Sport

Haaland, Edegor i inni – ponownie poza dużym turniejem

Sport Biznesistyl
Dodano: 16.10.2023
Global Look Press
Global Look Press
Share
Udostępnij

Reprezentacja Norwegii przegrała z Hiszpanią w meczu eliminacyjnym do Euro 2024 (0:1) i straciła nawet matematyczne szanse na bezpośredni awans w eliminacjach.

• Norwegii pozostał tylko jeden mecz – przeciwko Szkocji. Jednak już nie pomoże – Hiszpania i Szkocja mają 5 punktów więcej. A to nawet nie uwzględnia dwóch meczów w zapasie każdej z drużyn.

• Kluczowe utraty punktów Norwegii – to nie tylko przegrana z Hiszpanią, ale przede wszystkim porażka z Szkocją u siebie 1:2 w czerwcu oraz remis 1:1 z Gruzją w marcu. Gdyby z tych dwóch meczów drużyna zdobyła przynajmniej 4 punkty zamiast jednego, mecz z Szkocją w ostatniej kolejce byłby decydujący.

• Ten wynik Norwegii jest zaskakujący, biorąc pod uwagę, że drużyna jest dość silna pod względem nazwisk. O Erlingu Haalandzie wszyscy już wiedzą, ale ogólnie rzecz biorąc, 13 z 25 zawodników w kadrze na to okno – to gracze z czołowych klubów.

Premier League: Martin Ødegaard (Arsenal), Kristoffer Ajer (Brentford), Sander Berge (Burnley), Oskar Bobb, Erling Haaland (Manchester City);

La Liga: Jørgen Larsen (Celta Vigo), Erik Nymo (Sevilla), Alexander Sørloth (Villarreal);

Bundesliga: Julian Ryerson (Borussia Dortmund);

Serie A: Morten Thorsby (Genoa), Leo Østigård (Napoli), Markus Pedersen, Kristian Thorstvedt (Sassuolo).

• Sam Haaland zdobył 6 bramek w eliminacjach. To nie jest mało – trzeci wynik w rozgrywkach, więcej bramek strzelili tylko Ronaldo i Lukaku.

Jednak z tych sześciu goli, Haaland zdobył cztery przeciwko Cyprze – ostatniemu zespołowi w grupie. Po jednym golu zdobył przeciwko Gruzji i Szkocji (z rzutu karnego).

• Norwegia ma bardzo teoretyczne szanse na baraże – drużyna nie zaliczyła najlepszego występu w poprzedniej Lidze Narodów i znalazła się aż na 24. miejscu w rankingu.

Grafika: Wiki

Aby Norwegia awansowała do baraży, muszą spełnić się następujące warunki:

  • Holandia musi awansować bezpośrednio, wypierając Grecję z drugiego miejsca;
  • Serbia musi zagwarantować sobie drugie miejsce, na którym aktualnie się znajduje;
  • Bośnia i Hercegowina musi wyprzedzić Serbię w drugiej pozycji w grupie, która wciąż ma trzy kolejki do rozegrania:

• Norwegii naprawdę nie idzie z kwalifikacjami do dużych turniejów. Najprawdopodobniej będzie to ich szósty z rzędu przegapiony turniej Euro – po raz ostatni zagrali tam w 2000 roku.

Wtedy, dla porównania, w drużynie grali Ole Gunnar Solskjær, Henning Berg i obecny trener reprezentacji, Ståle Solbakken.

Nawet, biorąc pod uwagę Mistrzostwa Świata, tamto Euro było ostatnim dużym turniejem – na mistrzostwach świata Norwegii nie było już od 1998 roku. Ogólnie reprezentacja przegapi już dwunasty wielki turniej z rzędu.

Innymi słowy, w 21. wieku nadal nie zagrają na żadnym z tych turniejów – ponieważ rok 2000 jest jeszcze zaliczany do XX wieku.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy