Reklama

Ludzie

Klienci Sztucznej Inteligencji. Felieton Krzysztofa Martensa

Krzysztof Martens
Dodano: 13.04.2022
62489_martens
Share
Udostępnij
Moim marzeniem jest obecność milionów nanorobotów, które naprawiłyby i wzmocniły wszystkie organy w moim starym organizmie. Tu potrzebne jest krótkie wyjaśnienie. Nanotechnologia polega na manipulacji materią w nanoskali (jedna miliardowa metra), tworzeniu i badaniu nowych materiałów i urządzeń, w tym także narzędzi diagnostycznych. Czy w związku z tym widzę tylko dobre strony nanotechnologii? Wręcz przeciwnie. Głównym polem działania technologii XXI wieku będą nasze ciała i mózgi. Cel – biochemiczna pogoń za szczęściem. 
 
Łudzimy się, że będziemy mogli oddzielić dobre manipulacje od złych. Algorytmy komputerowe pozwolą nam na dowolne przekształcanie naszego organizmu, na manipulowanie naszymi organami, emocjami, genami, inteligencją. W dalszej perspektywie, pojawią się mniej lub bardziej skomplikowane cyborgi oraz istoty nieorganiczne. Dojdzie do zmian w strukturze DNA i mózgu. Podłączona zostanie do naszego organizmu dowolna ilość nieorganicznych elementów. Umysł człowieka zostanie przeprojektowany. Będziemy świadkami powstania nowego podziału na UDOSKONALONYCH i całą resztę, która z różnych powodów nie dostąpi tego zaszczytu. Masy stracą znaczenie ekonomiczne i będą zupełnie bezużyteczne. Przepaść pomiędzy tymi krajami, które będą mieć potencjał, aby konstruować ciała i projektować mózgi, a innymi państwami, będzie niespotykana w historii świata.
 
Poprawianie genomu ma miejsce już dzisiaj. Niedawno chiński uczony He Jankui ogłosił, że dał zarodkom odporność na wirusa HIV. Łatwo można sobie wyobrazić kolejne pokolenie wolne od chorób i odporne na wirusy typu COVID. Rynek usług genetycznych będzie znakomicie prosperował. Poprawianie urody, inteligencji, podnoszenie naturalnej agresji i przebojowości. Za chwilę państwa totalitarne zorientują się w ogromnych możliwościach kształtowania społeczeństwa. Obniżenie inteligencji, zwiększenie posłuszeństwa i karności, przestrzeganie prawa, praktyczna eliminacja przestępstw. Nie jest łatwo sobie wyobrazić, co może nastąpić później. 
 
Gdzie widzę podstawowy problem? – Brak hamulca. Próba realizacji oczekiwań i marzeń przy pomocy inżynierii genetycznej zagrozi fundamentom i skończy się dezintegracją społeczeństw. Scenariusz świata przyszłości zamieszkanego przez Sztuczną Inteligencję kontrolującą ogłupiałych ludzi jest realny.
 
Wybitni naukowcy orientują się w przemianach w swojej wąskiej dziedzinie. Uczciwie przyznają, że pędzimy na złamanie karku ku przyszłości, której oni nie są w stanie sobie wyobrazić. Nikt nie ogarnia całego obrazu, trudno się więc dziwić, że hamulca nacisnąć się nie da. Poszczególne dziedziny nauki oddziaływają na siebie w tak skomplikowany sposób, że najtęższe umysły za tym nie nadążają. 
 
W XX wieku świat zajmował się leczeniem ludzi chorych z coraz lepszym skutkiem. Psychologia zmagała się z coraz bardziej skomplikowanymi chorobami umysłu, depresją.
 
W XXI wieku ogromne środki będą skierowane na poprawianie ludzi zdrowych. Powstaje więc kluczowe pytanie – czy chcę traktować mój organizm jak sprzęt. Transhumaniści, to coraz bardziej popularny ruch społeczny, który stawia na zespolenie się ludzi z technologią. Co prowadzi do powstania hybrydy człowieka i maszyny. Czy można się więc dziwić, że rynek narządów bionicznych rośnie jak na drożdżach. Dlaczego? Są dużo sprawniejsze niż ich biologiczne pierwowzory. Sieć sklepów z częściami zamiennymi do ludzkiego organizmu, będzie miała sporo klientów. Nanoroboty kupowane w pakietach zawierających milion sztuk, będą monitorowały i chroniły nasze ciało. Na końcu drogi, czeka nas przeniesienie mózgu do wspaniale przemyślanej i skonstruowanej maszyny. Nowy, ekscytujący świat, ale już bez Homo Sapiens.
 
Niedawno poznałem nowe określenie – psychologia pozytywna.
 
Czym się zajmuje? – usprawnianiem umysłów zdrowych. Określamy, jakie psychiczne zdolności chcemy rozwijać i pozytywny psycholog ma nam w tym pomóc. Tak naprawdę nie rozumiemy ludzkiego umysłu, ale jesteśmy gotowi na każdą manipulację.
 
Jak to najłatwiej uzyskać? – podłączając się do SI. W ten sposób staniemy się częścią inteligencji zbiorowej. Czyżbym zapomniał dodać, że wszyscy klienci sztucznej inteligencji, będą połączeni ze sobą. Technologie stwarzają nam możliwość projektowania samego siebie. W idealnym świecie to byłaby wielka wartość. Niestety, te same algorytmy pozwalają na projektowanie naszych zachowań i postaw przez pracowników różnych służb. A to jest bardzo niebezpieczne, bo prowadzi do rzeczywistości, którą opisywał Orwell.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy