Sport

Główne kandydaty do zdobycia Złotej Piłki w kolejnych latach

Sport Biznesistyl
Dodano: 02.11.2023
Haaland Mbappe Bellingham
Zdjęcie: skysports.com
Share
Udostępnij

W poniedziałek Leo Messi zdobył swoją ósmą i prawdopodobnie ostatnią “Złotą Piłkę” w swojej karierze.

Przyjrzyjmy się, kto może być następnym laureatem tego prestiżowego indywidualnego wyróżnienia.

Erling Haaland

Po faktycznym zakończeniu ery Messiego i Ronaldo w światowej piłce nożnej nie ma już wyraźnego dominatora, ale to właśnie Erling Haaland jest uważany za jednego z tych, którzy ukształtują nową epokę Złotej Piłki i będą regularnie rywalizować o to wyróżnienie w najbliższych latach.

Haaland ma wszystko, by otrzyamać Złotą Piłkę. Po pierwsze, Norweg jest częścią jednego z najlepszych zespołów na świecie. Manchester City pretenduje do tytułów we wszystkich turniejach, w których uczestniczy, a Erling Haaland gwarantuje sukces drużynowy, nadal imponując fantastyczną skutecznością.

Haaland to szałowy napastnik, któremu nie zależy, gdzie i komu strzelać. Zdobył 36 bramek w 27 meczach dla Salzburga, 109 bramek w 89 spotkaniach dla Borussii Dortmund i już 77 bramek w 68 meczach dla Manchesteru City. Najlepszym argumentem na rzecz zdolności strzeleckich Haalanda jest jego dorobek w reprezentacji Norwegii, gdzie zdobył 27 goli i zaliczył 3 asysty w 28 meczach.

Jeśli kiedykolwiek wydawało Ci się, że obecny sezon nie układa się dobrze dla Haalanda (co dziwnym trafem było tematem wielu dyskusji), to wystarczy spojrzeć na jego statystyki – 11 goli i 2 asysty w 10 meczach Premier League oraz 16 bramek w 15 meczach w obecnym sezonie.

Co może stanąć na przeszkodzie zdobyciu Złotej Piłki: Reprezentacja Norwegii. Spośród wszystkich graczy na tej liście, Haaland ma obiektywnie najsłabszy zespół narodowy. Norwegia nie zakwalifikowała się na Euro 2024, a sukces na przyszłorocznym turnieju w Niemczech mógłby dać znaczny impuls innym kandydatom do tego wyróżnienia.

Zdjęcie: Kirsty Wigglesworth / AP Photo

Kilian Mbappe

Kilian Mbappe to najbardziej oczywisty i prawdopodobnie idealny kandydat do zdobycia Złotej Piłki w najbliższej przyszłości.

Jego umiejętności piłkarskie mówią same za siebie. Mbappe jest słusznie uważany za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie, co wynika nie tylko z jego niesamowitej zdolności strzeleckiej, ale także z widowiskowego stylu gry, który prezentuje w prawie każdym meczu.

Fani, dziennikarze i eksperci często dyskutują na temat skomplikowanej osobowości Mbappe i jego skłonności do wpadania w trudne sytuacje. Jednak za każdym razem te czynniki zostają zepchnięte w cień przez jego występy na boisku, gdzie świeci zarówno w barwach Paris Saint-Germain, jak i reprezentacji Francji, jakby nic się nie stało.

Kolejnym znaczącym atutem Mbappe w walce o Złotą Piłkę jest aspekt marketingowy tej nagrody. Wielu uważa, że Messi nie powinien zdobyć aż ośmiu nagród, ale nadal to robił ze względu na komercjalizację France Football, której opłacalne było przyznawanie jej Messi. W tym kontekście Mbappe może stać się “następnym Messim”, odgrywając znaczącą rolę społeczną w światowym futbolu.

Co może mu przeszkodzić w zdobyciu Złotej Piłki: Paris Saint-Germain (PSG). Paryski klub od wielu lat nie potrafił się przebić na europejskiej scenie, nawet pomimo imponującego trio Messi-Mbappe-Neymar. Bez sukcesu w Lidze Mistrzów UEFA, Mbappe może mieć niewiele szans na zdobycie tej nagrody. Przejście do Realu Madryt, o którym krążą plotki od wielu lat, byłoby idealną opcją.

Zdjęcie: Getty Images

Jude Bellingham

Dzień po ceremonii Złotej Piłki 2023 roku, Goal opublikował tymczasowy ranking na przyszłoroczną nagrodę, a obecnie na jego czele znajduje się Jude Bellingham.

W pierwszych 13 meczach w barwach Realu Madryt, Anglik zdobył już więcej goli niż legenda Zinedine Zidane w swoich najlepszych sezonach. Strzelił decydujące bramki przeciwko Barcelonie w El Clasico i zdobył bramki we wszystkich trzech meczach fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA.

Jednak obecność Bellinghama na tej liście można uzasadnić nie tylko jego silnym sezonem. W wieku 17 lat Birmingham zarezerwował dla niego na stałe numer 22, inspirując młodsze pokolenie, by podążało jego śladem, zarówno pod względem piłkarskim, jak i osobistymi cechami. W wieku 18 i 19 lat był kluczowym zawodnikiem Borussii Dortmund, trzecim kapitanem drużyny, od którego zależały wyniki. W czerwcu Bellingham skończył zaledwie 20 lat, a już zagrał w 27 meczach dla reprezentacji Anglii i uważany jest za przyszłego kapitana Trzech Lwów.

Sekretem Bellinghama (oprócz jego fantastycznych umiejętności piłkarskich) jest jego mentalność. Oglądając jego działania, ma się wrażenie, że na boisku pojawia się doświadczony aktor teatralny, prezentujący fantastyczne występy i zbierający owacje po każdym ruchu. W wieku 20 lat Bellingham jest liderem na boisku i poza nim, spokojnym i niezwykle pewnym siebie zawodnikiem.

Co może mu przeszkodzić w zdobyciu Złotej Piłki: przewlekła kontuzja kolana. Być może nie słyszeli Państwo o problemach zdrowotnych Bellinghama – jego kontuzja kolana dotąd go nie ograniczała. Jednak pod koniec poprzedniego sezonu znów się zwróciła o sobie uwagę.

W większości meczów do zakończenia kampanii z Borussią Dortmund grał z taśmą na kolanie, a nawet opuścił ostatnie dwa mecze Bundesligi. Latem Jude zrezygnował z operacji i rozwiązał problemy bez interwencji chirurgicznej. Jednak wielu lekarzy ostrzega, że ze względu na stałe obciążenia kolano wkrótce może zacząć dawać o sobie znać.

Zdjęcie: Getty Images

Vinicius Junior

Vinicius Junior to jeden z kandydatów z dużym potencjałem do zdobycia Złotej Piłki w przyszłości. Obecnie występuje w barwach Realu Madryt i już wykazał się doskonałymi umiejętnościami piłkarskimi, w tym szybkością i kreatywnością, co pomogło mu stać się jednym z najskuteczniejszych graczy zespołu w minionym sezonie.

W tym sezonie Vinicius zmienił swoją rolę i gra jako środkowy napastnik, gdzie już pokazał obiecujące wyniki, zdobywając bramki i asysty. Jego znakomita skuteczność w Lidze Mistrzów UEFA pomaga zwiększyć jego szanse na zdobycie nagród indywidualnych.

Ważnym elementem sukcesu Viniciusa jest jego udział w reprezentacji Brazylii, co również może prowadzić do indywidualnych wyróżnień, zwłaszcza jeśli drużyna odniesie sukces na arenie międzynarodowej.

Co może stanowić przeszkodę w zdobyciu Złotej Piłki: Vinicius często wiązany jest z incydentami o charakterze rasistowskim, które wpływają na jego koncentrację na boisku.

Zdjęcie: Getty Images

Harry Kane

Harry Kane to jedna z najlepszych angielskich piłkarskich postaci oraz wielki strzelec, który ustanowił rekordy w Tottenhamie Hotspur i angielskiej Premier League. Jest również kapitanem reprezentacji Anglii. Po przejściu do Bayernu Monachium tego lata, ma okazję grać w jednym z najsilniejszych zespołów w Europie i podnieść swój poziom gry.

Harry Kane nadal imponuje efektywnością w barwach Bayernu Monachium, a jeśli ta efektywność będzie łączyć się z sukcesami drużynowymi (w tym tytułami i sukcesami na arenie międzynarodowej z reprezentacją Anglii), to na pewno może stać się jednym z faworytów do zdobycia Złotej Piłki w przyszłości.

Co może stanowić przeszkodę w zdobyciu Złotej Piłki: wiek. Harry Kane ma już 30 lat, co czyni go najstarszym zawodnikiem na tej liście. Musi utrzymać swoją efektywność, zwłaszcza rywalizując z młodymi talentami.

Zdjęcie: Getty Images
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy