Sport

Cristiano Ronaldo – w drodze do 1000 goli w karierze. Przewidywany harmonogram

Sport Biznesistyl
Dodano: 13.11.2023
Cristiano
Zdjęcie: AFP
Share
Udostępnij

Cristiano Ronaldo zmierza ku nowemu historycznemu osiągnięciu – 1000 goli w karierze zawodowej. Do celu brakuje mu 136 precyzyjnych strzałów, obecnie 38-letni napastnik “Al-Nassr” ma na swoim koncie 864.

Rozmowy na temat tej rocznicy zaczęły się dzięki gwałtownemu wzrostowi skuteczności Ronaldo po przejściu na znacznie mniej konkurencyjny poziom niż europejskie ligi.

Ostatni rok Ronaldo w Anglii był bardzo skromny pod względem zdobytych bramek, a w Arabii Saudyjskiej i łatwej grupie eliminacyjnej do Euro 2024 nawet udało mu się konkurować o miano najlepszego strzelca roku 2023. Obecnie ma na swoim koncie 45 goli – o 2 mniej niż Harry Kane z Bayernu Monachium.

Dla Cristiano taki rytm to powrót do czasów prime Realu Madryt

Postanowiliśmy policzyć, ile teoretycznie czasu legendarny numer 7 może potrzebować do osiągnięcia tego celu i czy jest to w ogóle możliwe.

Wcześniej w październiku próbowało to zrobić angielskie wydanie Sport Illustrated, ale poszło zbyt prostą drogą. Wzięli średnią skuteczność, dzieląc łączną liczbę wszystkich meczów w karierze Ronaldo przez liczbę goli, uzyskując wynik 0,72. Następnie prognozowali tempo, w którym Ronaldo będzie rozgrywał średnio 51 meczów rocznie (średnia liczba oparta na ostatnich 5 latach) i wydali prognozę na 200 meczów i kolejne 4 lata gry na poziomie zawodowym.

Jednak ta kalkulacja wydaje się nieco nieodpowiednia, ponieważ przez 20 lat Ronaldo pełnił różne role na boisku, w różnych środowiskach gry, napotykał różne przeszkody.

Spróbujemy zaktualizować wszystko i uwzględnić cechy poziomu, na którym gra Portugalczyk. Podstawą jest jednak dzisiejszy poziom skuteczności.

Zdjęcie: Quality Sport Images / Getty Images

Robimy to w następujący sposób:

◾️ W 2023 roku Ronaldo rozegrał 49 meczów, strzelając 45 goli. Średnio 0,918 gola na mecz;

◾️ Do końca roku Cristiano może rozegrać kolejne 12 gier – 10 klubowych i 2 reprezentacyjne;

◾️ Odpowiednio, w tym roku Cristiano może zakończyć z około 56 golami (0,918 pomnożone przez 12, a następnie dodane około 11 goli);

◾️ Następnie ważne jest wzięcie cyklu dwuletniego, aby uwzględnić cechy kalendarza drużyn narodowych.

◾️ W roku bez dużych turniejów drużyny narodowe rozgrywają około 10 meczów, w roku Mistrzostw Europy – około 14, zakładając awans do fazy play-off. Średnia to 12.

◾️ Razem z rozgrywkami klubowymi będzie to około 62 mecze rocznie, czyli około 55-57 goli.

Podsumowując – taki przewidywany harmonogram:

  • Koniec 2023 roku ~ 875 goli
  • Koniec 2024 roku ~ 930 goli
  • Koniec 2025 roku ~985 goli
  • Koniec sezonu 2025/2026 ~ 1000+ goli 

Jednak od razu zauważmy, że wszystko opiera się wyłącznie na aktualnym tempie zdobywania bramek – wszystko może się przesunąć na dłuższy okres, jeśli Ronaldo zacznie strzelać rzadziej.

Jest jeszcze kilka problemów:

◾️ Ronaldo ma kontrakt z “Al-Nassr” do lata 2025 roku. Będzie musiał na pewno grać co najmniej jeszcze rok – w Arabii Saudyjskiej lub gdzie indziej na podobnym poziomie;

◾️ Wg tego harmonogramu uwzględniono mecze reprezentacji po Euro 2024 – nie jest pewne, czy latem następny rok Portugalczyk nie zakończy międzynarodowej kariery.

Zdjęcie: Profimedia

Czyli każde odchylenie w gorszym kierunku oznacza konieczność kontynuowania kariery na sezon po MŚ 2026, podczas którego Ronaldo skończy 42 lata.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy