Reklama

Poznaj region

Między zimą a wiosną. Klucze żurawi w Bieszczadach

Aneta Gieroń
Dodano: 18.02.2024
  • Bieszczady. Fot. Archiwum Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczady. Fot. Archiwum Bieszczadzki Park Narodowy
Share
Udostępnij

Bieszczadzki Park Narodowy opublikował fotografie z weekendowej wędrówki przez Połoninę Caryńską i… w Bieszczadach już widać ślady wiosny. Na dole szlaki już błotniste, wyżej w lesie zlodowaciały śnieg, sama zaś połonina podzieliła się na północną strefę zimy z zalegającym śniegiem i południową strefę wiosny, bez śniegu. Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego dostrzegli też przelatujące klucze żurawi.

Fot. Archiwum Bieszczadzki Park Narodowy

Okazuje się, że za sprawą nadzwyczaj wysokich temperatur, które utrzymują się od ponad 3 tygodni, ptaki zimujące w krajach zachodniej i południowej Europy zaczęły wycofywać się na północ i wschód, również nad Polskę.

Dotyczy to żurawi, które w październiku i listopadzie wylatują zwykle do Niemiec, Francji i Hiszpanii, jednak zima okazała się dla nich na tyle ciepła, że ze wschodniej Polski przeniosły się jedynie nad zachodnie województwa, gdzie jest cieplej.

Klucze żurawi w lutym w Bieszczadach

Nie musiały uciekać bardziej na zachód. Wahania temperatury sprawiają, że ptaki migrują, ale w granicach naszego kraju. Stąd też przeloty na przemian ze wschodu na zachód i z północy na południe oraz z powrotem.

Wcześniej takie sytuacje zdarzały się sporadycznie, gdy zimy były łagodniejsze, jednak od około 10 lat są coraz częstsze i powtarzają się już niemal każdej zimy. Wraz z ocieplaniem się klimatu żurawie i dzikie gęsi coraz rzadziej będą opuszczać Polskę. Będą u nas zimować.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy