Reklama

Ludzie

Szymon, Jakub i Kamil – uczniowie z Jasła odkryli asteroidę

Polskie Radio Rzeszów
Dodano: 22.04.2013
3601_asteroida
Share
Udostępnij
Trzej uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle wspólnie z uczniami – astronomami z  Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu odkryli planetoidę. 
 
W ramach organizowanego przez międzynarodową instytucję „Hands-On Universe" programu Pan-STARRS uczniowie analizowali zestaw fotografii obiektów kosmicznych, sprawdzając, czy któryś z nich zmienia położenie, a jeśli tak, to czy jest w bazie odkrytych już asteroid. Porównywanie tych samych zdjęć prowadziła równocześnie druga grupa astronomów (w tym wypadku z Grudziądza), po czym opracowany został wspólny raport.
 
Jasielscy uczniowie: Szymon Michałowski, Jakub Jasiewicz i Kamil Pisany, pod opieką nauczycielki Jadwigi Moskal, odkryli asteroidę, której tymczasowo nadano oznaczenie 2013 EY77. Gdy zostanie wyznaczona jej dokładna orbita (co może zająć nawet 3 lata), odkrywcy będą mogli zaproponować nazwę. 
 
W programie Pan-STARRS w Polsce uczestniczy 12 szkół i obserwatoriów. Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle jest w tym gronie jedynym reprezentantem Podkarpacia.
 
Odkrycie dokonane przez uczniów tej szkoły jest jednym z ośmiu w Polsce. Młodzi astronomowie-amatorzy z Jasła mają już na koncie podobny sukces – we wrześniu odkryli asteroidę 2012 SC21
 
Film z programu obserwacji Księżyca 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy