Reklama

Poznaj region

Cesarską linią kolejową drezynami przez Bieszczady

Aneta Gieroń
Dodano: 13.04.2024
Fot. Archiwum Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Fot. Archiwum Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Share
Udostępnij

Połączenie drezyny jeżdżącej po torach i roweru. Taka atrakcja ściąga tłumy turystów odwiedzających Bieszczady. 48 drezynami, które parkują na stacji kolejowej w Uhercach Mineralnych można pojechać do Jankowiec, Stefkowej i Olszanicy. Podróże trasą kolejową nr 108, która liczy ponad 140 lat trwają około półtorej godziny.

Bieszczady są idealnym miejscem, by połączyć zamiłowanie do turystyki i zainteresowanie tradycją kolejarską. Tu od 2015 roku kursują drezyny rowerowe, czyli połączenie pojazdów kolejowych z rowerem. Tradycyjne drezyny mają napęd ręczny, aby napędzić te bieszczadzkie trzeba pedałować, jak na rowerze. 

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe poruszają się linią 108

Drezyny Rowerowe poruszają się linią 108, która łączy stację Stróże ze stacją Krościenko i z przejściem granicznym w tej miejscowości. Linię zbudowano w 1872 r. z polecenia cesarza austriackiego. Łączyła pierwszą Węgiersko-Galicyjską Kolej Żelazną z linią kolejową nr 96. Obecnie jest tu największa wypożyczalnia drezyn rowerowych z bazą w Uhercach Mineralnych. Stacja położona jest na rozwidleniu tras drogowych wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych i drogi prowadzącej w kierunku Jeziora Solińskiego do Soliny i Polańczyka. Ze stacji w Uhercach Mineralnych, gdzie dawniej mieściła się stacja PKP, turyści mogą wyruszyć do Jankowiec, Stefkowej i Olszanicy. Za opłacony przejazd podróżni otrzymują kartonikowy bilet, taki, jakie były w użyciu przed laty. 

Historyczny dworzec w Uhercach Mineralnych

Dodatkową atrakcją rowerowych podróży jest sam dworzec w Uhercach Mineralnych, gdzie jest stacja główna Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych i gdzie można się poczuć jak w podróży w czasie. Budynek w stylu retro, na podstawie ilustracji o międzywojennej kolei, odmalowali Karol Prajzner i Paweł Wołos. Na historycznym rowerze siedzą: Mieczysław Borowiec, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie; Ryszard Węcławik,  członek zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR; Wojciech Król, dyrektor Urzędu Transportu Kolejowego z Lublina oraz wójt gminy Olszanica, Krzysztof Zapała i jego zastępca, Robert Petka.  W tle stylowego dróżnika widnieją twarze Magdy i Janusza Demkowiczów, a na ścianach dworca można się jeszcze dopatrzeć  podobizny Elżbiety Łukacijewskiej, europosłanki z Cisnej; Małgorzaty Chomycz – Śmigielskiej, byłej wojewody podkarpackiej oraz Józefy Majerczak, byłej prezes Polskich Linii Kolejowych S.A; Zbigniewa Bryndzy, naczelnika Sekcji Eksploatacji PKP PLK S.A. w Zagórzu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy