Reklama

Poznaj region

Pożar na Caryńskiej. Spłonęło 1,5 hektara traw

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 09.04.2024
Fot. Jakub Doliwa (OSP Lutowiska)
Fot. Jakub Doliwa (OSP Lutowiska)
Share
Udostępnij

Najprawdopodobniej niedopałek papierosa spowodował w poniedziałek pożar na Połoninie Caryńskiej w Bieszczadach. Ogień na połoninie zauważył turysta, który o godz. 18.20 zawiadomił Państwową Straż Pożarną w Ustrzykach Dolnych. O 21.10 pożar został ugaszony. Ogromna w tym zasługa PSP z Ustrzyk Dolnych, OSP z Lutowisk, OSP z Ustrzyk Górnych, ratowników GOPR i Nadleśnictwa Stuposiany.

Po pożarze na południowych stokach połoniny wypalone są dwa miejsca o łącznej powierzchni 1.46 ha.

Jak informuje Bieszczadzki Park Narodowy, na pożarzysku nie zaobserwowano strat przyrodniczych wśród zwierząt kręgowych. Liczba zniszczonych bezkręgowców jest trudna do oszacowania. Ponieważ w obrębie pożaru nie występowały połoninowe torfowiska zawieszone i gleby murszowe, pożar miał charakter powierzchniowy. Trzydzieści lat temu w 1994 roku, po pożarze praktycznie w tym samym miejscu Połoniny Caryńskiej, roślinność dość szybko się zregenerowała. Skutki obecnego pożaru będą obserwowane w kolejnych miesiącach.

Pożar na Połoninie Caryńskiej

Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego całą noc czuwali nad pożarzyskiem – w warunkach silnego wiatru i tłumili potencjalne zarzewia ognia. Wszystkie obszary połoninowe są wyposażone w specjalne skrzynie z tłumicami, które najlepiej służą do gaszenia pożarów traw, dzięki m.in. temu rozmiar pożaru jest niewielki.

Przy gaszeniu pożaru na połoninie pracowały 84 osoby z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Nadleśnictwa. W ramach akcji wykorzystano siedem pojazdów, 14 quadów, a nad Połoniną Caryńską lata dron monitorujący, czy ogniska nie odpalają się na skutek wiatru. 

Połoniny w Bieszczadach

Połonina Caryńska to druga po Wetlińskiej najbardziej znana połonina w Bieszczadach. Jej grzbiet umiejscowiony jest na wysokości 1297m n.p.m. Składa się z czterech wierzchołków na przestrzeni czterech kilometrów. Jest bardzo popularnym celem wypraw turystycznych o każdej porze roku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy