Strona główna>Lifestyle>Sprawdzenie gotowości Zasobów OLiOC Marszałka Województwa Podkarpackiego
Lifestyle
Sprawdzenie gotowości Zasobów OLiOC Marszałka Województwa Podkarpackiego
Biuro Prasowe UMWP/Krzysztof Witek
Dodano: 16.06.2026
Fot. Sebastian Stankiewicz
Udostępnij
W ramach wielodomenowego ćwiczenia „BIESZCZADY-26”, odbyło się kierunkowe przedsięwzięcie z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej pk. „Solina 2026”, podczas którego Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl dokonał sprawdzenia gotowości Zasobów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, zarówno pod kątem sprzętowym jak i osobowym. W wydarzeniu brała udział także Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Sekretarz Województwa-Dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego, Katarzyna Sołek.
Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców regionu oraz wzmocnienie zdolności reagowania administracji publicznej na sytuacje kryzysowe, zagrożenia naturalne i inne zdarzenia o charakterze nadzwyczajnym.
Program realizowany jest zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej i obejmuje działania związane z tworzeniem, doposażeniem oraz utrzymaniem zasobów ochrony ludności na poziomie województwa.
W 2025 roku wydatkowano 930 000,00 zł na budowę zasobów ochrony ludności i obrony cywilnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, z czego 739 302,00 zł stanowiła dotacja celowa z budżetu państwa przekazana przez Wojewodę Podkarpackiego. W ramach realizacji Programu, w ubiegłym roku dokonano zakupów specjalistycznego sprzętu technicznego, logistycznego i zabezpieczającego, przeznaczonego do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych, podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych oraz w działaniach wspierających ochronę ludności.
Ponadto Urząd Marszałkowski przeznaczył także własne środki na zakup zasobów i doposażenie sprzętu, który nie mógł zostać zrealizowany z dotacji z budżetu państwa. Ze środków własnych pozyskano mi.in. samochód terenowy typu pick-up, przyczepę do przewożenia długich elementów, niezbędne kursy i szkolenia dla obsługującego personelu. Zasoby są systematycznie uzupełniane.
Zakupiono (z wykorzystaniem dotacji celowej) w szczególności:
ładowarkę kołową wraz z osprzętem, przeznaczoną do załadunku i rozładunku asortymentu prac porządkowych, usuwania zniszczeń oraz zabezpieczania infrastruktury,
lawetę do transportu ładowarki kołowej, umożliwiającą jej szybkie przemieszczanie na obszarze województwa i kraju,
agregaty prądotwórcze, służące do zapewnienia awaryjnego zasilania obiektów infrastruktury krytycznej oraz miejsc czasowego pobytu ludności,
przyczepę do przewozu agregatów prądotwórczych, zapewniającą sprawną logistykę i mobilność sprzętu,
namioty stelażowe z wyposażeniem, wykorzystywane jako tymczasowe miejsce bytowania ludności lub zabezpieczenia logistycznego,
mobilny maszt oświetleniowy, przeznaczony do oświetlenia terenu w warunkach ograniczonej widoczności.
Zakupiony sprzęt znacząco zwiększa potencjał operacyjny województwa w zakresie reagowania kryzysowego, poprawia zdolności logistyczne oraz umożliwia skuteczniejsze wsparcie służb, organów i podmiotów realizujących zadania ochrony ludności i obrony cywilnej.
Realizacja Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026 stanowi istotny element budowania odporności regionu oraz wzmacniania systemu bezpieczeństwa mieszkańców Województwa Podkarpackiego.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.