Reklama

Świat

Litwa wydala ambasadora Rosji, zamyka konsulat w Kłajpedzie i wzywa swego ambasadora z Moskwy

Aleksandra Akińczo / PAP
Dodano: 04.04.2022
62094_4k2
Share
Udostępnij
W reakcji na militarne działania Rosji na Ukrainie Litwa wydala rosyjskiego ambasadora ze swego kraju oraz zamyka konsulat Rosji w Kłajpedzie – poinformował w poniedziałek szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis.

„Ranga stosunków dyplomatycznych z Rosją zostaje obniżona w odpowiedzi na agresję militarną Rosji przeciwko suwerennej Ukrainie oraz okrucieństwa popełniane przez rosyjskie siły zbrojne w różnych okupowanych miastach Ukrainy, w tym na przerażającą masakrę w Buczy” – oświadczył podczas konferencji prasowej Landsbergis.

„Ambasador Federacji Rosyjskiej będzie musiał opuścić Litwę" – podkreślił minister.

W najbliższy czasie do Wilna powróci też ambasador Litwy w Moskwie. Natomiast do Kijowa wraca litewski ambasador na Ukrainie.

"Brutalność rosyjskich sił okupacyjnych przekroczyła wszelkie normy obowiązujące w cywilizowanym świecie. To, co świat zobaczył w Buczy, może być niestety dopiero początkiem. W miarę jak wyzwalane są kolejne miasta, pojawiają się kolejne przerażające przykłady zbrodni wojennych" – powiedział minister.

Litwa o swych działaniach poinformowała w poniedziałek Unie Europejską i wezwała do podobnych działań wszystkie państwa wspólnoty.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy