Sport

10 lat Cracovia Półmaratonu Królewskiego

Źródło: krakow.pl
Dodano: 31.05.2024

26 października 2014 roku, godz. 11.00, Rynek Główny. Wystrzał z pistoletu daje sygnał do startu uczestnikom 1. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Na trasę biegu rusza około 4000 uczestników. Tak zaczęła się historia wyjątkowej imprezy, której jubileuszowa, 10. edycja odbędzie się 20 października. Zapisy rozpoczną się już 5 czerwca.

Od debiutu do rekordów

Już pierwsza odsłona Cracovia Półmaratonu Królewskiego została wyróżniona nagrodą Impreza Roku 2014 im. Tomasza Hopfera – wielkiego propagatora sportu – w kategorii debiut podczas Gali Biegów Masowych w Warszawie. Dziś, pod względem frekwencji, Cracovia Półmaraton Królewski przyciąga największą liczbę uczestników spośród imprez Królewskiej Triady Biegowej (tworzy ją wraz z Cracovia Maratonem i Biegiem Trzech Kopców).

Na mapie polskich półmaratonów krakowskie wydarzenie stanowi bardzo istotny punkt dla biegaczy. Cracovia Półmaraton Królewski zaliczany jest do Korony Polskich Półmaratonów, która obejmuje dziesięć imprez z całego kraju, w tym m.in. Półmaraton Warszawski, Bieg Lechitów i Poznań Półmaraton.

W ciągu dekady bieg stał się imprezą masową o międzynarodowej renomie. Charakterystyczna dla wydarzenia jest meta w wyjątkowej scenerii – przyciemnionej największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce, TAURON Arenie Kraków! Biegacze, którzy debiut w krakowskim półmaratonie mają już za sobą, wiedzą, że taki finisz, przy dopingu kibiców zgromadzonych w arenie, to nie lada gratka i zastrzyk endorfin.

Rekordy trasy Cracovia Półmaratonu Królewskiego należą do reprezentantów Afryki. W 2019 roku Etiopczyk Enyew Mekonnen przebiegł trasę w czasie 1:01:34. W tej samej edycji Kenijka Betty Lembus pokonała trasę w czasie 1:10:48. Najszybszym Polakiem w historii Cracovia Półmaratonu Królewskiego jest Szymon Kulka, który w 2016 roku pokonał trasę w czasie 1:03:03, a najszybszą Polką Izabela Trzaskalska, która w tym samym roku finiszowała z czasem 1:11:33.

W 2018 roku padł dotychczasowy rekord frekwencji. Bieg ukończyło 8758 osób z 8784, które wystartowały.

Więcej informacji o dotychczasowych edycjach Cracovia Półmaratonu Królewskiego można znaleźć w zakładce „Historia Cracovia Półmaratonu Królewskiego”.