HPAI, w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin, a także w sprawie opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego.

Za szczególnie ważne uważa się uznanie przez władze ChRL regionalizacji w odniesieniu do występowania ognisk HPAI. Obecnie wystąpienie choroby w dowolnym regionie kraju skutkuje zakazem eksportu produktów drobiarskich z całej Polski.

Zakażenia wirusami HPAI najczęściej występują w okresie od jesieni do wiosny, co w głównej mierze pokrywa się z sezonem migracji dzikich ptaków, na których trasie leży Polska. Do zakażenia ptactwa hodowlanego dochodzi przez kontakt z odchodami chorego osobnika.

Żeby utrzymać status kraju wolnego od tej choroby, od ostatniego zachorowania muszą upłynąć trzy miesiące.

Dzięki podpisanej umowie zakazy handlu związane z występowaniem HPAI będą miały zastosowanie tylko do regionów, w których potwierdzono zachorowania u drobiu. W ten sposób producenci unikną potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy